Сонячна енергетика України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта сонячного випромінювання — Україна

В Україні річне надходження сонячного випромінювання перебуває на одному рівні з країнами, які активно використовують сьогодні сонячні колектори (Швеція, Німеччина, США тощо).

Загальний опис[ред.ред. код]

Уся територія України придатна для розвитку систем теплопостачання з використанням сонячної енергії. Найперспективнішими регіонами країни для розвитку сонячної енергетики є Кримський півострів та степова Україна. Каве Ертефай, генеральний директор Activ Solar, пояснює реалізацію проектів компанії саме в Криму тим, що на півдні України рівень сонячної активності можна порівняти з рівнем у Північній Італії, яка є лідером за кількістю сонячних інсталяцій у світі: «Кримський півострів історично страждає від дефіциту енергії. Тому проекти, подібні до наших, принесуть півострову суттєву як економічну так і екологічну вигоду»[1].

Інститут проблем матеріалознавства (ІПМ НАНУ) має єдиний на території колишнього СРСР геліоцентр, розташований у Криму (Кацівелі). Геліоцентр спеціалізується на дослідженнях властивостей матеріалів, які створюють для роботи в спеціальних умовах. Дослідження здійснюють за допомогою високотемпературних сонячних установок, що використовують концентроване сонячне випромінювання. Температура в гарячій зоні таких установок може досягати 3900 К, що дозволяє моделювати в лабораторних умовах температурні поля, які розвиваються, наприклад, у двигунах ракет та реактивних літаків. Результати роботи геліоцентру застосовуються для створення нових матеріалів та вивчення їх властивостей.

2010 року Україна рік не мала жодної великої сонячної електростанції, 2011-го в країні вже працювали батареї потужністю 67,55 МВт, у Криму було збудовано найбільший сонячний парк Європи та світу. За короткий час Україні вдалося зробити ривок і вийти в перші ряди за темпами розвитку фотовольтаїки.

Старт[ред.ред. код]

Іноземний інвестор, австрійська компанія Activ Solar, взялася за проектування сонячного парку в селі Родникове (Сімферопольський район, АРК) і в короткий термін побудувала станцію потужністю 7,5 МВт, яка стала найбільшою на пострадянських просторах. У лютому 2011 року пілотний сонячний парк запрацював на повну потужність[2]. Цей проект отримав нагороду в конкурсі «Успіх року» в номінації «Лідер Інновацій»[3].

Компанія ввела в експлуатацію сонячну електростанцію «Омао Солар» потужністю 20 мегават у Сакському районі АР Крим. За інформацією Activ Solar, це лише 1-а черга проекту «Охотникове» — однієї з найбільших PV-інсталяцій у світі. «Омао Солар» складається приблизно з 90 000 кристалічних сонячних модулів, встановлених на площі 40 га. Станція буде виробляти 25 000 мегават-годин «чистої» електроенергії на рік, якої досить, щоб задовольнити потреби близько 5000 домашніх господарств і дозволить скоротити до 20000 тонн викидів вуглекислого газу на рік[1].

Незабаром Activ Solar почала будувати ще одну геліоелектростанцію в Охотниковому (Сакський район АРК), до кінця 2011-го його потужність сягла 80 МВт. Розміри геліоелектростанції еквівалентні 207 футбольним полям, після завершення будівництва об'єкт буде оснащено 360 тис. наземних модулів. Сонячний парк в Охотниковому буде четвертою за потужністю PV-інсталяцією у світі і третьою — в Європі. «Проект такого масштабу означає поворотний момент у розвитку сонячної енергетики в Європі», — прокоментував представник компанії[4].

23 грудня 2011 року поблизу села Перового в Криму завершено будівництво найбільшої сонячної електростанції у світі[5].

Розвиток[ред.ред. код]

Знак «Have a sunny day!» на Дунайській СЕС

Після пілотного проекту у Родниковому розпочалося будівництво сонячних електростанцій у різних регіонах України. Наприклад, у Вінницькій області у січні розпочала роботу сонячна електростанція потужністю 35 кВт, змонтована на даху виробничого будинку Гніванського шиноремонтного заводу.

Компанія «Зоря 2003» запустила мікросонячну електростанцію в Луганській області. Її панелі потужністю 15 кВт розташовано над трасою «Харків-Ростов». У серпні інвестори мають намір закупити обладнання для другої черги станції потужністю 30 кВт. Фінансує проект власник однієї з шахт, який повірив у перспективність сонячної енергетики.

На кінець серпня — початок вересня призначено запуск першої черги геліоелектростанції потужністю 250 кВт, яка будується біля Слобода-Бушанської малої ГЕС у Вінницькій області. Власник обох енергооб'єктів — компанія «Енергоінвест» планує збільшити потужність сонячних панелей до 1,786 МВт. За словами президента компанії Володимира Житника, надалі таку ж сонячну електростанцію «Енергоінвест» побудують біля ще однієї малої ГЕС[6].

Подібні плани є у ще одного оператора ГЕС — компанія «Новосвіт». Вона має намір розташувати сонячні панелі потужністю 140 кВт біля малої гідроелектростанції в Тальнівському районі Черкаської області. Директор компанії Сергій Кульматицький підкреслює: будівництво сонячної електростанції поблизу малої ГЕС дозволяє задіяти існуюче підключення до електричних мереж і таким чином здешевити проект. «До того ж у нас на гідроспорудах є південний схил, на якому можна встановити батареї, не використовуючи для цього цінні орні землі», — підкреслює він[7].

У стадії реалізації ще кілька проектів з будівництва сонячних станцій, наприклад, в Одеській і Вінницькій областях.

У грудні 2011 року, австрійська компанія Activ Solar завершила будівництво в Криму останньої, п'ятої, 20-мегаватної черги сонячного парку Перово, в результаті чого його сумарна встановлена ​​потужність зросла до рекордних 100 МВт.

Встановлена пікова потужність СЕС України[8][9][10][11]
Рік МВт
2009
0
2010
10
2011
180
2012
320
2013
560
2014
350
2015
360
2016
568

Перово у складі п'яти черг, стало найбільшим фотоелектричним парком у світі за показником встановленої потужності. За ним ідуть канадська електростанція Sarnia (97 МВт), італійська Montalto di Castro (84,2 МВт) і німецька Finsterwalde (80,7 МВт)[12][13].

Завершує світову п'ятірку найбільших фотоелектричних парків інший проект у Криму — 80-мегаватна електростанція Охотникове, побудована також у 2011 році, в Сакському районі півострова.

У липні 2012 року компанія «Енергоінвест» (Вінницька область) завершила будівництво Слобода-Бушанської сонячної електростанції (СЕС) потужністю 1,875 МВт в Ямпільському р-ні Вінницької області[14][15].

У серпні 2012 року компанія «Сонячна енергія плюс» побудувала та ввела в експлуатацію сонячну електростанцію потужністю 5,4 МВт, розташовану в Ужгородському районі Закарпатської області. Фотоелектричні панелі будуть щорічно виробляти близько 4,8 млн кВт-год електроенергії, достатньої для забезпечення понад 1,3 тис. домогосподарств із щомісячним споживанням 300 кВт-год[16] [17].

У жовтні 2012 року група компаній «Ekotechnik Praha» (Чехія) запустила сонячну електростанцію в селі Ясенівка Ярмолинецького району Хмельницької області. Її потужність становить 1 МВт, яку група компаній планує з часом підвищити до 5 МВт. Електростанція займає земельну ділянку площею 2,5 га, пізніше її буде розширено до 10 га. Станція буде виробляти 2 300 000 кВт-годин на рік[18][19].

У грудні 2012 року на території приміського села Ралівка Самбірського району запрацювала перша на Львівщині сонячна електростанція потужностью 1,1 Мвт. Вона складається з 3888 сонячних елементів. Побудована сонячна електростанція завдяки ТзОВ «Еко-Оптіма» спільно з чеськими інвесторами[20] [21].

У грудні 2012 року компанія «Енергоінвест» ввела в експлуатацію 4 чергу Гальжбіївської сонячної електростанції у Вінницькій області. Загальна потужність 4 черг становить 1,264 МВт[22].

У 2013 р. холдинг Martifer Solar (Португалія) побудував сонячні електростанції встановленою потужністю 4,5 МВт і 7 МВт в Томашпільському та Бершадському районах Вінницької області для Rengy Development. [23]

У 2013 р. ТОВ «Геліос Енерджі» завершило будівництво наземної мережевої сонячної електростанції (СЕС) встановленою потужністю 3,993 МВт в селі Радча Тисменицького району Івано-Франківської області.[24]

Сонячні електростанції України[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • У СРСР перша промислова сонячна електростанція СЕС-5 була побудована в Криму 1985 р. поблизу Щолкіного. Вона мала потужність 5 МВт, тобто таку ж, як і перший ядерний реактор. За 10 років роботи вона дала 2 млн кВт год. електроенергії. В середині 90-х років її закрили[25][26].
 • 2016 року в Антонівці на Херсонщині в одній зі шкіл встановлено першу систему електричних сонячних батарей, які при наявності сонця повністю покривають потреби в електроенергії та опалюванні навчального закладу. Надлишки енергії передаються до централізованої системи і викуповуються державою. [27]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б В Україні вводиться в експлуатацію одна з найбільших сонячних станцій у світі
 2. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 3. роект сонячної електростанції в с. Родниковое
 4. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 5. В Україні завершено будівництво найбільшої сонячної електростанції у світі
 6. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 7. Ривок до сонця: Україну «зігріють» сонячні інвестиції
 8. Річний звіт ДП "НЕК "Укренерго" за 2013 рік
 9. Річний звіт ДП "НЕК "Укренерго" за 2014 рік
 10. В 2016 году производство «зеленой» электроэнергии в Украине превысило 1,7 млрд кВт⋅ч
 11. В Україні загальна потужність СЕС перевищить 1000 МВт: до кінця 2017 року буде збудовано 54 сонячні електростанції Подробнее: https://prel.prom.ua/n231669-ukrayin-zagalna-potuzhnst.html
 12. Top 10 World's Largest Solar PV Power Plants
 13. В Крыму построили крупнейшую гелиоэлектростанцию в мире
 14. Слобода-Бушанська СЕС на Вінничині почала роботу. Ukrаїнська Energетика. 2012-07-12. Процитовано 2013-01-15. 
 15. Перша сонячна електростанція запрацювала у Вінницькій області. Кореспондент. 2012-07-06. Процитовано 2013-01-15. 
 16. Первая солнечная электростанция уже заработала в Ужгородском районе. Издательство Фокус. 2012-08-17. Процитовано 2013-01-15. 
 17. Слобода-Бушанська СЕС на Вінничині почала роботу. UA- Reporter.com. 2012-07-12. Процитовано 2013-01-15. 
 18. Чешская Ekotechnik Praha запустила солнечную электростанцию в Хмельницкой области. Українські Новини. 2012-10-23. Процитовано 2013-01-15. 
 19. «Экотехник Прага» открыла в Хмельницкой области солнечную электростанцию. Блиц-Информ. 2012-10-23. Процитовано 2013-01-15. 
 20. На Самбірщині запрацювала перша в області сонячна електростанція. Українські Новини. 2013-01-13. Процитовано 2013-01-15. 
 21. Запрацювала перша у Західній Україні сонячна електростанція. Голос України. 2013-01-02. Процитовано 2013-01-15. 
 22. «Энергоинвест» ввел в эксплуатацию 4 очередь Гальжбиевской солнечной электростанции в Винницкой области. Транспортный бизнес. 2013-01-13. Процитовано 2013-01-15. 
 23. Martifer Solar побудував дві СЕС у Вінницькій області
 24. «ГЕЛІОС ЕНЕРДЖІ» ПОБУДУВАЛА СОНЯЧНУ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЮ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
 25. Первая советская солнечная электростанция. Фэшн Пресс "Популярная Механика". 2012-03-20. Процитовано 2013-01-18. 
 26. Солнечная электростанция (СЭС-5). Suntime.com.ua. Процитовано 2013-01-18. 
 27. В Україні відкрилась перша школа, що продає електроенергію  » Tokar.ua. Tokar.ua. Процитовано 2017-04-28. 

Посилання[ред.ред. код]