Соломон Ґоломб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соломон Ґоломб
Народився 30 травня 1932(1932-05-30)
Балтимор, Меріленд, США
Помер 1 травня 2016(2016-05-01)[1][2] (83 роки)
Лос-Анджелес, Каліфорнія, США
·серцева недостатність
Поховання Mount Sinai Memorial Park Cemetery[d]
Громадянство
(підданство)
Flag of the United States.svg США
Діяльність математик, інформатик, викладач університету
Alma mater Гарвардський університет і Університет Джонса Гопкінса
Сфера інтересів комбінаторика і теорія чисел
Заклад Університет Південної Каліфорнії
Науковий керівник David Widder[d]
Член Американське математичне товариство, Національна академія наук США, Національна інженерна академія США[d], Society for Industrial and Applied Mathematics[d] і Американська академія мистецтв і наук
Нагороди

Соломон Вольф Голомб (англ. Solomon Wolf Golomb; 30 травня 1932, Балтімор, штат Меріленд, США — 1 травня 2016, Лос-Анджелес, США) — американський математик, інженер, професор електротехніки в Університеті Південної Каліфорнії. Найбільш відомий широкій публіці і шанувальникам математичних ігор як винахідник гри поліміно (узагальненого доміно)[3], яка надихнула російського програміста Олексія Пажитнова на створення комп'ютерної гри «Тетріс». Голомб спеціалізувався на задачах комбінаторного аналізу, теорії чисел і теорії кодування.

Походження та навчання[ред. | ред. код]

Соломон Голомб народився в єврейській родині. Він випускник середньої школи Балтиморського міського коледжу[en], отримав ступінь бакалавра гуманітарних наук в Університеті Джонса Гопкінса та докторський ступінь (Ph. D.) Гарвардського університету в 1957 році за дисертацію про «Задачі розподілу простих чисел».

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

Працюючи в компанії «Glenn L. Martin Co.», він зацікавився теорією зв'язку і почав свою роботу над послідовностями регістрового зсуву. Свій рік Фулбрайта він провів в Університеті Осло, а потім приєднався до Лабораторії реактивного руху Калтеха, де він досліджував військові та космічні засоби зв'язку. Він став викладачем Університету Південної Каліфорнії в 1963 році.

Голомб ідентифікував характеристики і виявив особливості та переваги послідовностей регістрового зсуву максимальної довжини (М-послідовностей), також відомих як псевдовипадкові або псевдошумові послідовності, які мають великі військові, промислові і споживчі застосування.

Наукові пошуки[ред. | ред. код]

Голомб — винахідник «кодування Голомба» — одного з видів ентропійного кодування. Голомб регулярно вів рубрику «Загадки Голомба» в інформаційному бюлетені Інституту інженерів по електротехніці і електроніці. Він — частий автор колонки «Математичні ігри» в журналі «Scientific American» (Саєнтифік американ). Його внесок є і у рубриці «Цікава математика» журналу «Рептилії» («Rep-tiles»). Він також писав по одному ребусу для кожного випуску «Журналу Джона Гопкінса», в якому його колишній університет щомісяця публікував його, в колонці «Гамбіти Голомба».

Нагороди та звання[ред. | ред. код]

У 1992 році за свої дослідження він отримав медаль Агентства національної безпеки США, а російська академія природничих наук нагородила його медаллю Капіци.

У 2000 році Інститут інженерів по електротехніці і електроніці нагородив його медаллю Річарда Геммінга за його винятковий внесок в інформатику та інформаційні системи. Він був названий головною фігурою в теорії кодування, теорії інформації протягом більш чотирьох десятиліть, в тому числі і за його здатність застосовувати вищу математику до завдань цифрового зв'язку.

Соломон Голомб був одним з перших професорів вищої ланки, хто зробив спробу пройти мега IQ-тест[en] Рональда Хофліна[en], вперше опублікований в журналі Omni. Він показав рівень IQ, рівний приблизно 176. Порівняння цього показника з результатами інших людей, випадково відібраних, що пройшли цей тест, показує, що коефіцієнт унікальності Голомба склав 1/1 000 000[4].

Досягнення[ред. | ред. код]

Ім'ям Соломона Голомба названий запропонований ним метод ентропійного кодування (код Голомба), що використовується, зокрема, при стисненні зображень в стандарті JPEG-LS, стиснення звуку без втрат у стандарті MPEG-4 тощо. На честь Соломона Голомба названа лінійка Голомба, що застосовується в радіозв'язку, радіолокації, астрономії та шифрування даних.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.itsoc.org/news-events/recent-news/sol-golomb-passes-away
  2. Encyclopædia Britannica
  3. Голомб С. В. Полимино. — Пер. с англ. В.Фирсова. — М.: Мир, 1975. — 207 с., ил.(рос.)
  4. Стаття в журналі «Mega Society» № 70. Червень 1992 года. Архів оригіналу за 2005-07-13. (англ.)

Література[ред. | ред. код]

  • Голомб С. В. Поліміно. — М.: Мир, 1975.(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]