Соловецьке братство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжнародне об'єднання «Соловецьке братство»
Дата заснування 2014, зареєстроване 17.03.2015
Тип громадська організація
Голова Лук'янчук Георгій Григорович
Адреса м. Київ

Солове́цьке бра́тство (повна назва — Громадська організація «Міжнародне об'єднання „Соловецьке братство“») — зареєстрована в Україні 2015 року громадська організація, попередником якої від початку 2000-х років було неформальне Товариство «Українські Соловки»[1].

На меморіалі «Биківнянські могили» група представників «Соловецького братства».
У першому ряду (зліва направо): бандурист Віталій Мороз, письменник Сергій Шевченко (09.04.2015).
Фото Сергія Шевченка

Історія[ред. | ред. код]

Наприкінці 1990-х в Україні утворилося неформальне об'єднання, основу якого становили особи, репресовані в СРСР і їхні родичі, просвітяни, громадські активісти, вчені, представники творчої інтелігенції та інші люди, які відвідали Соловецькі острови в Архангельській області Росії або меморіал в урочищі Сандармох (Карелія) з метою вшанування пам'яті жертв комуністичного терору. Організатором і керівником «соловецьких прощ» був киянин Василь Овсієнко — правозахисник, у минулому політв'язень, який згуртовував і залучав однодумців до участі в різноманітних акціях. Це, приміром, панахиди за розстріляним соловецьким етапом (щороку 27 жовтня біля пам'ятника Лесеві Курбасу в Києві на вулиці Прорізній[2][3]), збирання пожертв на спорудження в Карелії Козацького хреста «Убієнним синам України» (2004) та ін. Після 2001-го неформальне об'єднання називалося Товариство «Українські Соловки»[4] — від назви однойменної книжки, співавтор якої журналіст Сергій Шевченко 1997-го відвідав біломорський архіпелаг, а наступного літа — Сандармох, і опублікував збірник публіцистики «Українські Соловки» (К., 2001) та згодом не раз брав участь у поїздках-прощах як дослідник теми репресій.

У 2007 році Президент України Віктор Ющенко своїм Указом[5] підтримав ініціативу громадськості (відповідні пропозиції подавали, зокрема, члени Товариства «Українські Соловки» Василь Овсієнко і Сергій Шевченко[6]) щодо «організації Українським інститутом національної пам'яті із залученням Українського добровільного культурно-просвітницького правозахисного благодійного товариства „Меморіал“ ім. В. Стуса, Всеукраїнського товариства політичних в'язнів і репресованих, інших громадських організацій, які безпосередньо займаються вивченням проблем політичних репресій, заходів щодо забезпечення участі у серпні 2007 року та наступних роках української делегації у традиційних днях пам'яті на меморіальних місцях, пов'язаних із трагічними подіями масових політичних репресій 1937—1938 років, зокрема в урочищі Сандармох та на Соловецьких островах (Російська Федерація)». Відтоді кілька років поспіль соловецькі прощі відбувалися за державної підтримки.

У 2010—2013 роках, коли керівником делегацій української громадськості був Григорій Куценко, рівнобіжно набула вжитку також назва неформального об'єднання — «Соловецьке братство». На установчій конференції, що відбулася у Києві наприкінці 2014 року, делегати ухвалили заснувати однойменну громадську організацію. Співзасновником і головою її правління став активний учасник «соловецьких прощ» журналіст Георгій Лук'янчук. До складу правління увійшли Василь Овсієнко, Роман Круцик, Григорій Куценко, Наталія Осьмак, В'ячеслав Тимченко, Віталій Мороз, єпископ Вишгородський і Подільський Володимир (Черпак). Обрано також раду з активістів об'єднання — представників Київського товариства політв'язнів та жертв репресій, «Просвіти», відомих творчих особистостей та ін.

Мета й завдання[ред. | ред. код]

Міжнародне об'єднання «Соловецьке братство», зареєстроване 17 березня 2015 року[7], ставить за мету відновлення національної історичної пам'яті, збереження й поширення через ЗМІ й окремі видання інформації про долі незаконно репресованих радянським тоталітарним режимом співвітчизників, про радянські концтабори, місця таємних розстрілів жертв комуністичної системи тощо.

«Соловецьке братство» тісно співпрацює з такими організаціями, як «Меморіал» імені Василя Стуса, Українська Гельсінська спілка, Товариство української культури «Калина» (Карелія, РФ) та ін.[8]

Діяльність[ред. | ред. код]

Традиційні прощі з Києва на Соловки, що регулярно проводилися від кінця 1990-х, тимчасово перервала розпочата Росією збройна агресія проти України 2014-го. У серпні того ж року й у 2015-му відбувалися прощі на території України (учасники відвідали меморіальні місця в столиці, на території Київщини, у Вінниці, Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, Тернополі, урочищі Дем'янів Лаз під Івано-Франківськом та ін.)[9]. Дві представниці організації виїздили з Києва на Дні пам'яті в урочище Сандармох у серпні 2015-го.[10] Члени «Соловецького братства» беруть участь у патріотичних заходах зі вшанування героїв Крут, Холодного Яру, Конотопської битви та ін., надають допомогу українським воякам (батальйон «Азов»), сільським бібліотекам[11].

З нагоди 80-х роковин Великого терору об'єднання «Соловецьке братство» організувало низку заходів пам'яті в Києві, зокрема й на підтримку інформаційної акції «Рік жертв Великого терору»[12].

Деякі публікації про соловецькі прощі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Василь Овсієнко. Голос українських Соловків // Україна молода : газета. — 2014. — 23 жовтня.
 2. Сьогодні у Києві поминають політв'язнів, розстріляних восени 1937-го в урочищі Сандармох, серед яких і 300 відомих українців[недоступне посилання з липня 2019]
 3. Сьогодні у Києві відбудуться жалобні заходи на вшанування жертв Соловецького етапу
 4. Товариство «Українські Соловки» організувало міжнаціональну панахиду пам'яті за сповідниками Соловецького етапу
 5. Указ Президента України від 21.05.2007 № 431/2007 «Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору — масових політичних репресій 1937—1938 років»
 6. Сергій Шевченко. Північні прощі. У кн. Соловецький реквієм. — Київ: Експрес-Поліграф, 2013. — С. 487–508.
 7. Реєстр громадських об'єднань. Архів оригіналу за 27 січень 2016. Процитовано 13 січень 2016. 
 8. Засновано громадське об'єднання «Соловецьке Братство». Архів оригіналу за 5 березень 2016. Процитовано 13 січень 2016. 
 9. Сергій Шевченко. Через кремлівську агресію делегація з України вперше не здійснила поїздку-прощу на Соловки. solovki.ca. Процитовано 15 квітня 2017. 
 10. Проща в Сандармох. Архів оригіналу за 6 жовтня 2016. Процитовано 13 січня 2016. 
 11. Соловецька печаль України : Збірник статей учасників Соловецької прощі. — Київ : Видавничий дім «Історія в книзі», ТОВ «Сигла», 2016.
 12. Сергей Шевченко. Украина помнит // Соловецкие острова : журнал. — № 1. — 2018. — С. 36—38. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Сергій Шевченко. Україна пам'ятає: заходи з нагоди 80-х роковин Великого терору (ФОТО). vectornews.net. Процитовано 11 серпня 2017.