Собаче серце

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Собаче серце
рос. Собачье сердце
Жанр сатира, повість і науково-фантастичний роман
Автор Булгаков Михайло Опанасович
Мова російська
Написано 1925
Опубліковано 1968
Видавництво Harcourtd
ISBN-13: 978-0-8021-5059-2
ISBN-10: 0-8021-5059-4

Цей твір у Вікісховищі?
Q:  Цей твір у Вікіцитатах

«Собаче серце» — сатирико-фантастичний роман[1][2][3] (за іншими джерелами повість) Михайла Булгакова.

Історія[ред. | ред. код]

Книга була написана в 1925 році, але не видана (через вплив Лева Каменєва). Згодом Булгаков написав п'єсу за мотивами твору і в 1926 році намагався поставити її в Московському художньому театрі. Тим не менше, спектакль було скасовано після того, як рукопис і копії були конфісковані таємною поліцією, або ОГПУ. Зрештою, Максим Горький втрутився і отримав рукопис[4].

Перша публікація в світі відбулася в 1968 році одночасно в журналі «Грані» (Франкфурт) та в журналі Алека Флегона «Студент» (Лондон). І лише в 1987 році книгу було видано в СРСР (6-й номер журналу «Знамя»), понад 60 років після її написання, але популярність у читачів роботі Булгакова дав Самвидав.

Сюжет[ред. | ред. код]

Москва, грудень 1924. Видатний хірург професор Пилип Пилипович Преображенський відкрив ефективний метод омолодження. Продовжуючи роботу, він задумав небувалий експеримент — операцію з пересадки собаці людських гіпофіза і яєчок. Для досліду професор обрав бездомного пса Шарика. Результати операції перевершили всі очікування — Шарик поступово почав приймати людську подобу, але також і риси характерні для донора пересаджених органів, Клима Чугункіна, — п'янство і грубощі.

Історія собаки, що перетворився на людину, швидко стала відома в медичних колах, а потім виявилася надбанням і бульварної преси. Професору Преображенському висловлюють своє захоплення колеги, Шарика демонструють у медичному лекторії, а до будинку професора починають приходити зацікавлені.

Тим часом Шарик потрапляє під вплив комуністичного активіста Швондера, який переконав Шарика, що той — пролетар, який страждає від гноблення буржуазії (в особі професора Преображенського та його асистента доктора Борменталя), і налаштовує його проти професора.

Екранізації[ред. | ред. код]

Переклади українською[ред. | ред. код]

  • Михаїл Булгаков. Собаче серце. Переклад з російської: С. Андрющенко. Київ: Форс (ЕКСМО Україна), 2017. 128 стор. ISBN 978-617-7347-49-0 (Серія «Читака»)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]