Соціофізика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Соціофізика  — міждисциплінарна галузь науки, у якій добре розвинені методи теоретичної фізики використовуються для опису соціуму та процесів, які відбуваються у суспільстві.

Огляд[ред. | ред. код]

Ідея застосування фізичних методів до соціальних явищ розвивалася протягом багатьох століть. Прикладом можуть бути перші (невдалі) спроби Едмонда Галлея упорядкувати таблиці смертності. Вперше термін соціофізика зустрічається у праці Оґюста Конта "Religion de l'Humanité" (1846-1857) та Адольфа Кетле “Physique Sociale” (1869) (саме з цієї роботи і починає свій відлік соціологія як чітка, емпірично обґрунтована наука). Конт писав:

«Розумна політика не може ставити собі за мету змусити розвиватися людство, яке рухається завдяки власним імпульсам відповідно до закону, так само незмінного, як і закон гравітації, хоча і гнучкішого. Але вона ставить собі за мету полегшити розвиток людства, навчаючи його».

Новим поштовхом для розвитку соціофізики стала поява статистичної фізики, яка дозволяє передбачувати усереднену поведінку усіх елементів системи, не розглядаючи окремо майже випадкову поведінку кожної конкретної частинки. Зокрема для соціофізики є важливою фізика складних систем.

Одним з провідних сучасних науковців в цій галузі є Серж Галан, який за допомогою соціофізчних моделей передбачив перемогу Дональда Трампа на президенських виборах 2016 року[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. http://arxiv.org/abs/1207.6178
  2. https://arxiv.org/abs/0803.1800
  3. https://arxiv.org/abs/1609.03933