Волтер Релі: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
EmausBot (обговорення | внесок)
м r2.7.2+) (робот додав: my:ရော်လီ၊ ဆာ ဝေါ်လတာ; косметичні зміни
EmausBot (обговорення | внесок)
м Перенесено 40 інтервікі-посилань до Вікіданих (d:Q189144)
Рядок 45: Рядок 45:
[[Категорія:Померли 29 жовтня]]
[[Категорія:Померли 29 жовтня]]
[[Категорія:Померли 1618]]
[[Категорія:Померли 1618]]

[[ar:والتر رالي]]
[[bg:Уолтър Рали]]
[[ca:Walter Raleigh]]
[[cs:Walter Raleigh]]
[[da:Walter Raleigh]]
[[de:Walter Raleigh]]
[[el:Ουόλτερ Ράλεϊ]]
[[en:Walter Raleigh]]
[[eo:Walter Raleigh]]
[[es:Walter Raleigh]]
[[eu:Walter Raleigh]]
[[fa:والتر رالی]]
[[fi:Walter Raleigh]]
[[fr:Walter Raleigh]]
[[ga:Walter Raleigh]]
[[gl:Walter Raleigh]]
[[he:וולטר ראלי]]
[[hr:Walter Raleigh]]
[[hu:Walter Raleigh]]
[[id:Walter Raleigh]]
[[it:Walter Raleigh]]
[[ja:ウォルター・ローリー]]
[[jv:Walter Raleigh]]
[[ko:월터 롤리]]
[[la:Gualtherius Ralegh]]
[[my:ရော်လီ၊ ဆာ ဝေါ်လတာ]]
[[nl:Walter Raleigh]]
[[no:Walter Raleigh]]
[[pl:Walter Raleigh]]
[[pt:Walter Raleigh]]
[[ro:Walter Raleigh]]
[[ru:Рэли, Уолтер]]
[[simple:Walter Raleigh]]
[[sk:Walter Raleigh]]
[[sv:Walter Raleigh]]
[[tr:Walter Raleigh]]
[[ur:سر والٹر ریلے]]
[[vi:Walter Raleigh]]
[[yo:Walter Raleigh]]
[[zh:沃爾特·雷利]]

Версія за 21:51, 21 березня 2013

Сер Волтер Релі, овальний портрет. Мініатюра роботи Ніколаса Гілліарда

Волтер Релі (англ. Sir Walter Raleigh[1]; * 1552 або 1554 — † 29 жовтня 1618) — англійський державний діяч, авантюрист і поет.

Прославився при королеві Англії Єлизаветі I піратськими нападами на іспанський флот, за що отримав (як і Френсіс Дрейк) лицарство в 1585.

Поширена легенда, що одного разу, коли в його присутності королева мала перейти через калюжу, він кинув у багно свій дорогий плащ, щоби Єлизавета не забруднила ніг.

Брав участь в придушенні повстань в Ірландії і придбав там значні землі.

У 1584 Релі заснував першу англійську колонію в Америці, на річці Роанок, і назвав її Вірджинія на честь Королеви-Діви (зараз ця територія в Північній Кароліні). Звідти 27 липня 1586 — Волтер Релі вперше завіз в Британію тютюн.

У сучасній літературі ця колонія відома як колонія Роанок або Зникла (загублена) колонія. Саме тут народилася перша англійська дитина в Америці — Вірджинія Дер. Колоністи незабаром пропали безвісти (до 1591), проте справа Релі була продовжена іншими англійськими колонізаторами. Релі широко вшановувався в США і особливо в штатах Вірджинія і Північна Кароліна як один із засновників американської цивілізації взагалі. На честь його названа столиця Північної Кароліни — місто Ралі.

Проте після смерті королеви в 1603 Яків I посадив Релі до Тауеру, оскільки той замислив звести на престол його далеку родичку Арабелу Стюарт. У листопаді королівський суд судив його за державну зраду і засудив до страти, проте виконання вироку відклали на невизначений термін. У Тауері Релі користувався значними послабленнями, зустрічався з аристократами, які його відвідували, був в курсі всіх міських вісток, вів щоденник і писав вірші, які видавалися. У в'язниці він написав «Всесвітню історію».

Щоб спокутувати свою провину, Релі в 1616 організував ще одну експедицію до Америки, на річку Оріноко у пошуках Ельдорадо, яка закінчилася невдачею. Крім того, під час експедиції люди Релі порушили перемир'я з Іспанією, нападаючи на іспанські колонії. Після повернення Релі до Англії розчарований король Яків, на вимогу іспанського посла, ображеного розбійними нападами на співвітчизників, затвердив старий вирок і велів відрубати серові Волтеру голову. Перед стратою Релі написав вірші «The Soul’s Errand».

Єдиноутробним братом Волтера Релі був Гемфрі Гілберт.

Примітки

  1. Сам він зазвичай писав своє прізвище Ralegh, в тодішніх джерелах зустрічаються також численні варіанти, як і у низки його відомих сучасників (Шекспіра, Марлоу тощо). Наймовірніше, він вимовляв її як «Ралі», проте зараз в англійській мові основним є написання Raleigh і читання «Релі». Названа в його честь столиця Північної Кароліни (також Raleigh) називається зазвичай «Ралі»

Посилання