Батальний жанр: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
мНемає опису редагування
DixonDBot (обговорення | внесок)
м Додавання/виправлення дати до Шаблон:Вікіфікувати
Рядок 15: Рядок 15:
* Бродский В. Советская батальная живопись. Л.—М., 1950.
* Бродский В. Советская батальная живопись. Л.—М., 1950.


{{Вікіфікувати}}
{{Вікіфікувати|дата=Квітень 2007}}


[[Категорія:Малярство]]
[[Категорія:Малярство]]

Версія за 18:49, 25 листопада 2012

Бата́льний жанр — жанр образотворчого мистецтва, що відображає воєнні події і життя армії. Зображення битв зустрічаються вже в пам'ятках мистецтва Стародавнього Єгипту, Ассирії, Греції і Риму. Особливої виразності набуває Б. ж. в епоху Відродження. Прогресивний напрям в історії Б. ж. зв'язаний з правдивим відображенням воєнних подій, викриттям мілітаризму, прославлянням героїзму народу у визвольних війнах (Ж. Калло, Ф. Гойя, Е. Делакруа, А. Невіль, Я. Матейко та ін.).

В російському мистецтві Б. ж. сформувався в епоху Петра І (І. Нікітін, О. Зубов). Видатним твором Б. ж. є мозаїчна картина М. Ломоносова «Полтавська баталія» (1761). В 19 ст. розвивається т. з. академічний Б. ж., в якому конкретні історичні події зображаються в ефектному парадно-видовищному плані (О. Зауервейд, О. Коцебу, Б. Віллевальде). В кін. 19 ст. академічний Б. ж. зазнає впливу реалізму (панорами Ф. Рубо «Оборона Севастополя», 1902—04, і «Бородіно», 1911). Вершиною російського Б. ж. є творчість В. Верещагіна і В. Сурикова. В творах Верещагіна виражений гарячий протест проти загарбницьких воєн («Апофеоз війни» та ін.). Картини Сурикова показують героїчні образи рос. солдатів («Підкорення Сибіру врмаком», «Перехід Суворова через Альпи»).

В українському мистецтві сцени визвольної боротьби народу показані в гравюрах Н. Зубрицького і Л. Тарасевича, у картині «Богдан Хмельницький з полками» (18 ст.).Військова тематика знайшла відображення у творах Т. Шевченка («Кара шпіцрутенами» та ін.). Темам війни та героїчного минулого українського народу присвячені картини С. Васильківського («Козак Голота»), Г. Крушевського («Тривога») та ін.

Рад. Б. ж. на основі методу соц. реалізму продовжує і розвиває кращі традиції баталістів минулого (твори М. Трекова, М. Авілова, Ю. Непринцева, Є. Вучетича та ін.). Героїка революційної боротьби і захисту Батьківщини відображена в багатьох творах укр. рад. художників, особливо в творчості М. Самокиша («Захист червоного прапора», «Напад на білих», «Бій Кривоноса з Вишневецьким», «Перехід через Сиваш» та ін.). Твори укр. баталістів (Л. Мучника, П. Сулименка, В. Пузиркова, М. Хмелька) на тему Великої Вітчизн. війни є значним вкладом у розвиток рад. батального жанру.

Література