Смолоскип (видавництво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Видавництво «Смолоскип»
Заснування 1967, Балтимор, Flag of the United States.svg США
Штаб-квартира Київ, Україна Україна
Ключові особи Осип Зінкевич (голова правління)
Ростислав Семків (директор)
Галузь Видавнича справа
Сайт www.smoloskyp.org.ua

Видавництво «Смолоскип» ім. В. Симоненка — українське видавництво, засноване 1967 року в США.

Історія видавництва[ред.ред. код]

Видавництво «Смолоскип» було засноване українськими емігрантами в місті Балтимор, США, і назване іменем Василя Симоненка. Першою книжкою, яка з'явилася друком у видавництві «Смолоскип», була книжка Осипа Зінкевича «З генерації новаторів: Світличний і Дзюба» (1968).

Після здобуття Україною незалежності воно перенесло свою діяльність в Україну. У США «Смолоскип» видавав дисидентську і правозахисну літературу, а також твори українських письменників, репресованих сталінським режимом. В Україні «Смолоскип» видає дебютні книжки наймолодших авторів, ставлячи собі за мету створювати і розширювати середовище української творчої молоді.

«Смолоскип» у США видавав в основному твори українського самвидаву і твори українських письменників, заборонені в Радянській Україні. В роках 19681990 видано збірки поезій: Ліни Костенко, Василя Голобородька, Олени Теліги, Ігоря Калинця, Миколи Руденка, Святослава Караванського, Тараса Мельничука, Атени Пашко, Олеся Бердника, оповідання і романи Олеся Гончара, Михайла Осадчого, Миколи Руденка, Бориса Антоненка-Давидовича, Олеся Бердника; самвидавні твори, дослідження і документи Валентина Мороза, Олеся Бердника, Миколи Руденка, Василя Стуса, Євгена Сверстюка, Євгена Крамара; п'ятитомник творів Миколи Хвильового, однотомник Леся Курбаса, дві книги про мартирологію Української православної і греко-католицької церков; самвидавні журнали «Український вісник» і «Кафедра», документи і бюлетені Української Гельсінкської групи; спогади Данила Шумука, Євгена Грицяка і Докії Гуменної; публіцистичні і літературознавчі праці Григорія Костюка і Юрія Шевельова (Шереха); брошури українською і англійською мовами про українських політв'язнів.

«Смолоскип» опублікував також ряд книжок англійською мовою: вірші Олени Теліги, листи українських жінок-політв'язнів, 6 і 7—8 випуски самвидавного «Українського вісника», бюлетені Української Гельсінкської групи, збірку свідчень на Міжнародних Сахаровських слуханнях, збірку документів Української Гельсінкської групи, енциклопедичний довідник про тисячоліття християнства в Україні, довідник про українських олімпійських чемпіонів, енциклопедичний довідник «Рух опору в Україні: 1960-1990».

Презентація книг видавництва «Смолоскип» у Львовському університеті. Виступає директор видавництва Ростислав Семків, сидять поети Олег Коцарев і Юлія Стахівська — укладачі антології «Українська авангардна поезія».

Після виходу у світ деяких книг видавництво влаштовувало презентації і літературні вечори, присвячені творчості Миколи Хвильового, Бориса Антоненка-Давидовича, Миколи Руденка, Докії Гуменної, Григорія Костюка, Петра Одарченка, театральній діяльності Леся Курбаса майже в усіх великих містах Америки й Канади. На вечорах виступали Григорій Костюк, Йосип Гірняк, Галина Плужник, Юрій Стефаник, Ярослав Розумний, Ніна Строката, Надія Світлична, генерал Петро Григоренко, Богдан Рубчак, Петро Одарченко, Осип Зінкевич, митецьМарта Гарасовська і багато інших.

  • Адреса видавництва: 04071, м. Київ, вул. Межигірська, 21-а, а/с 16
  • Телефон: +38 (044) 425-23-93
  • Email: mbf@smoloskyp.org.ua

Серії книг[ред.ред. код]

  • «Розстріляне відродження»
  • Лауреати «Смолоскипа»
  • Вони повертаються

Проекти[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Сигма Це незавершена стаття про видавництво.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Компанії США Це незавершена стаття про компанію або підприємство США.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Українські підприємства Це незавершена стаття про українську компанію або підприємство.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.