Союз русинів і українців Хорватії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний русинський костюм членів Союзу русинів і українців Республіки Хорватія з Петрівців

Союз русинів-українців Хорватії (русин. Союз Русинох и Українцох Републики Горватскей, хорв. Savez Rusina i Ukrajinaca Republike Hrvatske, англ. Union of Ruthenians and Ukrainians of the Republic of Croatia) — союз культурно-освітніх товариств національних меншин русинів та українців у Хорватії, де до 1996 року вони були зареєстровані як єдина (спільна для обох народів) меншина. Заснований 1968 у Вуковарі (там і його осідок) з завданням плекати рідну мову, історію, мистецтво і фольклор.

Союз сприяв організації театральних і мистецьких гуртків, концертів, показів народного вбрання, ансамблів танку тощо; влаштовує традиційні культурно-мистецькі маніфестації. З 1970 видає журнал «Нова Думка»[1]. Співпрацює з іншими українськими товариствами колишньої Югославії.

Голова Союзу — Дубравка Рашлянін (Dubravka Rašljanin), заступник голови — Зденко Бурчак (Zdenko Burčak)[2], ред-р ж-лу «Нова Думка» — Володимир Костельник.

Склад[ред. | ред. код]

У роботі Союзу русинів і українців Республіки Хорватія до сьогодні бере активну участь від 500 до 1000 представників української та русинської національних меншин з неповних 5000 жителів Хорватії українського та русинського походження. У складі Союзу діє вісім національних товариств з кількох хорватських міст, головним чином, зі Славонії, а також і Рієки. У рамках даної організації ведуть активну діяльність і представники інших меншин, які підтримують культурні традиції русинів і українців.

Союз русинів і українців Республіки Хорватія бере участь у численних фестивалях та інших культурних подіях у Хорватії та за кордоном. Він також налагодив успішне міжнародне співробітництво з іншими русинськими і українськими організаціями по всьому світу.

Історія Союзу[ред. | ред. код]

У 1968 р. три культурно-мистецькі клуби з Петрівців, Міклушевців та Вуковара заснували Союз русинів і українців Республіки Хорватія зі штаб-квартирою в Вуковарі. Незабаром після заснування до складу членів Союзу було включено культурно-освітнє товариство з Загреба та культурні товариства зі Славонського Броду і Осієка. У часи війни за незалежність 1991—1995 рр. з допомогою Союзу було засновано культурні товариства в Липовлянах та Вінковцях.

Після цього Союз ініціював створення культурно-мистецьких осередків у Рієці, а згодом у селах Шумече та Каніжа. До лютого 2008 року в рамках Союзу діяло загалом 13 культурних товариств, після чого 4 товариства з практичних міркувань відокремилися і заснували центральну організацію українців у Хорватії — Українську громаду Республіки Хорватія, котра сьогодні об'єднує 10 українських культурно-просвітніх товариств.

Діяльність і відзнаки[ред. | ред. код]

Союз русинів і українців в Республіці Хорватія вже довгий час співпрацює з відомими особами та установами материкової України. Зокрема, у статуті союзу записано, що русини в складі цієї організації вважають своєю прабатьківщиною Україну і тим самим відрізняються від тих русинів, які вважають, що не мають прабатьківщини.

2002 р. Союз видав книгу «Українці Хорватії», де представлена детальна історія громади в країні, починаючи з давніх часів.

Союз нині є членом Європейського та Світового конгресу українців, а також Світової федерації українських лемківських організацій. У своїй роботі союз отримав ряд нагород, у тому числі і від президента Степана Месича з нагоди 40-ї річниці 9 травня 2008 року. Правління союзу як і раніше міститься в Вуковарі.

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.savezrusina.hr/informiranje/nova-dumka/
  2. Обрано нове керівництво СРіУРХ. Архів оригіналу за 10 грудня 2013. Процитовано 25 березня 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]