Сосна довговічна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сосна довговічна
Брістольська сосна (сосна довговічна), одне із старих дерев в Рощі Шульмана (де знаходиться найстаріше дерево на планеті «Сосна Мафусаїл») показує живу і мертву тканину на одному і тому самому  дереві, Білі Гори, Каліфорнія.
Брістольська сосна (сосна довговічна), одне із старих дерев в Рощі Шульмана (де знаходиться найстаріше дерево на планеті «Сосна Мафусаїл») показує живу і мертву тканину на одному і тому самому дереві, Білі Гори, Каліфорнія.
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Підрід: Ducampopinus
Вид: Pinus longaeva
Біноміальна назва
Pinus longaeva
D.K.Bailey
Pinus longaeva range map 1.png

Сосна остиста міжгірська довговічна (лат. Pinus longaeva, Great Basin Bristlecone, Ancient Bristlecone Pine, Intermountain Bristlecone Pine, Western Bristlecone Pine) — вид довгоживучих дерев.

Прометей, спиляний в 1964 р.

Одним із представників виду був «Прометей» або WPN-114 — назва, дана в честь титана Прометея. Вік дерева, на момент спилення, був приблизно 4862 років. Зростав «Прометей» на верхній межі лісу біля гори Вілер-Пік в Неваді, США. Тепер естафету довговічності взяла «Сосна Мафусаїл»

Морфологія[ред.ред. код]

Невисоке дерево з характерною золотаво-сіруватою корою і відсутністю смолянистих виділень на хвої, як у Pinus aristata. Гілки мають пучки по п'ять голок, темно-зеленого кольору і довжиною 2-4 см. Голки тримаються на дереві понад 40 років. Шишки яйцеподібні, до 10 см завдовжки і до 4 см завтовшки. Насіння 3-5 мм з довгим крилом до 2 см.

Розмноження[ред.ред. код]

Новонароджені довгожителі

Навіть старі дерева можуть виробляти повноцінне «живе» насіння. А от клонування «Сосна Мафусаїл» не дало бажаних результатів, незважаючи на новітні біотехнологічні інновації. Насіння не потребує стратифікації чи скаріфікації, а також повного замочування у воді (зародок потребує достатньо кисню навіть на ранніх стадіях онтогенезу). Ключові фактори насіннєвого розмноження — фотоперіод і температура. Потребує бідний, кам'янистий, лужний ґрунт (див. фото, сіянці на доломітовій крихті).

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]