Соловейко синій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соловейко синій
Самець синього соловейка (Національний парк Кхао Яй, Таїланд)
Самець синього соловейка (Національний парк Кхао Яй, Таїланд)
Молода самиця синього соловейка
Молода самиця синього соловейка
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Мухоловкові (Muscicapidae)
Рід: Larvivora
Вид: Соловейко синій
Larvivora cyane
(Pallas, 1776)
Підвиди

(Див. текст)

Синоніми
Motacilla cyane Pallas, 1776
Erithacus cyane (Pallas, 1776)
Luscinia cyane (Pallas, 1776)
Посилання
Вікісховище: Larvivora cyane
Віківиди: Larvivora cyane
МСОП: 22709730
NCBI: 228306

Солове́йко синій[2] (Larvivora cyane) — вид горобцеподібних птахів родини мухоловкових (Muscicapidae). Мешкає в Азії.

Синій соловейко
Синій соловейко (Японія)

Довжина птаха становить 12-14 см, вага 11-21 г. Довжина крила у самців становить 70-77 мм, у самиць 69-75 мм, довжина хвоста у самців становить 47-51,2 мм, у самиць 44,6-50,5 мм, довжина дзьоба у самців становить 12,5-14,4 мм, у самиць 13,2-13,9 мм, довжина цівки становить 23,4-26,2 мм. Виду притаманний статевий диморфізм.

У самців верхня частина голови і верхня частина тіла темно-синя, нижня частина тіла біла. Обличчя, скроні, шия і груди з боків чорні. боки синювато-сірі. Райдужки темно-карі, дзьоб чорний, знизу біля основи рожевий, лапи рожеві. У самиць верхня частина тіла оливково-коричнева з синюватим відтінком, крила коричневі, верхні покривні пера крил, надхвістя і хвіст сині. Горло і верхня частина грудей охричті, решта нижньої частини тіла біла.

У молодих птахів верхня частина тіла переважно чорнувато-бура, поцяткована краплеподібними охристими плямами. Хвіст у молодих самців синюватий, у молодих самиць коричнюватий. Горло, груди і боки лхристо-коричневі зі слабо вираженим лускоподібним візерунком, решта нижньої частини тіла білувата. У представників підвиду L. c. bochaiensis верхня частина тіла більш темна, у представників підвиду L. c. nechaevi темні частини оперення займають більшу площу.

Підвиди

[ред. | ред. код]

Виділяють три підвиди:[3]

Поширення і екологія

[ред. | ред. код]

Сині соловейки гніздяться в Росії, Казахстані, Монголії, Китаї, Північній і Південній Кореї та в Японії. Взимку вони мігрують до Південно-Східної Азії, де зимують в Південному Китаї, М'янмі, Таїланді, В'єтнамі, Лаосі, Камбоджі, Малайзії, Індонезії і Брунеї. На міграції птахи зустрічаються в Індії і на Тайвані[6], бродячі птахи спостерігалися в Західній Європі: чотири рази у Великій Британії, один раз на Нормандських островах і один раз в дельті Ебро в Іспанії[7][8].

Сині соловейки живуть в підліску тайги, хвойних і мішаних лісів, що складають переважно з ялин, ялиць, берез, сосен і тополь, в густих чагарникових заростях серед повалених дерев і хмизу, на узліссях ялинових і ялицевих лісах поблизу високотравних лук, в заростях на берегах річоу і в дубових рідколіссях. В Японії вони гніздяться в широколистяних, хвойних і мішаних лісах в густим підліском, особливо поблизу струмків і в захищених долинах. На Хоккайдо вони зустрічаються переважно в низовинах, на Хонсю — в гірських лісах на висоті від 1000 до 1600 м над рівнем моря, на більш низьких висотах там їх замінюють японські соловейки. Зимують сині соловейки у вологих широколистяних і вічнозелених тропічних лісах, в бамбукових заростях, на покинутих каучукових плантаціях і серед прибережної рослинності, на висоті до 500 м над рівнем моря[9]. Також вони зустрічаються в мангрових і очеретяних заростях, парках і садах. Порівняно з іншими представниками роду Larvivora, сині соловейки віддають перевагу менш густому підліску.

Сині соловейки живляться комахами, зокрема жуками, кллопами і мурахами, їх личинками, павуками та іншими безхребетними, а також ягодами і насінням трав. В Росії сезон розмноження у них триває у червні-липні, а в Китаї і Японії у травні-червні. В Японії середня площа гніздової території становить 1 га в широколистяних лісах і 0,5 га в хвойних. Гніздо чашоподібне, робиться з моху і листя, встелюється шерстю, розміщується на землі, серед коріння дерев, хмизу або папороті, часто під чагарником. В кладці від 4 до 6 синіх або блакитних яєць. Сині соловейки іноді стають жертвами гніздового паразитизму рудоволих зозуль.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2016). Larvivora cyane: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 12 листопада 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David (ред.). Chats, Old World flycatchers. World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 12 листопада 2022.
  4. L. Szulpin. Données nouvelles concernant la distribution géographique des oiseaux dans la région d'Oussouri du Sud et la description de quelques sous-espèces nouvelles // Annuaire du Musée Zoologique de l'Académie des Sciences de l'Union des Républiques Soviétiques Socialistes (Ежегодник Зоологического Музея Академии Наук Союза Советских Социалистических Республик). — 1928. — Т. 28, № 3.
  5. Redkin, Y.A. A new subspecies of the Siberian blue robin, Luscinia (Larvivora) Cyane nechaevi (Turdidae) // Зоологический журнал. — 2006. — Т. 85, № 5.
  6. Anwaruddin Choudhury. Birds of Eaglenest Wildlife Sanctuary and Sessa Orchid Sanctuary, Arunachal Pradesh, India // Forktail. — 2003. — Т. 19.
  7. Tarsiger.com Спостереження синього соловейка в Західній Палеарктиці
  8. Dominic, Mitchell (2017). Birds of Europe, North Africa and the Middle East : An Annotated Checklist. Barcelona: Lynx Edicions. ISBN 978-84-941892-9-6.
  9. The Birds of the Thai-Malay Peninsula. — Bloomsbury Publishing. — 2010. — Т. 2. — С. 501–504.

Посилання

[ред. | ред. код]