Сон Богородиці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сон Богородиці - віршований апокриф про віщий сон богородиці, в якому передбачалося розп'яття Христа і його воскресіння. Апокриф дійшов до нас у трьох варіантах в 65 списках другої половини XIX - першої третини XX століть, що свідчить про його велику популярність. Використовується в народних заговорах і оберегах, йому приписують найсильніші захисні властивості.

Критика[ред. | ред. код]

Григорій Квітка-Основ'яненко:
«Сон богородиці, нібито бачений на горі Оливковій - дурний та безглуздий твір. Наприкінці сказано, що той, хто буде його мати в будинку, буде завжди здоровий, щасливий та інше. Злодій того вдома не обікраде, вогонь, вода та інші біди не доторкнуться і багато подібної дурниці. Дяки підтримують це марновірство, пишуть «такі книжечки» і отримують за те добрячий прибуток. У нас кожен заможний господар нічого не пошкодує, щоб придбати сон і зберігати його неодмінно в скрині, щоб туди стікалися гроші.»

Оригінальний текст (рос.)
«Сон богородицы, якобы виденный на горе Елеонской - глупое и бестолковое сочинение. В заключение сказано, кто будет его иметь в доме, будет всегда здоров, счастлив и проч. Вор того дома не обокрадет, огонь, вода и прочие беды не прикоснутся и много подобного вздору. Дьячки поддерживают это суеверие, пишут «таковые книжицы» и получают за то изрядный доход. У нас каждый зажиточный хозяин ничего не пожалеет, чтобы приобрести сон и хранить его непременно в сундуке, чтобы туда стекались деньги.»[1](рос.)

Джерела[ред. | ред. код]