Соколовська Олександра Тимофіївна
Олександра Тимофіївна Соколовська | |
---|---|
Народилася | 14 грудня 1902 Горбулів, Горбулівська волость, Радомисльський повіт, Київська губернія, Російська імперія |
Померла | 6 листопада 1919 (16 років) |
Країна | УНР |
Діяльність | військовослужбовиця |
Відома завдяки | повстанський отаман |
Брати, сестри | Соколовський Дмитро Тимофійович і Соколовський Олекса Тимофійович |
Олександра Тимофіївна Соколовська, також відома під псевдонімом Маруся Отаманша (14 грудня 1902; Горбулів — 6 листопада 1919?) — українська повстанська отаманка. 16-річною командувала понад 1000 воїнами: її загін нараховував 300 шабель, 700 багнетів,10 кулеметів та 3 гармати.
Олександра Соколовська народилася 14 грудня 1902 року в селі Горбулів Радомисльського повіту Київської губернії, нині Черняхівського району Житомирської області в сім'ї псаломщика Покровсько-Миколаївської церкви Тимофія Кириловича Соколовського[1]. Її мати Євдокія Данилівна, до шлюбу Квасніцька, походила з польської шляхти. Олександра була наймолодшою серед чотирьох сестер. Брат Степан став священником, Олекса, Василь і Дмитро — вчителями.
Навчалася в Радомисльській семикласній жіночій гімназії, заснованій 1913 року[2], була гімназисткою 4-го класу, але через війну не змогла закінчити повний курс навчання. Працювала вчителькою в українській гімназії, яку створила в Горбулеві в 1917 році на основі земського училища й утримувала на власні кошти родина Соколовських.
З березня 1919 року — в повстанському загоні, який очолював Дмитро Соколовський після загибелі наймолодшого брата Олекси. Спочатку була зв'язковою, маючи дар слова, їздила селами вербувати повстанців.[3] Повстанець-письменник Клим Поліщук так описував Соколовську:
Вона була у чоботях з острогами, короткій спідниці, синій чумарці і сірій шапці з червоним шликом, уздовж якого виписано чорнилом: «Смерть ворогам України!» |
Загін брата Соколовської Дмитра боровся з більшовиками на Волині, Поділлі та Київщині. У липні 1919 року армія УНР Симона Петлюри об'єдналася з Українською Галицькою армією під командуванням генерала Антіна Кравса і почала наступ на Київ. Взяти участь у цьому наступі мав і Дмитро, але в ніч з 7 на 8 серпня його застрелив у Горбулеві зрадник-односелець. Соколовська разом з батьком у складі повстанської бригади імені Дмитра Соколовського, яку вів інший її брат Василь, ішла в наступ на Київ разом з Першим корпусом УГА. 25 серпня 1919 року соколовці допомогли війську УНР визволити Житомир, а через 2 дні з І-м корпусом очистили від більшовиків Брусилів. Є відомості, що Соколовська відвідувала штаб І-го корпусу УГА та знайомилася з організацією роботи штабістів. Сотник УГА Василь Бачинський[4] зустрічався з Соколовською в тому поході у с. Вересах біля Житомира.
Невдовзі Василь також загинув від рук зрадників-односельців. Степан, старший із братів Соколовських, не міг взяти до рук зброю, тому бригаду імені Дмитра Соколовського у вересні 1919 року очолила 16-річна Олександра. За народними переказами, вона пройшла ритуал посвячення у козацьке лицарство на вершині Дівич-гори, давнього горбулівського капища, і стала отаманкою Марусею. Хорунжий Микола Фещенко-Чопівський[5], який у складі 27-го кінного Чортомлицького полку воював проти більшовиків у Радомисльському повіті, згадував:
Перед моїми очима й по сьогодні стоїть постать стрункої, невеличкої зростом дівчини, що була одягнута по-мужеськи. Їздила верхи, як найкращий козак. Добре володіла рушницею... Як і її брати, була відважного десятка і серед повстанців користувалася авторитетом. Не дивно, що після смерті своїх братів вона перейняла провід над повстанням... |
Повстанський загін отаманки Марусі нараховував 300 шабель, 700 багнетів,10 кулеметів та 3 гармати. Восени 1919 року Соколовська вела бої повстанців біля подільських сіл Сміла і Петриківці (нині Хмільницького району Вінницької області).
В жовтні 1919 року брала участь у з'їзді повстанських отаманів поблизу Германівки (нині Обухівський район Київської області), на якому були присутні отамани Ангел, Лихо, Голуб, Кармалюк, Шумський та інші.
Є відомості й про участь Соколовської у нарадах про створення спільного з більшовиками антиденікінського фронту, спеціальна комісія для переговорів засідала у Козятині. Наради проводив Григорій Колосов, який одночасно був Командувачем червоними повстанськими військами Лівобережної та південно-східної частини Правобережної України та Головним отаманом повстанських військ УНР.
На початку листопада 1919 року 12 сотень бригади Марусі Отаманші одночасно вели бої з червоними під Фастовом і з білими під Мотовилівкою. 5 сотень з 3-ма кулеметами та 2-ма «люїсами» пішли на Мотовилівку, а сама Соколовська з рештою сотень — на Фастів. Дві сотні отаманка залишила в резерві при штабі[6]. Під Фастовом соколовці оточили червоних, а біля Мотовилівки, маючи 10-кратну перевагу, білі перейшли у контрнаступ, завдавши повстанцям великих втрат. Лише наявність резерву та вдало організована оборона дозволили повстанцям відірватися від переслідування.
Відомості про загибель Олександри Соколовської суперечливі. За найбільш поширеною версією соратника отаманші Клима Поліщука[7] її застрелив через вікно булий ад'ютант Найда, що втік з-під варти під час наради в штабі повстанців після поразки під Мотовилівкою. Наводиться текст некрологу на її могилі: «Тут спить донька України Марійка Соколовська, родом з села Горбулева, Радомиського повіту. Боролась за право. Загинула від руки зрадника 6 листопада 1919-го року. Прохожий, схили голову перед її завчасною могилою!». За легендою, ці слова написав на сосновому хресті наступник Соколовської — отаман Шабатурка[8].
Є й інші версії[9]. В «Енциклопедії українознавства» подано інформацію, що загін Соколовської ще у вересні 1919 року був розгромлений угорським полком 58-ї армії червоних, а важко поранену Соколовську закатували до смерті. Інформація суперечить відомостям про діяльність Соколовської в жовтні-листопаді 1919 року. Генерал-поручник Армії УНР Олександр Вишнівський у книзі «Повстанський рух і отаманія» стверджував, що Марусю «зрадили землячки», внаслідок чого її було «зненацька захоплено карним відділом…і розстріляно». Разом з нею нібито загинув і її наречений — Оверко Куравський[10], який очолював 1-й підрайон 8-го повстанського району Північної групи. Але ж відомо, що Оверко Куравський загинув значно пізніше — навесні 1925 року при переході румунського кордону, повертаючись в Україну.
Припускають, що важко поранену Марусю переправили за Дністер у Румунію[11], а потім вона воювала в Україні в 1920 і 1921 роках.
За деякими даними восени 1920 року Соколовська воювала на Поділлі, 14 листопада 1920 року в містечку Вахнівці (нинішня Вінниччина) її загін розгромив продзагін 24-ї залізної дивізії[12]. Брат отаманші Степан, який був у складі загону, став священником у Вахнівці. Є й повідомлення, що в тому бою Соколовська загинула.
За іншими даними, наприкінці 1920 року отаманка Маруся з'єдналася в Брацлавському повіті з трьома повстанськими відділами і очолила об'єднаний загін разом з Артемом Онищуком[13][14]. Далі їхній шлях, напевне, пішов у бік кордону, відомо, що Онищук наприкінці грудня 1920 року опинився в Румунії. Чи була з ним Соколовська — не доведено.
Як стверджує краєзнавець П. Лісовий, «існують документи про повстанську діяльність отаманші Марусі на Переяславщині весною 1921 року»[15].
Деякі дослідники припускають, що повідомлення по діяльність Марусі Соколовської після листопада 1919 року стосуються лише повстанських загонів, які мали її ім'я. Не виключено, що могли бути й наслідувачки отаманші Марусі.
Варто зазначити, що родина Соколовських ніколи не вірила в загибель Олександри. Вони стверджували, що Марусю не вбили, вона деякий час проживала в Румунії чи в Польщі, а потім емігрувала до Канади.
Як написав Роман Коваль: «Багатоманітність версій про загибель Марусі Соколовської, які суперечать одна одній, та відсутність достеменних даних про її смерть підкреслюють її легендарність».
- В селі Горбулів біля церкви встановлено пам'ятний знак отаманам Соколовським та всім козакам і козачкам, які боролися з більшовиками[16].
- У Житомирі є вулиця Отаманів Соколовських, названа на честь Олекси, Дмитра, Василя та Олександри.
- У місті Коростишів встановлений монумент на честь Олександри Соколовської "Отаманши Марічки". На відкритті пам'ятки був присутній відомий військовий історик О. Алфьоров. Також була присутня двоюрідна онука Соколовських – Ліза Соколовська.[1]
- У Житомирі на честь отаманки названо пластовий дівочий курінь УПЮ ч. 98 імені Марусі Соколовської[17].
- У селі Горбулів вулицю Пушкіна перейменували на вулицю Отаманів Соколовських.
Про Олександру Соколовську написано:
- художній роман «Маруся» письменником Василем Шкляром;
- оповідання "Отаманша Соколовська" письменником й соратником Соколовської Климом Поліщуком;
- роман «Планида» письменником Валерієм Хмелівським.
- ↑ ДАКО 384-9-368. 1897 рік. Листи перепису населення, Радомисльський повіт Потіївська с. Горбулів, 10-а переписна, 14-а рахункова, частина 4
- ↑ Офіційний сайт Радомишльської РДА. Архів оригіналу за 4 серпня 2020. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ ВІТОЛІН, Олександр (17 січня 2022). Жінки в армії: 7 берегинь з багнетом й кулеметом. Вікенд (укр.). Процитовано 26 січня 2022.
- ↑ Енциклопедія сучасної України. Бачинський Василь
- ↑ Тинченко Я. Ю. Офіцерський корпус Армії УНР (1917—1921) кн. 2. — Список старшин
- ↑ Час воїнів. Олександра Соколовська — отаман Маруся
- ↑ Клим Поліщук. Червоне марево. Нариси й оповідання з часів революції. — Львів-Київ, 1921
- ↑ Сильна і незалежна Маруся
- ↑ Версії щодо смерті отаманші Марусі
- ↑ Оверко Куравський, отаман Таращанського коша Запорізької Січі
- ↑ Горбулів і Маруся Соколовська, легендарна поліська отаманка Маруся. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ Отаманша «Маруся». Історичні постаті. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ Енциклопедія сучасної України. Онишук Артем Євгенович
- ↑ Отаман Маруся
- ↑ Лісовий П. Отамани Соколовські. — Шляхами творення української державності: за матеріалами регіональної наук.-практ. конференції. — Житомир, 2006. — 167 с. — С. 88-94
- ↑ Наша парафія. Пам'ятний хрест отаманам Соколовським
- ↑ Газета Незборима нація. nezboryma-naciya.org.ua. Процитовано 12 жовтня 2023.
- Олександр Вишнівський. Повстанський рух і отаманія. — Детройт, 1973. — 109 с..
- Роман Коваль. Багряні жнива Української революції.- Київ: «Діокор», 2005.
- Костянтин Завальнюк, Тетяна Стецюк. Українська амазонка Олександра Соколовська (отаманша «Маруся»). Вінниця. 2010. ISBN 978-966-2190-41-0
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
- Юрій Малихін. Участь повстанських загонів Соломинського та Соколовської в «Любарській трагедії» у світлі історичних джерел і спогадах очевидців. — Волинські історичні записки. — Т.6, 2011.
- «Отаманша Маруся» — Олександра Соколовська.
- Володимир Гонський. Час воїнів. Олександра Соколовська — отаман Маруся.
- Володимир Молодико. «А в Марусі голівка злетіла…».
- Легенда про поліську отаманку Марусю.
- Юрій Малашевич. Отаманша Маруся.
- Роман Коваль. Таємниця отамана Марусі. — Українська газета плюс. — № 45 (185) 18-31 грудня 2008 р..
- Отамани з родини Соколовських.
- Волинь.
Це незавершена стаття про особу. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |