Смола напівкоксування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Смола напівкоксування (первинна смола, дьоготь) – темно-бура в’язка рідина, є основним продуктом термічного розкладання вугілля без доступу повітря при температурах, що не перевищують 550°С. У хімічному відношенні вона являє собою складну суміш органічних високомолекулярних сполук.

Смола напівкоксування знайшла застосування як зв’язуюче при брикетуванні коксової шихти. Отримані брикети змішуються з основною масою коксової шихти (близько 70-75 %) і направляються на коксування. Для виготовлення вугільних і рудних брикетів, що йдуть на спалювання та плавку, смола напівкоксування малоефективна. У цьому випадку її рекомендується піддати термічній переробці, використавши як зв’язуюче важку фракцію.

Первинна смола являє собою складну суміш різних органічних речовин, що конденсуються з газу напівкоксування (прямого газу) при температурі 30-50°С. Як правило, вона залишається рідкою при кімнатній температурі, маючи різну в’язкість, однак деякі торфи й буре вугілля дають іноді густі первинні смоли через наявність у них значної кількості твердих парафінів. Густина смоли близька до одиниці (0,845-1,078), колір змінюється від жовто-бурого до темно-бурого.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]