Калінінсько-Солнцевська лінія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Moskwa Metro Line 8.svg Moskwa Metro Line 8А.svg Калінінсько-Солнцевська лінія
Московський метрополітен
Відкриття першої дільниці 30 грудня 1979
Довжина, км 16,3 + 10,7 км+35,5 км
Кількість станцій 8 + 5 + 15
Час проїзду, хв. 22 + 17 +42
Максимальна кількість вагонів у складі поїзда 8 («Ока») — Калінінський радіус
8 («Ока», «Москва») — Солнцевський радіус
Кількість вагонів у складі поїзда 8


Середньодобове перевезення пасажирів, тис. осіб/добу 337 (2011)
Найнапруженіша станція Новогіреєво
Наземні дільниці нема
Електродепо ТЧ-12 «Новогіреєво», ТЧ-18 «Солнцево»
Калінінсько-Солнцевська лінія
Оборотні тупики
Новокосино
     
ТЧ-12 «Новогіреєво»
Новогіреєво
Перово
Оборотні тупики
     
Авіамоторна
     
Площа Ілліча
Марксистська
Оборотні тупики
     
Третьяковська
Оборотні тупики
     
Плющиха
     
Кутузовський проспект
     
     
Парк Перемоги
СCГ до АПЛ
Мінська
Ломоносовський проспект
Раменки
Озерна
Говорово
Солнцево
Боровське шосе
Новопередєлкіно
Рассказовка
Пихтіно
Внуково

Калінінсько-Солнцевська лінія — восьма лінія Московського метрополітену, розташована на сході міста. На схемах метро позначається жовтим кольором.

До складу лінії входять 21 станція, довжина лінії становить 42 км.

Лінія має дві окремі дільниці:

Середній час поїздки по всій лінії — 22 хвилини, плюс близько 50 хвилин по Солнцевському радіусу. Середня швидкість руху рухомого складу — 45 км/год. Лінія повністю підземна. Ділянка «Третьяковська» — «Шосе Ентузіастів» і «Парк Перемоги» — «Діловий центр» — глибокого закладення, ділянка «Перово» — «Новокосино» и «Мінська» — «Раменки» — мілкого.

Лінія була названа на честь Калінінського району Москви (у свою чергу, отримав назву на честь радянського політичного діяча Михайла Калініна), під яким вона частково проходила. Поруч зі станцією метро «Площа Ілліча» розташовується залізнична платформа «Серп і Молот» Горьківського напрямку МЗ, а неподалік від станції метро «Авіамоторна» знаходиться платформа «Авіамоторна» Казанського напрямку МЗ. Також біля станції метро «Шосе Ентузіастів» розташовується станція «Лефортово» Малого кільця МЗ, від станції метро «Новогіреєво» — платформа «Новогіреєво» Горьківського напрямку МЗ, а від станції метро «Новокосіно» — станція «Реутово» того ж напрямку МЗ в сусідньому місті Реутов.

Середньодобовий пасажиропотік лінії в 2011 році становив 337 тисяч осіб[1].

Калінінська лінія — одна з найзавантаженіших ліній московського метрополітену за показником «середня населеність вагона». У години пік щільність у вагоні становить 6,5 чоловік на квадратний метр, це другий показник після Тагансько-Краснопресненської лінії в московській підземці. Проте розміри руху поїздів нижче, ніж на Замоскворецькій, Калузько-Ризькій, Тагансько-Краснопресненській і Серпуховсько-Тимірязєвській лініях Московського метрополітену.

Історія[ред. | ред. код]

Калінінський радіус, який називався Рогозьким, з'являється в планах 1932 і 1938 років і цілому, з часом не сильно змінив своє трасування, але в число пріоритетних не входив. Його планувалося з'єднати з Краснопресненським радіусом.

Калінінський радіус знову з'являється в проектах у 1957 році. Радіус починався від «Таганської» і закінчувався в Новогіреєво. По одному з проектів того часу планувалося з'єднати Калінінський і Ризький радіуси, а також дотягнути радіус до Реутова.

У 1965 році Калінінсько-Краснопресненський діаметр стали проектувати через Арбатський радіус глибокого закладення до «Новокузнецької» і в Новогіреєво. Пізніше було вирішено відмовитися від з'єднання цих радіусів. За Генпланом 1971 року, планувався Калінінсько-Арбатський діаметр. Калінінський радіус проходив від Реутова на сході через «Таганську» і «Новокузнецьку» до «Арбатської» на заході, де з'єднувався з Арбатським радіусом глибокого закладення. До кінцевої станції «Київська» примикав перспективний Київський радіус у бік Солнцева. Ділянка Арбатсько-Покровської лінії від «Щолковської» до «Площі Революції» з'єднувалася при цьому з Філівським радіусом.

Лінія будувалася до відкриття Московської Олімпіади (у 1975—1979 роках); перша ділянка «Марксистська» — «Новогіреєво», завдовжки 11,4 км, була відкрита у 1979 році. У 1986 році відкрито ділянку «Марксистська» — «Третьяковська» завдовжки 1,7 км. З 1960—1961 рр. до 1989 року планувалося побудувати станцію метро біля платформи «Реутово» і станцію між уже існуючими «Перово» і «Шосе Ентузіастів», яка повинна була бути побудована на розі Перовської вулиці, Зеленого проспекту і вулиці Плеханова, але ці плани не були реалізовані. У 2012 році була відкрита ділянка «Новогіреєво» — «Новокосино», завдовжки 3,23 км.

31 січня 2014 року відкрито ділянку «Парк Перемоги» — «Діловий центр» завдовжки 2,4 км. Рух на ньому здійснювали по II колії у човниковому режимі. Експлуатували тривагонний склад 81-740.4 / 741.4 «Русич». На покажчиках і схемах пускову ділянку було позначено як «Калінінська лінія» і мало № «8», а після поновлення офіційної схеми у вагонах став позначатися як «солнцевська лінія» та під №"8а". 19 лютого 2016 року по пусковому тунелю I колії від «Парку Перемоги» до «Ділового центру» пройшов габаритний вагон, а 25 лютого — пробний поїзд. 27 лютого з початку роботи метрополітену пасажирський рух здійснювали вже по першій колії. Друга колія була закрита та виведена з режиму метрополітену на період добудови[2].

У грудні 2016 року стартували пускові роботи по введенню в дію ділянки до «Раменок». З 19 по 28 грудня рух човника було закрито для підключення обладнання ділянки «Парк Перемоги» — «Раменки»[3]. В ніч з 25 на 26 грудня по першій колії від станції «Парк Перемоги» до станції «Раменки» пройшов спочатку габаритний вагон, а потім і пробний поїзд. 28 грудня з початком роботи метрополітену на першій колії знову почав функціонувати човник «Діловий центр» — «Парк Перемоги», тільки тепер у вигляді семивагонного складу 81-760 / 761 «Ока». Роботи в тупиках станції «Раменки», тупику на перегоні «Діловий центр» — «Парк Перемоги» та на II колії були завершені до середині січня 2017 року, і 22 січня пробний поїзд пройшов вже за обома коліями[4]. З 25 по 30 січня 2017 року рух човника знову було припинено для робіт по підключенню нової ділянки[5]. 16 березня 2017 року в присутності мера Москви була відкрита для пасажирів ділянка від станції Раменки з трьома новими станціями[6].

З 2017 року від станції «Раменки» на Арбатсько-Покровської лінії до станції «Партизанська» і назад через службово-сполучну гілку курсує сім пар поїздів на добу за розкладом, що є на станціях Солнцевського радіусу.

З 24 лютого 2018 року станція «Діловий центр» і перегін до «Парку Перемоги» тимчасово закриті для підключення першої ділянки Великої кільцевої лінії[7] та на період будівництва пошерстного з'їзду за станцією для організації обороту складів за стандартною схемою.

26 лютого 2018 року було відкрито Велику кільцеву лінію і почалася спільна експлуатація її ділянки від станції «Петровський парк» до станції «Шелепиха» спільно з Солнцевською лінією. Для цього між станціями «Парку Перемоги» і «Шелепиха» була побудована двоколійна сполучна гілка. За загальною ділянкою поїзда двох ліній прямують через один. Розрізнити поїзди, що прямують від «Петровського парку» до «Ділового центру» / «Раменок», можливо за таблом на головному вагоні.

21 червня 2018 року здійснено технічний пуск ділянки «Раменки» — «Рассказовка»[8].

25 серпня 2018 року нову ділянку до станції «Рассказовка» підключали до діючої ділянки Калінінсько-Солнцевської лінії, для чого на добу закривали рух поїздів від станції «Шелепиха» до станції «Раменки»[9].

28 серпня 2018 року пробний поїзд проїхав новою ділянкою, а вже 30 серпня 2018 року відкрито для пасажирів чергову ділянку (15 км) з 7 станцій[10].

Компанія «Будкомплекс» підготувала проєктну документацію для одного з варіантів з'єднання Калінінської і Солнцевської ліній метрополітену, також заплановано розгляд додаткових варіантів. За повідомленням заступника мера Москви з питань містобудівної політики і будівництва Андрія Бочкарьова, на теперішній час до питання з'єднання Калінінської та Солнцевської ліній не приступали, тому що було багато інших важливих проєктів, але у найближчий час буде проведено аналіз технічних рішень, як акуратно розмістити станції в забудованій частині міста. За його словами, основні витрати при реалізації проєкту будуть пов'язані з підготовкою території і грамотної організації руху транспорту в тих місцях, в яких будуть розташовуватися станції «Волхонка», «Плющиха», «Кутузовський проспект», Важливу увагу буде приділено тому, щоб будівництво метро не вплинуло і не погіршило ситуацію з наземним пасажирським транспортом міста. На час будівництва з'єднання лінії, діючі станції закривати не планується.

Пересадки[ред. | ред. код]

Пересадка на лінію Зі станції На станцію
Moskwa Metro Line 1.svg Сокольницька Волхонка Кропоткінська
Moskwa Metro Line 2.svg Замоскворіцька Третьяковська Новокузнецька
Moskwa Metro Line 3.svg Арбатсько-Покровська Плющиха

Парк Перемоги

Смоленська

Парк Перемоги

Moskwa Metro Line 4.svg Філівська Діловий центр Виставкова
Moskwa Metro Line 5.svg Кільцева Марксистська Таганська
Moskwa Metro Line 6.svg Калузько-Ризька Третьяковська Третьяковська
Moskwa Metro Line 7.svg Тагансько-Краснопресненська Марксистська Таганська
Moskwa Metro Line 10.svg Люблінсько-Дмитровська Площа Ілліча Римська
Moskwa Metro Line 11.svg Велика кільцева лінія Авіамоторна

Діловий центр
Мічуринський проспект

Авіамоторна

Діловий центр
Мічуринський проспект

Moskwa Metro Line 14.svg Московське центральне кільце Парк Перемоги
Шосе Ентузіастів
Кутузівська
Шосе Ентузіастів

Депо і рухомий склад[ред. | ред. код]

Депо Роки експлуатації
ТЧ-12
«Новогіреєво»
19791985,
з 1989
ТЧ-4
«Червона Пресня»
19851989
ТЧ-3
«Ізмайлово»
20142018
ТЧ-18
«Солнцево»
з 2018

У період з 1985 по 1989 роки ТЧ-12 «Новогіреєво» використовувалося як оборотне депо для ТЧ-4 «Червона Пресня», що обслуговувало лінію в той момент.

З середини 2010-х років ТЧ-3 «Ізмайлово» обслуговує ділянку «Діловий центр» — «парк Перемоги».

Кількість вагонів у потягах[ред. | ред. код]

Кількість вагонів Роки
3
(типу «Русич»)
20142016
6 19791992
7 19922009, з 2016
8 з 2009

Типи вагонів, що використовувались на лінії[ред. | ред. код]

Тип вагонів Роки
81-717/714 19792013
81-717.5М/714.5М 20092011
81-717.6/714.6, 81-717.6К/714.6К 20092011
81-760/761 з квітня 2012
81-740.4/741.4 з січня 20142016
81-760А/761А/763А з 2018
81-765.3/766.4/767.3 з 2018
81-765.4/766.4/767.4 з 2019

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Годовой отчёт метрополитена за 2011 год. Архів оригіналу за 21 жовтень 2013. Процитовано 14 лютий 2013. 
  2. Метрострой — Деловой центр (Москва)
  3. В Москве с 19 по 28 декабря закроют участок жёлтой ветки метро — Новости Mail.Ru. Архів оригіналу за 4 жовтень 2017. Процитовано 18 грудень 2017. 
  4. http://www.rosmetrostroy.ru/solnline.htm
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 жовтень 2017. Процитовано 18 грудень 2017. 
  6. Следующая станция — «Раменки»: три новые станции метро открылись на жёлтой ветке // Mos.ru, 2017-03-16 (рос.)
  7. Для приєднання Великої кільцевої лінії тимчасово закриється станція метро «Діловий центр» // Мoсметро, 2018-02-22 (рос.)
  8. Сергій Собянін провів технічний пуск Солнцевський лінії метро // Сайт Москвы, 2018-06-21 (рос.)
  9. Від «Шелепихи» до «Раменок»: ділянка жовтої гілки метро закрита на добу // Сайт Москвы, 2018-08-27 (рос.)
  10. Завершується оформлення документів для введдення ділянки метро до станції «Рассказовка» (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]