Совка-гамма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Совка-гамма
Autographa.gamma.6902.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Совки (Noctuidae)
Рід: Autographa
Вид: Совка-гамма
Біноміальна назва
Autographa gamma
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Autographa gamma
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Autographa gamma
EOL logo.svg EOL: 546314
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 254363

Совка-гамма (Autographa gamma) — метелик родини совок, шкідник сільськогосподарських культур. В Україні поширена повсюдно. Пошкоджує льон, коноплі, буряки, бобові, картоплю, кукурудзу, овочеві та інші культури.

Морфологічні ознаки[ред.ред. код]

Передні крила метелика сіруваті або темно-бурі з сріблястою плямою y вигляді грецької літери «гамма», a задні — сірувато-жовті з буруватою торочкою. Розмах крил — до 48 мм.

Гусениця совки-гамми на моркві

Гусениця зеленувато-жовта. Має вісім не завжди ясних поздовжніх білуватих ліній на спині та блідо-жовту смужку по боках. Черевних ніг тільки три пари, i, повзаючи, вона нагадує гусениць п'ядунів. Довжина 32 мм.

Річний цикл[ред.ред. код]

Зимують гусениці, лялечки і метелики під рослинними рештками на межах полів, y лісосмугах тощо. Літ метеликів починається з кінця квітня і спостерігається до осені. Додатково живиться на квітучій рослинності. Самка відкладає по 1-6 яєць, переважно з нижнього боку листків бур'янів, a також буряків, соняшнику, гороху, капусти. Плодючість самки від 500 до 1500 яєць. Для розвитку яєць і гусениць відносна вологість становить 80-100%, a температура +20..+30 °C. Гусениці розвиваються 16-25 днів, a заляльковуються влітку в білому коконі на рослинах, для чого вони обплітають павутинням декілька стебел льону. Протягом вегетації розвивається троє поколінь шкідника. Гусениці пошкоджують листки льону, обгризаючи їх з країв або з'їдаючи повністю. Вони також пошкоджують квітки, зав'язі, зелені коробочки і стебла, внаслідок чого зменшується кількість волокна. Заходи захисту. Знищення бур'янів, розпушування ґрунту в міжряддях, зяблева оранка, ранні строки сівби. Випуск трихограми під час масового відкладання яєць. При чисельності гусениць першого покоління понад 5 особин на 1 кв.м; a другого і третього — 10 особин на 1 кв.м; посіви обробляють препаратом.

Джерела[ред.ред. код]