Сож
Сож (д.-рус. Ръжю[1]; д.-рус. Съжю[1]) — річка в Білорусі і Росії, друга за величиною[джерело?] і повноводністю ліва притока Дніпра, одна з найчистіших річок Європи. У пониззі протягом 20 км — природний кордон між Україною і Білоруссю.
Бере початок на Смоленсько-Московській височині, в Смоленському районі Смоленської області, за 12 км на південь від Смоленська. На 236 км від витоку розташоване місто Крічев. Протікаючи територією двох областей Республіки Білорусь (Могильовської і Гомельської), перетинає геоморфологічні райони льодовикового походження.
У межах Кричевського району її ширина становить 0,15-0,3 км, при злитті із річкою Остер — 0,5 км, після злиття з Беседдю тече Білоруським Поліссям. Схили пологі і помірно круті, заввишки 15-25 метрів, розітнуті ярами, балками і долинами припливів. Правий схил переважно відкритий, розораний, лівий — лісистий. У оголеннях долини річки і її приток простежуються мергельно-крейдяні породи.
Ширина русла Сожу в нижній течії досягає 230 метрів, глибина — до 5-6 метрів, швидкість течії — інколи більше 1,5 метра в секунду. В Гомелі кожну секунду річка проносить близько 200 кубометрів води. Ця вода славиться високою мірою чистоти. Сож — одна з найчистіших річок в Європі.
Довжина судноплавної ділянки річки — 373 км. Раніше на Сожі діяла система шлюзів, але була зруйнована в часи німецько-радянської війни.
На річці розташовані такі міста: (вниз за течією): Кричев, Черіков, Славгород, Гомель.
Притоки: Березина, Чорна Натопа з Мертвицею (п), Белянка (п), Добрость (п), Волчас (п), Проня (п), Остер (л), Худобичка (л), Лобжанка (л), Іпуть, Удага, Сенна, Беседь (п), Терюха (л), Уть (л), Соженка (л), Чечора (п), Гамяюк.
-
Сож у Гомелі
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
![]() |
Це незавершена стаття з географії Білорусі. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
![]() |
Це незавершена стаття з географії Росії. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
![]() |
Це незавершена стаття з географії України. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |