Сорока звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сорока звичайна
 Bird soundопис файлу
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воронові (Corvidae)
Рід: Сорока (Pica)
Вид: Сорока звичайна
Біноміальна назва
Pica pica
Linnaeus, (1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pica pica
ITIS logo.svg ITIS: 179720
IUCN logo.svg МСОП: 103727048
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 34924
Fossilworks: 129838

Соро́ка звича́йна або соро́ка (Pica pica) — птах родини воронових[1]. В Україні звичайний осілий птах на всій території, окрім високогір'я Карпатських і Кримських гір[2]. Викопні рештки відомі з антропогену[1].

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла 44-46 см, маса 150—240 г, розмах крил 58—60 см[2]. В Україні звичайний осілий птах на всій території[2]. У сороки своєрідне забарвлення пір'я: голова, шия, спина, горло, воло і верхня частина грудей блискучо-чорні, на голові та спині із зеленим відливом; плечі і більш-менш виразна, часто лише ледве позначена поперечна смуга на спині та нижній частині тіла білого кольору; махові пера сині, зовнішній їхній край зелений, покривні пера великих махових пер теж зелені, зсередини махові пера здебільшого білі і лише на кінці темні[1]. Завдяки білим плямам на боках птах дістав народну назву — сорока-білобока.

Вокалізація[ред. | ред. код]

Голос — різкі клацання, постукування, хрипкі крики[3][2]. Саме тому, тваринний світ завжди прислухається, коли стрекоче сорока, бо обережна і пильна сорока першою з висоти попереджає інших тварин на землі про появу хижаків у небі, або на землі[4].

Поширення[ред. | ред. код]

Птах досить поширений у Європі й Азії. Основні оселища — польові гаї, узлісся, сади[1]. Сорока уникає поселень у високих горах, безлісих рівнинах і густих лісах[1]. Сорока охоче селиться поряд з людиною і там, де її не чіпають, стає надзвичайно довірливою, та, навіть, настирливою[2]. Живуть птахи постійними парами, які зберігаються й узимку.

Інтелект[ред. | ред. код]

Сороки — одні з найрозумніших птахів. Вони здатні впізнати себе в дзеркалі. Сороки можуть рахувати до 4, але що більша різниця між предметами, то важче порахувати птахам. Також вони мають продумані ритуали, у тому числі пов'язані з померлими сороками.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Зазвичай сороки живуть осіло[2]. Проживають переважно у парках, садах, часто біля людських будівель[2]. Не люблять густих лісів або гір. Сороки обирають партнера на першому році життя, а за два роки пара починає будувати гніздо і вирощувати потомство. Пари дуже відважні: вони за будь-яку ціну захищатимуть своїх пташенят від інших сорок.

Живлення[ред. | ред. код]

Pica pica NBII.jpg

Сороки всеїдні[2]. Живиться сорока різноманітними комахами, насінням дикорослих трав, зерном злакових сільськогосподарських культур[1]. У їхній раціон входять також дрібні гризуни, ящірки. Та найчастіше сороки розоряють гнізда інших пташок, викрадаючи яйця і пташенят. Сорока нападає на маленьку пташку або пташеня, притримує жертву однією лапою, а дзьобом розкльовує її тіло, На здобич злітається зграя сорок, зчиняючи страшенний стрекіт. Сороки не бояться вкрасти щось і у людей. Так, вони можуть вкрасти курчат, або заклювати їх на смерть - всі до одного прямо на господарському подвір'ї.

Розмноження[ред. | ред. код]

Сороки будують декілька гнізд, «робоче» з яких лише одне. Гнізда кулястої форми, побудовані з гілок. Самиця відкладає 5-8 яєць у квітні-травні, і висиджує їх 17-18 днів[2][1].

У культурі[ред. | ред. код]

У Китаї сорока означає щастя і радість. Існує фразеологізм «зустріч на сорочому містку», що означає зустріч подружжя або закоханих після довгої розлуки[джерело?].

В Україні і Росії до сороки ставляться негативно. Птаха порівнюють з балакучою жінкою, звідси і фразеологізм «Сорока на хвості принесла».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж Сорока (рід) // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  2. а б в г д е ж и к Сорока (Pica Pica) : [арх. 30 липня 2019 року] : [англ.] // pernatidruzi.org.ua. — Пернаті друзі, птахи України. — Дата звернення: 30 липня 2019 року.
  3. Співи птахів (2019-07-03). Сорока звичайна (рідкісні звуки птахів) [Pica pica / Обыкновенная сорока] — співи птахів. Процитовано 2019-07-03. 
  4. Родина пернатих вундеркіндів : [арх. 30 липня 2019 року] : [англ.] // pernatidruzi.org.ua. — Пернаті друзі, птахи України. — Дата звернення: 30 липня 2019 року.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]