Соверен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соверен
Зображення
Маса 7,98805 грам
Країна  Велика Британія
Попередник біла нотаd
Зображує Святий Юрій та Змійd
Конструктор Бенедетто Піструччі
Товщина 1,52 мм
Діаметр 22,05 мм
Номінал 1 £
CMNS: Соверен у Вікісховищі
Соверен Єлизаветинського періоду

Соверен (англ. sovereign — велитель, монарх) — золота монета номінальною вартістю в 1 фунт стерлінгів. Соверен був запроваджений вперше у 1489 королем Генріхом VII, але випускається ще й досі. Свою назву він отримав від зображення короля на троні на аверсі. На реверсі соверена був викарбуваний герб на фоні троянди Тюдорів.

Спочатку соверени виготовлялися з 23-каратного золота, але за короля Генріха VIII нормою стало 22-каратне золото. Перші соверени важили 240 гранів, але з часом вага зменшувалася. В 1816 році вага соверена була зафіксована на рівні 113 гранів (7,322 г).

Соверени припинили карбувати в 1604 році, коли на англійський престол зійшла династія Стюартів. Нова золота монета, запроваджена Джеймсом (Яковом) I, називалася юнайтом на честь об'єднання Англії та Шотландії. Юнайт змінився лорелем, а з середини XVII століття золотою монетою Британії стала гінея.

В 1817 році після переходу Британії на золотий стандарт карбування соверенів відновилася. Соверен перебував у обігу все XIX і початок XX-го століття. В наш час монету карбують для колекціонерів.

Окрім монети вартістю в 1 фунт стерлінгів, в обігу була також монета вартістю 10 шилінгів — півсоверена. Монети в 2 фунти — подвійний соверен і 5 фунтів карбувалися для колекціонерів. У 2008 році була викарбувана монета номіналом чверть фунта.

Джерела

[ред. | ред. код]