Сова-голконіг руда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сова-голконіг руда

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Совоподібні (Strigiformes)
Родина: Совові (Strigidae)
Рід: Сова-голконіг (Ninox)
Вид: Сова-голконіг руда
Ninox rufa
(Gould, 1846)
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Athene rufa
Посилання
Вікісховище: Ninox rufa
Віківиди: Ninox rufa
ITIS: 555475
МСОП: 22689385
NCBI: 73882

Сова́-голконі́г руда[2] (Ninox rufa) — вид совоподібних птахів родини совових (Strigidae). Мешкає в Австралії, на Новій Гвінеї та на сусідніх островах.

Руда сова-голконіг (Квінсленд)
Руда сова-голконіг (Квінсленд)
Руда сова-голконіг

Довжина птаха становить 46-57 см, розмах крил 100-120 см, самиці важать 700-1050 г, самці 1050-1300 г. Лоб, шия , спина і верхні покривні пера крил переважно темно-рудувато-коричневі, поцятковані світло-коричневими смугами. Обличчя темно-коричневе, шия, груди і нижня частина тіла руді, поцятковані тонкими кремовими смужками. Нижня сторона крил світло-коричнева, поцяткована широкими кремовими смугами. Очі золотисто-жовті. Дзьоб гачкуватий, світло-сірий, біля основи оточений чорними щетинками. Голова відносно невелика у порівнянні з тілом і хвостом, однак у самців вона більш пласка і широка. ніж у самиць. Пташенята при народженні важать 49-54 г і покритні білим пухом.

Підвиди

[ред. | ред. код]

Виділяють чотири підвиди:[3]

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Руді сови-голконоги мешкають в Австралії, Індонезії і Папуа Новій Гвінеї. Вони живуть у вологих тропічних лісах і на узліссях, а також в рідколіссях і вологих саванах та у водно-болотних угіддях на висоті до 2000 м над рівнем моря.

Поведінка

[ред. | ред. код]

Руді сови-голконоги ведуть нічний спосіб життя. День вони проводять в дуплі або на сідалі в кроні дерева. Загалом вони ведуть прихований спосіб життя і не особливо галасливі, за винятком сезону розмноження. В цей період самці і самиці спілкуються між собою, видаючи крики різної висоти. У самиць голос більш високий, ніж у самців.

Сезон розмноження у рудих сов-голконогів триває з червня по вересень. В цей період самці видають гучні подвійні крики, приваблюючи самиць. Самиці, які прилітають на виклик, у відповідь видають збуджені трелі. Птахи гніздяться в дуплах дерев, на висоті до 30 м над рівнем моря. Самці вибирають дупло, а самиці відкладають в нього одне або два яйця. Інкубаційний період триває 37 днів, насиджують лише самиці. За пташенятами доглядають і самиці, і самці протягом тривалого часу, часто до наступного сезону розмноження. Через це птахи часто агресивно реагують на хижаків та інших порушників, нападаючи на них.

Руді сови-голконоги — вправні і сильні місливці, здатні вполювати різноманітну здобич. До їх раціону входять комахи, птахи і дрібні ссавці. Вага ссавців варіюється від 5-15 г у дрібних гризунів до 1100-2000 г у більш великих деревних сумчастих, таких як арнемлендські кузу (Trichosurus arnhemensis). Відомо, що руді сови-голконоги полюють на криланів Pteropus scapulatus і Pteropus alecto, таф (Phascogale tapoatafa), арнемлендських кузу, північних тагуанів (Petaurus breviceps), чорнолапих деревних щурів (Mesembriomys gouldii), щіткохвостих кролячих пацюків (Conilurus penicillatus), північних коричневих бандикутів (Isoodon macrourus), блідих польових щурів (Rattus tunneyi) і сірих польових щурів (Rattus sordidus), а також на таких птахів, як австралійські великоноги (Megapodius reinwardt) і зелено-червоні папуги (Eclectus roratus)[4][5].

Результати польового дослідження, проведеного в Австралії, показали, що вибір здобичі птахів різниться в залежності від сезону. Так, під час сезону дощів, коли наземна рослинність є більш густою, руді сови-голконоги частіше полюють на інших птахів, ніж на наземних ссавців. При полюванні ці птахи викорисовують різні методи: вони чатують на здобич в засідці, хапають в польоті або переслідують, шукають її серед листя на деревах, на землі або на поверхні води.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Ninox rufa: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 28 листопада 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Owls. World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 28 листопада 2022.
  4. Estbergs, J.A.; Braithwaite, Richard W. (1985). The diet of the rufous owl Ninox rufa near Cooinda in the Northern Territory. Short Communications. Emu. 85 (3): 202—05. doi:10.1071/MU9850202.
  5. Legge S., Heinsohn R., Blackman C. and Murphy S. (2003). "Predation by rufous owls on eclectus parrots and other animals at Iron Range National Park, Cape York". Corella 27: 45-46.

Джерела

[ред. | ред. код]