Соціалістичний фемінізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соціалістичні феміністки Клара Цеткін та Роза Люксембург у 1910 році

Соціалістичний фемінізм (англ. Socialist feminism) — течія фемінізму, спрямована як на публічні, так і приватні сторони життя жінок, котра стверджує, що гендерна нерівність може бути подолана тільки шляхом вжиття заходів проти культурних та економічних джерел гноблення жінок[1].

Ідеї[ред. | ред. код]

Соціалістичний фемінізм об'єднує концепт патріархатного гноблення жінок з марксистськими ідеями щодо експлуатації, пригнічення і праці[2]. Проституція, хатня робота, догляд за дітьми й шлюб розглядаються соціалістичними феміністками як способи експлуатації жінок патріархальною системою.

Соціалістичний фемінізм зосереджує свою увагу на широких змінах, що зачіпають суспільство в цілому. Прихильниці соціалістичного фемінізму бачать необхідність спільної роботи не тільки з чоловіками, але і з усіма іншими групами, які, як і жінки, піддаються експлуатації в рамках капіталістичної системи[3].

Соціалістичні феміністки частково відкидають основні положення радикального фемінізму, згідно з котрим патріархат є єдиним або основним джерелом гноблення жінок[4].

Різновиди[ред. | ред. код]

Деякі соціалістичні феміністки вважають наївною точку зору, згідно з якою гендерне пригнічення є підлеглим стосовно класового гноблення, тому значна частина зусиль соціалістичного фемінізму спрямована на відділення гендерних феноменів від класових[5].

Персоналії[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. What is Socialist Feminism?, retrieved on May 28th 2007.
  2. Фейт Вілдінг (2007). Monstrous Domesticity (англ.). 
  3. Барбара Еренрайх (1976). Що таке соціалістичний фемінізм?. WIN Magazine (англ.). 
  4. Buchanan, Ian. «Socialist Feminism» A Dictionary of Critical Theory. Oxford Reference Online. Oxford University Press. Web. 20 October 2011.
  5. Lynne Segal; Michele Barrett; Beatrix Campbell; Anne Phillips; Angela Weir; Elizabeth Wilson (1986). Feminism and Class Politics: A Round-Table Discussion. Feminist Review. Socialist-Feminism: Out of the Blue (23). 

Посилання[ред. | ред. код]