Сорти кави

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Існує близько вісімдесяти видів кавових дерев — від карликових чагарників до 10-метрових велетнів, серед яких виділяють 4 основні види. З них тільки 2 ботанічних види набули широкої популярності: Coffea Arabica (Арабіка), або аравійська кава, і Coffea Canephora (Робуста), або конголезська кава. Інші 2 різновиди кавового дерева: Coffea Liberica (Ліберіка), відкрита в Ліберії в 1843 р, і Coffea Dewevrei, найбільш відомим підвидом якої є Ексцельса. Цим двом різновидам властиві якості робусти і цілком прийнятний, хоча і не дуже приємний, смак.

Арабіка[ред. | ред. код]

Представляє 75 % всесвітньої продукції та надає маленькі, плоскі та подовжені плоди мідно-зеленого кольору. З неї ми отримуємо повноцінний напій з інтенсивним ароматом та насиченим смаком. Містить менше кофеїну, ніж будь-які інші комерційно культивовані види кави.

Найвідоміші різновиди: Moka, Columbia, Costarica, Guatemala, Maragogipe. Сорт кави, виготовленої в Бразилії, має назву «бразильської». Ця країна все ще залишається головним виробником кави. При цьому кава, виготовлена на Півдні та в центрі Америки та на близьких островах (Гаїті, Санто-Домінґо), визнана «м'якою».

Робуста[ред. | ред. код]

Офіційна назва рослини — Кавове Дерево Канефора Робуста (Coffea Canephora). Розповсюдження — басейні річки Конго (Конго, Африка). Робуста — другий за популярністю вид кави в світі — характеризується високим вмістом кофеїну в зернах.

Плід — кругла ягода, в дозрілому стані близько 0,8-1,5 см в довжину, темно-червона, дозріває в оптимальних умовах через 10-11 місяців; має міцну зовнішню шкірку (екзокарп), під нею — тонку пульпу (мезокарпія), насіння оточує сіро-зелена товстувата пергаментна оболонка (волокнистий ендокарпій). Насіння парні (по двоє сидять), зеленувато-сірі, овальні з одного боку, плоско-опуклі з глибокою борозенкою на інший.

Плодоношення починається у віці 2,5-3 років, ремонтантне.

Часто входить до складу розчинної кави і сумішей еспресо. У порівнянні з арабікою, вона містить вдвічі більше кофеїну, володіє сильнішим і потужним ароматом, що використовується для надання аромату сумішей, особливо в італійській кавовій культурі.

Ліберіка[ред. | ред. код]

Офіційна назва рослини — Кавове Дерево Ліберійське (Coffea Liberica). Рослина походить із Західної Африки. Сьогодні цей вид вирощують майже всі країни африканського континенту, а також Шрі-Ланка, Індонезія, Філіппіни та інші.

Зерна ліберіки не такі якісні, як від арабіки чи робусти, тож використовуються здебільшого для приготування різних сумішей та мазей. Смак кави різкий та гіркий, тому її можуть домішувати до інших сортів, але окремий напій не готують.

Ексцельса[ред. | ред. код]

Офіційна назва рослини — Coffea Dewevie. Ексцельза — це один з чотирьох основних видів кави, найменш поширений, що не має промислового значення і використовується в основному в складі елітних кавових купажів для посилення аромату напою.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]