Соломаха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соломаха
Соломаха
Саламаха до пампушок із товченого часнику з олією

Солома́ха (салама́ха, соломата[джерело не вказане 228 днів], саламата[джерело не вказане 228 днів])  — українська народна страва. Кашоподібна, подібна до лемішки. Основною складовою соломахи є гречане борошно (рідко пшеничне або житнє), з якого розбовтують рідке тісто, вливають його у підсолений окріп і заварюють, розмішуючи. Коли соломаха готова, додають олію, а у м'яниці — смалець, затирають часником. Соломаха була однією з найпоширеніших страв у козацьких походах.

У деяких районах України під цією назвою побутують інші страви: варена м'ята квасоля з юшкою і цибулею (Івано-Франківщина), затерті з олією часник, цибуля як заправка до борщу, пампушок, балабушок (Поділля, Полтавщина) або затертий часник з водою, олією та сіллю як заправка до пампушок та дерунів (Буковина).

У світі[ред. | ред. код]

В якутів соломаха називається саламат[джерело не вказане 228 днів]. Страву готують по-різному: на сметані, на вершковому маслі зі сметаною, на вершках з маслом, на молоці зі сметаною, на сколотинах з маслом, на маслі з водою. Борошно беруть в основному ячмінне, житнє, пшеничне грубого помелу. Раніше користувалися борошном домашнього помелу із зерна, вирощеного неподалік від будинку. У сметану додати вершки, борошно посолити, збити колотівкою і перелити в чавунну каструлю, поставити на вогонь. Після кипіння зменшити вогонь до середнього, варити досить довго, часто перемішувати. Після того, як на поверхню спливе масло, проварити ще трохи. Густий жовтуватого кольору саламат розлити в дерев'яні чаші (китийї) разом з маслом, що сплило, і подати гарячим[джерело не вказане 228 днів].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]