Соціальна зміна
Перейти до навігації
Перейти до пошуку
![]() | Було запропоновано об'єднати цю статтю або розділ з Соціальні зміни, але, можливо, це варто додатково обговорити. Пропозиція з квітня 2014. |
Соціа́льна змі́на — процес появи нових рис і елементів в соціальних структурах і в системах соціальних взаємостосунків.
Саме поняття фіксує факт зрушення, зміни в широкому розумінні слова. Соціальні зміни відбуваються на рівні міжособистісних відносин, на рівні організацій та інститутів, малих і великих соціальних груп, на місцевому, соціетальному та глобальному рівнях.
Соціологія аналізує різні типи соціальних змін: еволюційні й революційні, короткострокові й довгострокові, організовані й стихійні, насильницькі й добровільні, усвідомлені й неусвідомлені, а також зміни на рівні індивіда, групи, організації, інституту, суспільства та ін. Серед багатьох макросоціологічних теорій соціальних змін розрізняють три групи:
- соціокультурні (зміни в соціокультурній сфері — світогляді, релігії, системах цінностей, менталітеті соціальних груп, суспільств та епох.)
- індустріально-технологічні (інтерпретують соціальні зміни як похідні від змін в технології матеріального виробництва)
- соціально-економічні (зміни в економічному розвитку, точніше — діалектика взаємодії продуктивних сил і виробничих відносин.)
Див. також[ред. | ред. код]
Джерела[ред. | ред. код]
- Карл Маннгайм. Mensch und Gesellschaft im Zeitalter des Umbaus. — Leiden, 1935
- Ентоні Гідденс. Sociology. — Cambridge: Polity Press, 1993
- В. Г. Городяненко, «Соціологія», Київ, 2003 рік.
![]() |
Це незавершена стаття з соціології. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |