Сова Ромен Юхимович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ромен Юхимович Сова
Sova.gif
Народився 5 листопада 1938(1938-11-05)
Київ, Українська РСР
Помер 22 грудня 2001(2001-12-22) (63 роки)
Київ, Україна
Громадянство СРСР СРСР, Україна Україна
Національність єврей
Діяльність хімік
Галузь хімія, токсикологія, гігієна
Науковий ступінь доктор медичних наук
Науковий керівник Медведь Левко Іванович
Вчителі Медведь Левко Іванович

Ромен Юхимович Сова (5 листопада 1938, Київ — 22 грудня 2001, Київ) — радянський та український вчений, член-кореспондент академії наук, доктор медичних наук.

Біографія[ред. | ред. код]

З 1965 року — молодший науковий співробітник Київського НДІ гігієни праці та профзахворювань, де отримав вчений ступінь кандидата медичних наук. З 1971 року наукова діяльність Ромена Юхимовича пов'язана з ВНІІГІНТОКС (зараз Інститут екогігієни і токсикології ім. Л. І. Медведя). За 26 років роботи в інституті він пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до заступника директора з наукової роботи. Головним напрямком його діяльності стала методологія інтегральної оцінки небезпеки хімічних речовин для здоров'я людини і навколишнього середовища. Він взяв активну участь у розробці нових напрямків у токсикології та гігієни — комплексного гігієнічного нормування пестицидів, гігієнічного нормування пестицидів у ґрунті, застосування математичних методів оцінки і прогнозування реальної небезпеки накопичення пестицидів у навколишньому середовищі та організмі людини. Він є співавтором гігієнічної та еколого-гігієнічної класифікацій небезпеки пестицидів. Як токсиколог Р. Ю. Сова вніс значний внесок у розробку проблеми біологічної норми лабораторних тварин, в методологію і методику вивчення комбінованого, комплексного і поєднаної дії хімічних речовин та інших чинників. Роменом Юхимовичем було організовано Всесоюзний центр «Діоксин», розпочаті наукові дослідження з цієї проблеми, розроблені перші гігієнічні нормативи найнебезпечніших забруднювачів навколишнього середовища. Він був експертом ВІЗ по проблемі діоксинів, експертом Україні з проблеми стійких органічних забруднювачів у Програмі ООН з навколишнього середовища, членом Комітету з питань гігієнічної регламентації МОЗ України. Роменом Юхимовичем підготовлено 5 кандидатів медичних наук, опубліковано 6 монографій і більше 230 наукових робіт.

Деякі праці[ред. | ред. код]

  • Трахтенберг Й. М., Сова Р. Ю., Шефтель В. О., Онікієнко Ф. А. Проблема норми в токсикології. — М.: Медицина, 1991
  • Дишиневич Н. Е., Сова Р. Ю. Полімерні будівельні матеріали та синдром «хворого будинку». -Київ: Наукова думка, 1998. — С. 247,254.1
  • Сова Р. Е. Використання полімерних матеріалів у водопостачанні. Проблеми безпеки / Р. Ю. Сова, В. Г. Герасимова, А. В. Головащенко / / Комунальне господарство міст. — 2001. — Вип. 29. — С. 129–130.

Посилання[ред. | ред. код]