Совка (птах)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Совка
Zwergohreulen.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Надряд: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Совоподібні (Strigiformes)
Родина: Совові (Strigidae)
Рід: Совка (Otus)
Вид: Совка
Біноміальна назва
Otus scops
(Linnaeus, 1758)
Ареал совки, синім кольором позначені райони зимівлі
Ареал совки, синім кольором позначені райони зимівлі
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Otus scops
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Otus scops
EOL logo.svg EOL: 45518929
ITIS logo.svg ITIS: 555376
IUCN logo.svg МСОП: 155019854
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 126827
Fossilworks: 368931

Совка або сплюшка (Otus scops) — птах родини совових. Єдиний вид роду в фауні України, представлений номінативним підвидом.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Centro provinciale (2).jpg

Сова дрібних розмірів (приблизно з дрозда). Довжина тіла — 19–20 см, розмах крил — 50–54 см, маса до 80 г. Загальний тон оперення бурувато-сірий (у рудої морфи — рудуватий) з темними поздовжніми і білими поперечними рисками. Низ світло-сірий з поперечними білуватими смужками і темними поздовжніми рискамина стрижнях пер. Махові і стернові пера зі світлими і темними смугами. На голові добре помітні «вушка». Дзьоб темно-сірий. Райдужна оболонка ока жовта.

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал охоплює Південну і Центральну Європу, Північну Африку, Центральну Азію. Зимує в Екваторіальній Африці. В Україні це перелітний гніздовий птах, що зустрічається на півдні лісостепу, в степу, Карпатах і Криму.

Чисельність і причини її зміни[ред. | ред. код]

Загальна чисельність на території Європи становить 210–440 тис. пар. На півдні України та у рівнинному Закарпатті — нечисленний, в інших районах — дуже рідкісний. Чисельність в країні оцінена в 2–4 тис. пар. Майже на всій європейській частині ареалу відзначена тенденція до зменшення чисельності. Чинники загрози достеменно не вивчені, найвірогідніше — зменшення площ старих лісів з дуплистими деревами, хижацтво куниці кам'яної, конкуренція сови вухатої.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Гніздовий, перелітний вид. На місцях гніздування з'являється з кінця березня — до початку травня. Оселяється в лісах, садах, парках, лісосмугах та ін. Моногам. Гніздиться в дуплах дерев, у старих гніздах сороки, штучних гніздівлях, норах. Кладка з 3–6 білих яєць. Період відкладання з третьої декади травня до початку липня. Насиджування 21–29 днів. Пташенята залишаються в гнізді до трьох тижнів. Починають літати через 30–33 дні. Міграції вивчені дуже слабо. На півдні України осіння міграція відбувається в кінці вересня. Живиться переважно комахами, рідше (в холодну погоду) гризунами і дрібними птахами.

Охорона[ред. | ред. код]

Включено до Червоної книги України (1994, 2009), до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Бернської (Додаток ІІ) конвенції. Охороняється на території Карпатського біосферного заповідника, Вижницького НПП. Потребує збереження стиглих насаджень і дуплистих дерев, вивчення екології та контролю стану популяцій, виявлення та охорони місць гніздування, приваблювання у штучні гніздівлі.

Література[ред. | ред. код]

  • Башта А.-Т.В., Архипов О. М. Совка // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 399. — ISBN 978-966-7059-0-7.
  • Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України. — Київ, 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.