Сонячний максимум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сонячний максимум або максимум сонячної активності — період найбільшої сонячної активності у сонячному циклі. Під час сонячного максимуму спостерігається найбільша кількість сонячних плям на його поверхні (див. малюнок праворуч).

Під час максимуму сонячної активності сонячні плями опускаються на нижчі широти й розташовуються ближче до сонячного екватора. При цьому нерідко силові магнітні лінії від сонячних плям розташованих по обидва боки екватора замикаються між собою. Замикання ліній відбувається лише між плямою з північною полярністю та плямою з південною полярністю. Внаслідок великої кількості плям й диференційного обертання Сонця, в якого при-полюсні області обертаються повільніше за екватор, магнітні лінії в області сонячного екватора стають досить заплутаними.

Сонячний цикл триває в середньому близько 11,2 роки і переходить від одного сонячного максимуму до іншого з необхідними змінами тривалістю від 9 до 14 років для будь-якого даного сонячного циклу.

Історичні максимуми[ред. | ред. код]

Останній сонячний максимум був 2000 року. Наступного сонячного максимуму в наш час[коли?] за прогнозами треба чекати десь між січнем і травнем 2013 року.

History of sunspot numbers

Ненадійність сонячних максимумів демонструється в тому, що НАСА раніше передбачала сонячний максимум на 2010/2011 роки. Ще раніше, 10 березня 2006 року, дослідники НАСА оголосили, що наступний сонячний максимум буде найсильнішим з історичного максимуму 1859 року, під час якого можна було спостерігати північне сяйво, як далеко на південь, так і на північ від екватора.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]