Соціал-Національна Асамблея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Соціал-Національна Асамблея
(С.Н.А.)
Дата заснування 2008
Тип Об'єднання соціал-національних організацій
Голова Андрій Білецький (до 2015 року)
Члени Олег Однороженко
Офіційний сайт http://sna.in.ua/

Соціал-Національна Асамблея (також вживають терміни «Асамблея» та «СНА») — організований український соціал-національний рух, що об'єднує у собі ряд соціал-національних організацій. На ідеології соціал-націоналізму засновують свою полiтичну діяльність такi громадські організації та об'єднання, як: Спадщина (діє з 1988 р.), ВГО «Патріот України» (з 2005 р.), Патріотичний правий рух (ППР) «Українська Альтернатива» (з 2007 р.), Національна Дія «РіД», та iншi. У 2015 році рух розділився, бо від нього відокремилися підрозділ НГУ «Азов» та організація «Цивільний Корпус».

Історія[ред. | ред. код]

Емблема «Патріота України»
Емблема «Революції і держави»
Емблема «Української Альтернативи»
Емблема «Соціал-Національних Профспілок» України

Соціал-націоналізм почав формуватися на початку 1990-их років в колах українських інтегральних націоналістів. У 1991 р. українськими націоналістами, які жадали пристосувати інтегральний націоналізм до нових умов, була утворена Соціал-Національна партія України, яка протягом 1990-х і перших років XXI ст. була єдиною організаційною структурою, ідеологічною базою якої був соціальний націоналізм. З розпадом СНПУ її наступник ВО «Свобода» продовжує декларування ідеології соціал-націоналізму і її принципів.

Нова сторiнка в історію соціал-націоналізму в Українi була розкрита 8 листопада 2008 р., коли у м.Києві було проведено нараду керівників ряду соціал-націоналістичних організацій України та прийнято рішення про утворення єдиної соціал-націоналістичної сили — Соціал-Національної Асамблеї (СНА), яка на першому етапі організаційно об'єднала 4 соціал-націоналістичні організації[1]:

 • Громадська організація «Патріот України»
 • Національна Дія «РіД»
 • Чернігівський правий рух «Українська Альтернатива»
 • Одеське громадське об'єднання «Слава і Честь» (СіЧ)

Про пiдтримку Соціал-Національної Асамблеї заявили УНТП, Свято-Андріївський козацький курінь і Громадянське об’єднання «Тверезий Київ».

У 2014 році рух припинив своє існування, в подальшому перетворившись у підрозділ НГУ «Азов» та організацію «Цивільний Корпус» (яка у 2016 переформувалась у партію «Національний Корпус»).

У 2017 році відбулось відновлення українського соціал-національного руху у вигляді Соціал-Національної Асамблеї. [2]

15 липня 2017 активісти Соціал-Національної Асамблеї прийняли участь у акції по захисту Биківнянського лісу. [3]

3 липня 2017 року активісти Соціал-Національної Асамблеї разом з активістами «Добровольчого Руху ОУН» прийняли участь у вирішенні конфлікту між переселенцями з Донбасу та представниками підрозділу дружинників «Безпека Життя». [4]

Структура[ред. | ред. код]

СНА об'єднує у своїх лавах національно мислячих і активних громадян України, котрі належать до суспільно корисних працюючих верств. Станом на листопад 2011 р. СНА мала осередки у 19 регіонах України. До структур підпорядкованих СНА належать:

 • «Патріот України» — революційний авангард українського соціал-націоналістичного руху. Утворений (відновлений) у 2005 р. Ставить перед собою завдання захисту нації, прямої дії, та охоронні функції СНА.
 • Соціал-Національні Профспілки України — профспілковий рух соціал-націоналістів. СНПУ було утворено в 2010 р. Ставить перед собою завдання захисту соціальних інтересів української нації.
 • «Здорова Нація» — громадська кампанія, утворена 2010 р., координатори якої ставлять за мету пропаганду здорового способу життя та спорту серед молодi.
 • «Слава і Честь» («СіЧ») — одеська молодіжна організація, заснована Максимом Чайкою. Дата створення - 18 липня 2007 року. Організація була створена студентами ОНУ ім. Мечнікова. Займалася боротьбою з нелегальної міграцією. Після смерті її лідера, у 2009 році організація припинила своє існування.
 • «Молодь Великої України» — молодіжне крило організованого соціал-націоналістичного руху, утворене під час Євромайдану у 2014 р. Cтавить собі за мету використання потенціалу молоді у розбудовi «Великої України». Членство у організації можна отримати до 18 років, після чого є можливість подальшої діяльності в «Патріоті України» або СНА.

Керівники[ред. | ред. код]

 • Андрій Білецький — Головний Провідник (Керівник) Соціал-Національної Асамблеї. У 2015 році вийшов з лав руху та розпочав розвиток своїх власних проектів - підрозділу НГУ «Азов» та ГО «Цивільний Корпус».
 • Олег Однороженко — Iдеологiчний Референт (Ідеолог) Соціал-Національної Асамблеї.
 • Володимир Шпара — Голова організації Соціал-Національної Асамблеї в місті Васильків. Вийшов з лав руху.
 • Ігор Криворучко — Голова організації Соціал-Національної Асамблеї у місті Києв. Вийшов з лав руху.
 • Ярослав Бабич — Керівник Законотворчої референтури Соціал-Національної Асамблеї. Був вбитий [5].
 • Анна Сенік — Пропагандивний референт Соціал-Національної Асамблеї. Вийшла з лав руху.
 • Ігор Михайленко — вийшов з лав руху.
 • Степан Головко — вийшов з лав руху.

Склад[ред. | ред. код]

Основний склад Соціал-національной Асамблеї — колишні бійці ЗСУ, НГУ (полк «Азов»), МВС, а також добровольці, які брали участь у бойових діях на Сході України.

Ідеологія[ред. | ред. код]

Соціал-націоналізм як ідеологія[ред. | ред. код]

Олег Однороженко визначає соціал-націоналізм як ідеологію, що базується на максималізмі, та активізмі.

Базовими принципами соціал-націоналізму є:

 • Соціальність («Ми не відмітаємо існування багатих (але не надбагатіїв), але відкидаємо можливість існування бідних»[6])
 • Великодержавність («Це питання, як не дивно, не стільки політичне, скільки біологічне. Будь-який живий організм в природі стримить до розширення, розмноження, збільшення. Цей закон універсальний і для інфузорії-туфельки, і для людини, і для нації-раси»[6]))
 • Соціал-націоналізм також за визначенням його ідеологів є антисистемним, самодостатнім, та безкомпромісним.

Цитатою, яка створює яскраве враження про ідеологію соціал-націоналізму, може вважатися наступна, розміщена на сайті Мережевого видання РІД, що сповідує дану ідеологію

"Лише ті, у кого стискає горло від почутого російського слова, від вигляду польських торгашів або імперського двоголового орла (кремлівської зірки), здатні боротися і перемагати. Їх не зупинить ніхто і ніщо. На один удар вони відповідають трьома. Ними рухає незрозуміла плебсу Українська Ідея.

Елітою, гарячою кров’ю нації, рухає Велика Ідея. Для реалізації ідеї не повинні бути перепоною якісь колабораціоністські західно-європейські декларації, права людини, «загальнолюдська мораль» та інша термінологічна «локшина»"[7].

«Сталь не повинна іржавіти в піхвах. Хай краще вона гартується на крові ворога. Людина, що тримає в руках цю сталь, вище натовпу. Її мало цікавлять звичайні земні радощі (хата, корова, комора). Вона над цим. Їй потрібна Велика Нація. Наднацію може побудувати тільки Надлюдина, екзистенційним модусом якої є арійський дух.Ми встановимо Новий Стиль Життя, Новий Порядок, побудуємо Велику Україну!»[8]

Відношення до релігіїї.[ред. | ред. код]

Хоча соціал-націоналізм намагається позіціонувати себе не як релігійний рух, його відношення до релігії варте окремого розгляду.

Привертає увагу віра націонал-соціалізму у необхідність контролю за свободою віросповідання.

"Та на будь-яку релігію варто дивитися виключно з огляду на загальнонаціональні інтереси. А така постановка питання дає можливість націоналісту сповідати тільки традиційні, національні чи націоналістичні релігії, яким за програмою Організації «Патріот України» має сприяти держава націократів[9]".

При цьому варто додати, що у зазначеному уривку мова йде про те, яку релігію може сповідати націоналіст, але питання про те, чи вважає соціал-націоналізм допустимим для українця не бути націоналістом, як нам здається, стає очевидним з вищенаведених цитат.

Крім того, привертає увагу і добре ставлення соціал-націоналізму до неоязичництва

"При цьому у націоналістів лишалися і здорові погляди на перші пагони українського неоязичництва. У «дорозкольній» ОУН була навіть група їх симпатиків (але не вірян), що гуртувалися навколо Олега Ольжича". [10]

Соціал-націоналізм як політична доктрина[ред. | ред. код]

Метою соціал-націоналізму у сфері державотворення проголошується побудова нового суспільного ладу, де будуть втілені принципи соціальної та національної справедливості шляхом національно-соціальної революції. Політична доктрина соціал-націоналізму розбудована на тезах Ярослава Стецька про єдність двох українських революцій — національної та соціальної, якi він виклав в працях «Дві революції» та «Без національної революції немає соціальної»[11]. Також, Ярослав Стецько обґрунтував, що соціальна революція неможлива без політичної:

« Українська Національна Революція є одночасно соціальною. Що це означає? Українська Національна Революція – це доосновна зміна в її ж напрямі всіх вартостей та установ індивідуального та суспільного життя української людини. Соціальна революція – це доосновна зміна відношення поодиноких людей та суспільних верств по відношенні до найрізнородніших елементів цінностей життя: духових і матеріальних. Політична революція – це захоплення влади поневоленим народом і ним продовжувана, здійснювана соціальна програма в національних рамках[12]. »

Творча ідея синтезу трьох революцій створює довгострокову перспективу розвитку революційного соціал-націоналізму, який спрямований на утвердження державно-політичного режиму націократії. Форма устрою, яку пропонує соціал-націоналізм — є самобутньою і не вкладається в доктрину фашизму або націонал-соціалізму, як це обґрунтували Микола Сціборський у «Нацiократії»та Ярослав Стецько у «Двох революціях»[13][14][11][15].[джерело?] Ярослав Стецько пiдкреслив:

« Наша революція не кінчиться з моментом заіснування державности. Перед нами стоятиме вимога перебудови цілого життя на нових засадах, перевиховування громадянства в нових, героїчних, ідеалах, нав’язання до золотої нитки нашого росту в минулому, яку треба дальше прясти; провести засади аграрної, промислової та торговельної переміни, узгляднивши не тільки господарську сторінку (хоч її в першу чергу), але цілість проблематики, що існує на тих ланках життя, а які є частинами одного великого: Нації.[12]. »

Діяльність[ред. | ред. код]

СНА регулярно проводить різноплановi акції: соціальні — проти вирубки парків[16], допомога дитячим будинкам[17] та інше, культурні — захист українських церков[18], марші на честь УПА [19], захист україномовних видань[20] та загальнодержавницькі — вимога повернення ядерного статусу[1].

Під егідою СНА існує громадська спортивна кампанія «Здорова Нація», що пропагує здоровий спосіб життя та спорт серед молоді.

Структурний підрозділ СНА, організація «Патріот України» регулярно проводила військово-спортивні тренування.

Репресії[ред. | ред. код]

2011 року у серпні за справою "васильківських терористів" було заарештовано декілька активістів організації. Звинувачення за статтею "тероризм" та ще декількома статтями були винесені Сергію Бевзу, Ігору Мосійчуку та Володимиру Шпарі, перші два з яких були депутатами Васильківської міської ради.

Того ж року в Харкові невідомий відкрив стрілянину в офісі організації. Активісти організації в процесі самозахисту знешкодили нападника. Працівниками МВС спочатку було порушено кримінальну справу проти нападаючого, але згодом справу передали слідчому з Києва, який захисників офісу оголосив обвинувачуваними у нападі та висунули звинувачення за статтею "навмисне вбивство", а Сергія Колесніка (нападаючого) перевели у потерпілі.

Символiка[ред. | ред. код]

«Ідея нації»

Як організаційний символ, Соціал-національна асамблея використовує колишню емблему Соціал-Національної партії України«Ідея нації». В офіційному роз'ясненні прес-служби Соціал-Національної асамблеї зауважено, що:

« Метою діяльності СНА є побудова Великої України могутньої держави українського народу, заснованої на засадах соціальної справедливості та націократії на етнічних землях Українського народу. Відтак символом СНА є знак «Ідея Нації», що являє собою монограмне поєднання літер І та N. Остання має традиційне для слов’янського (кириличного) алфавіта накреслення – з навскісною перекладиною, тобто таке що перебувало в ужитку до XVIII ст. (нинішньої форми літера N набрала лише відповідно до реформи Петра І 1707 – 1710 р.р., зі створенням так званого "гражданського шрифту"). Саме цей знак носили на нарукавних пов’язках бійці СНА, будучи в авангарді Революції на Банковій і на Грушевського. На Майдані СНА стала співзасновником «Правого сектора», залишаючись при цьому автономним політичним і бойовим об’єднанням, зберігаючи свій власний погляд на цілий ряд питань діяльності Правого Сектора [21]. »

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Соціал-національна асамблея / Портал «Народий оглядач», 14 березня 2014.
 2. СНА. Відновлення – СНА. sna.in.ua (en-US). Процитовано 2017-07-03. 
 3. Соціал-Національна Асамблея на захисті Биківнянського лісу – СНА. sna.in.ua (en-US). Процитовано 2017-07-03. 
 4. Скандал навколо помешкання переселенців – СНА. sna.in.ua (en-US). Процитовано 2017-07-03. 
 5. У власній квартирі знайшли мертвим одного з керівників штабу "Азова". ТСН.ua (uk). Процитовано 2017-07-04. 
 6. а б Андрій Білецький «Український расовий соціал-націоналізм» («Український соціальний націоналізм». — Харків: «Патріот України», 2007. — с.3-5)
 7. Мережеве видання Рід » надлюдина. rid.org.ua. Процитовано 2015-09-29. 
 8. Мережеве видання Рід » Надлюдина Великої Нації. rid.org.ua. Процитовано 2015-09-29. 
 9. Мережеве видання Рід. rid.org.ua. Процитовано 2015-09-29. 
 10. Мережеве видання Рід » Наша Віра (соціал-націоналізм та релігія). rid.org.ua. Процитовано 2015-09-29. 
 11. а б Ярослав Стецько – ідеолог соціального націоналізму (до сторіччя Провідника ОУН), 19 січня 2012.
 12. а б Ярослав Стецько: «Без національної революції немає соціальної»
 13. Микола Сціборський: Нацiократія.
 14. Ярослав Стецько: Дві революції (збірка)
 15. Тягнибок відрікся від Гітлера: "Соціал-націоналізм - це не націонал-соціалізм" // Історична правда. — 2011. — 26 грудня.
 16. Нічна акція на захист лісу
 17. Івано-Франківський осередок "Патріот України" завітав до дитячого будинку
 18. Конотоп: Патріот України на захисті Української Церкви
 19. Марш УПА 18 жовтня 2008 року
 20. Не віддамо "Кримську Світлицю"!
 21. Роз'яснення Соціально-Національної асамблеї щодо символіки організації, 2 червня 2014. Архiвовано, 13 липня 2014.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]