Соболенко Ігор Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Соболенко Ігор Михайлович (нар. 4.02.1974) — громадський діяч, активіст, педагог. Автор багатьох досліджень та книг про футбол Уманщини і Черкаської області. Народився 4 лютого 1974р. в м. Умані Черкаської області. Батько — Соболенко Михайло Григорович. Мати – Соболенко (Іванова) Ніна Миколаїівна. Дружина – Соболенко (Помелуйко) Юлія Андріївна. Має сина – Вадима.

У 1991р. закінчив із срібною медаллю загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 1 м. Умані. У 1996р. з відзнакою закінчив факультет ЗТД (загально-технічних дисциплін) Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, у 2002р. – також з відзнакою фізико-математичний факультет цього ж навчального закладу. В 2013-му з відзнакою закінчив магістратуру ЧНУ ім.Б.Хмельницького. З 1995р. працює вчителем у рідній школі №1 (вчителем фізики, креслення, астрономії, трудового навчання). Відзначається нетривіальним підходом до виховання і навчання дітей. Що випливало із захоплення ним педагогічною діяльністю. Наразі продовжує працювати. Вчитель вищої категорії. Завжди займав активну громадську позицію. Очолював профком школи, входив тривалий період до виконкому профспілки працівників освіти м.Умань. Приймав участь у останніх місцевих виборах до міської ради в 2015 році. Але за тим сам відійшов від цієї діяльності в силу розбіжностей у поглядах на принципові питання.

З 2008 р. по 2014 р. працював директором районної ДЮСШ «Колос».

З 1986р. під впливом феєричної гри київського “Динамо” захопився футболом. Колекціонував все, що стосується цієї гри. Неодноразово перемагав у різних конкурсах знавців історії футболу. В 1991 році опублікував першу замітку на футбольну тематику. Надалі плідно і безкорисно співпрацював з усіма місцевими газетами – «Уманська зоря», «Хроніка», «РіО» та ін... В 2003 році було надруковано перше видання книги «Історія уманського футболу». В 2010-2015 роках виходили щорічники «Футбол Уманщини». В 2012-му вийшла книжка ««УТК-Ятрань»-срібний дебютант». В 2016-му вийшов статистичний довідник «Футбольна бухгалтерія «УТК-Ятрань». 2012-2016». В 2016-му вийшов перший том фундаментального дослідження, над яким автор працював чверть століття – «Історія футболу Уманщини. Від «Маккабі» до «УТК-Ятрань». На 456-ти сторінках автор виклав хронологію футбольного життя на Уманщині за 100 років. Книга вийшла не банальною а живою, переповненою емоціями, без яких неможливий сам футбол. Готовий до видання і другий том, де зібрано нариси про знакові постаті місцевого футболу, проаналізовано автором розвиток футбольної культури в регіоні, жіночого футболу, стадіонів тощо. Двотомне видання беззаперечно стало фундаментальним дослідженням однієї зі сторін життя регіону.

Був Соболенко І.М. автором програмок до матчів жіночої команди «Ятрань», до матчів чоловічої команди «УТК-Ятрань» та ін. З 2008-го систематично співпрацював і з міським телебаченням. А з 2011-го року в ефірі ТК «Умань» стала виходити щотижнева передача про місцевий футбол «Офсайд». З 2013-го систематично показувалися на ТК «Умань» репортажі про матчі ФК «УТК-Ятрань», які коментував І.Соболенко. З 2010го року запрацював сайт umanfootball.com.ua «Футбол Уманщини від Ігоря Соболенка».[1]. В 2012-му та 2013-му роках сайт став одним із переможців міжрегіонального фестивалю журналістів «Умань-Медіа-Майстер». Сайт став популярним за межами Уманщини. Соболенко І.М. відзначався безкомпромісністю в боротьбі з негативними проявами в обласному футболі.

З 1992 по 2004 роки Ігор Соболенко як арбітр обслуговував футбольні матчі. Крок за кроком, дивуючи всіх своєю ціленаправленністю, долаючи численні труднощі, рухався до мети. В останні роки входив до десятки кращих арбітрів Черкащини. З 1998 року обслуговував всеукраїнські змагання, в 2002 -2003 роки обслуговував матчі в Професійній Футбольній Лізі України (2 ліга). Але в 2004 р. вирішив в 30-річному віці завершити свою суддівську кар’єру – «я не займаюся тим, в чому не бачу перспектив». Згодом кілька років був інспектором на матчах обласного чемпіонату. Але теж не зацікавився в силу тих же причин цією діяльністю.

Ініціатор і організатор аматорської футбольної команди «Пахтакор», яка була постійним учасником усіх місцевих змагань, була переможцем і призером турнірів ВАТ «Вітаміни» (чемпіонати Умані), фіналістом кубка району.

З 2003 р. по 2005 р. — тренер команди дівчаток міської ДЮСШ. В 2006-2007 рр. тренер дівочої команди в ФК «Іллічівець-Умань». Команди ставали багаторазовими переможцями чемпіонатів області, молодіжних і юнацьких ігор області, республіканських турнірів ВФСТ «Колос». З 2008 року по 2011 рік — головний тренер жіночої команди ФК «Ятрань-Уманьферммаш», учасниці Чемпіонату України з футболу серед жінок у вищій лізі. В 2011-му команда стала срібним призером молодіжних ігор України, вперше в історії обласного футболу і повторивши найвище досягнення в командних видах спорту. За що відділенням олімпійського комітету в області була визнана найкращою командою в спорті Черкащини в 2011-му. В 2012-му команда дійшла до фіналу кубка України з міні-футболу.

В 2010 р. став ініціатором реформ в аматорському футболі Уманського району. З 2011-го року став заступником голови районної федерації футболу. А по суті очолив її, оскільки номінально головою федерації був голова Уманської РДА Петеренко А.І. Тоді вперше було зібрано і проведено конференцію федерації футболу Уманського району. В 2015-му році на другій звітно-виборній конференції ФФУР був обраний головою районної федерації. За цей період було не просто відроджено аматорські змагання в Уманському районі, вони були виведені на високий якісний рівень, аналогів якому в області не було. В 2014-му роботу федерації було оцінено навіть і обласною федерацією, яку Соболенко І.М. аргументовано критикував і продовжує критикувати на протязі всього часу. А в 2015-му і асоціація аматорського футболу України відзначила нагородою ФФУР.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]