Сміттєвий таксон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сміттєвий таксон — термін, що використовується в таксономії для позначення таксона, який виділений для приміщення туди організмів, які не підходять до інших суміжних груп (того ж рангу). Зазвичай сміттєвий таксон визначається неналежністю до інших таксонів або відсутністю однієї або кількох ознак. Сміттєві таксони, за визначенням, парафілетичні чи поліфілетичні, і тому не визнаються сучасними правилами таксономії.

Відома категорія - безхребетні, що поєднує всіх тварин без хребта. Інші приклади сміттєвих таксонів: протисти, текодонти. Іноді під час таксономічних ревізій сміттєві таксони переробляються із встановленням вужчих обмежень складу груп. Подібний підхід «врятував» Carnosauria та Megalosaurus. В інших випадках назва таксона виходить із вживання повністю, наприклад, рід Simia.

З концепцією сміттєвого таксона пов'язана концепція життєвої форми - групи, які об'єднані подібним способом життя, часто будучи генералістами, які набувають загального подібні форми тіла в результаті конвергентної еволюції. Едіакарська біота наразі може бути розбита тільки в такого роду таксони. Інший приклад - морські птахи.