Сорока звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сорока звичайна
 Bird soundопис файлу
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Воронові (Corvidae)
Рід: Сорока (Pica)
Вид: Сорока звичайна
Біноміальна назва
Pica pica
Linnaeus, (1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pica pica
EOL logo.svg EOL: 1177362
ITIS logo.svg ITIS: 179720
IUCN logo.svg МСОП: 103727048
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 34924
Fossilworks: 129838
Запит «Сорока» перенаправляє сюди; див. також Сорока (значення).

Соро́ка звича́йна (Pica pica) — птах родини воронових. В Україні звичайний осілий птах на всій території.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла 45-50 см, маса 150—250 г, розмах крил 55—58 см. В Україні звичайний осілий птах на всій території. В сороки своєрідне забарвлення пір'я. Голова, шия, спина, горло, воло і верхня частина грудей блискучо-чорні, на голові та спині із зеленим відливом; плечі і більш-менш виразна, часто лише ледве позначена поперечна смуга на спині та нижній частині тіла білого кольору; махові пера сині, зовнішній їхній край зелений, покривні пера великих махових пер теж зелені, зсередини махові пера здебільшого білі і лише на кінці темні. Завдяки білим плямам на боках птах дістав народну назву — сорока-білобока).

Поширення[ред. | ред. код]

Птах досить поширений у Європі й Азії. Основні оселища — польові гаї, узлісся і сади; високих гір, безлісих рівнин і великих лісів він уникає. Сорока охоче селиться поряд із людиною і там, де її не чіпають, стає надзвичайно довірливою, та, навіть, настирливою. Живуть птахи постійними парами, які зберігаються і взимку.

Біологія[ред. | ред. код]

Живиться сорока різноманітними комахами, а також зерном диких трав та злакових культур. Проте там, де сорок багато, вони шкодять, знищують багато пташенят як диких, так і свійських птахів.

Інтелект[ред. | ред. код]

Сороки — одні з найрозумніших птахів. Вони єдині НЕ ссавці, хто здатний впізнати себе в дзеркалі, у тому числі як папуги думають, що по той бік дзеркала — інша папужка. Сороки можуть рахувати до 4, але чим більша різниця між предметами, тим важче порахувати птахам. Також у них є продумані ритуали.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Зазвичай сороки живуть осіло. Проживають переважно у парках, садах, часто біля людських будівель. Не люблять густих лісів або гір. Сороки обирають партнера на першому році життя, а через два роки пара починає будувати гніздо і вирощувати потомство. Пари дуже відважні: вони за будь яку ціну будуть захищати своїх пташенят від інших сорок.

Їжа[ред. | ред. код]

Сороки всеїдні. В їхній раціон включаются маленькі гризуни і комахи. Також птиці розорюють гнізда інших пташок, викрадаючи яйця і пташенят. Сороки не бояться вкрасти щось у людей. Через те більшість селян недолюблюють птиченя. Інколи сорока може вхопить ящірку. Весною птиці літають по кущах, шукаючи яйця. У сороки є міцний дзьоб, завдяки чому птицю легко може достати комах. Якщо сороці пощастило і вона вхопила велику здобич, то вона притримує однією лапою жертву, а дзьобом віддирає шматки м'яса. Сороки майже ніколи не голодують: через їхню спритність вони завжди знаходять поживу.


Розмноження[ред. | ред. код]

Сороки будують декілька гнізд, «робоче» з яких лише одне. Гнізда кулястої форми, побудовані з гілок. Самиця відкладає 5-8 яєць в квітні, і висиджує їх 17-18 днів.

В культурі[ред. | ред. код]

У Китаї сорока означає щастя і радість. Існує фразеологізм «зустріч на сорочему містку», що означає зустріч подружжя або закоханих після довгої розлуки.

В Україні і Росії до сороки відносяться негативно. Птаху порівнюють з балакучою жінкою. Звідси і фразеологізм «Сорока на хвості принесла».

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]