Смоленсько-Московська височина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Смоленсько-Московська височина
Країна  Росія[1]
Адміністративна одиниця Росія[1]
Мапа

Координати: 55° пн. ш. 35° сх. д. / 55° пн. ш. 35° сх. д. / 55; 35

Смоленсько-Московська височина (рос. Смоленско-Московская возвышенность) розташована на території Ярославської, Владимирської, Московської та Смоленської областей Російської Федерації а також Вітебської області Білорусі.

Опис[ред. | ред. код]

Вона тягнеться з південного заходу на північний схід більше, ніж на 500 км, максимальна висота 320 метрів. Складається з вапняку, пісковику, глин перекритих льодовиковими відкладеннями. Змішані ліси. [2] У межах Московської області Смоленсько-Московська височина віялоподібно розходиться на Клинсько-Дмитровську гряду та Московсько-Окський водорозділ з примикаючою до нього Теплостанською височиною.

Гідрологія[ред. | ред. код]

Смоленсько-Московська височина є водорозділом правих приток верхів'я Волги (р. Лобь, Сестра, Яхрома, Дубна) на північних схилах та верхів'їв Москви-ріки з притоками Руза, Істра, Клязьма на південних схилах. У західній частині Смоленсько-Московська височина збереглася у вигляді відносно цільного масиву. Водороздільний простір являє собою пологі пагорби розділені плоскими западинами та улоговинами. Різниця у висоті між вершинами пагорбів та поверхнями западин складає 15-23 м.

Тектоніка[ред. | ред. код]

Найновіші виміри показують що зараз північно-західні райони Московської області, зокрема Смоленсько-Московська височина піднімаються з амплітудою 1-8 мм на рік, натомість східне Підмосков'я, зокрема Мещерська низовина навпаки опускається на 5-6 мм на рік.[3][4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б GEOnet Names Server — 2018.
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 грудня 2014. Процитовано 22 жовтня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 жовтня 2014. Процитовано 22 жовтня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 жовтня 2014. Процитовано 22 жовтня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)