Татуювання: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
DixonDBot (обговорення | внесок)
м Додавання/виправлення дати для: Шаблон:Без джерел
Addbot (обговорення | внесок)
м Вилучення 68 інтервікі, відтепер доступних на Вікіданих: d:q43006
Рядок 27: Рядок 27:


{{Link GA|fr}}
{{Link GA|fr}}

[[an:Tatuache]]
[[ar:وشم]]
[[az:Tatuirovka]]
[[be:Татуіроўка]]
[[bg:Татуировка]]
[[bjn:Tutang]]
[[bn:উল্কি]]
[[bo:པགས་གཙགས་རི་མོ།]]
[[br:Tatouadur]]
[[ca:Tatuatge]]
[[cs:Tetování]]
[[cy:Tatŵ]]
[[da:Tatovering]]
[[de:Tätowierung]]
[[en:Tattoo]]
[[eo:Tatuo]]
[[es:Tatuaje]]
[[et:Tätoveering]]
[[eu:Tatuaje]]
[[fa:خالکوبی]]
[[fi:Tatuointi]]
[[fr:Tatouage]]
[[gl:Tatuaxe]]
[[gn:Tatuáhe]]
[[he:כתובת קעקע]]
[[hi:गुदना]]
[[hr:Tetoviranje]]
[[hu:Tetoválás]]
[[id:Rajah]]
[[ik:Kakiñiq]]
[[is:Húðflúr]]
[[it:Tatuaggio]]
[[ja:入れ墨]]
[[kk:Татуировка]]
[[ko:문신 (그림)]]
[[ku:Deq]]
[[la:Compunctio]]
[[lb:Tätowéierung]]
[[ln:Pakájuma]]
[[lt:Tatuiruotė]]
[[lv:Tetovējums]]
[[mk:Тетовирање]]
[[ml:പച്ചകുത്തൽ]]
[[mr:गोंदण]]
[[ms:Tatu]]
[[my:ဆေးမင်ကြောင်]]
[[nl:Tatoeage]]
[[no:Tatovering]]
[[pl:Tatuaż]]
[[pt:Tatuagem]]
[[ro:Tatuaj]]
[[ru:Татуировка]]
[[sh:Tetoviranje]]
[[simple:Tattoo]]
[[sk:Tetovanie]]
[[sl:Tetoviranje]]
[[sr:Tetoviranje]]
[[sv:Tatuering]]
[[sw:Bombwe]]
[[ta:பச்சை குத்துதல்]]
[[te:పచ్చబొట్టు]]
[[th:การสัก]]
[[tr:Dövme]]
[[vep:Tatu]]
[[vi:Xăm]]
[[yi:טאטואירונג]]
[[zh:刺青]]
[[zh-classical:文身]]

Версія за 15:20, 25 березня 2013

Татуювання
Татуювання на спині

Татуюва́ння — зображення (малюнок) на шкірі живої людини та процедура його нанесення. Технічно татуювання полягає в ін'єкціях фарби в глибину шкіри, чим досягається довготривалість — «вічність» татуювань. Татуювання може бути декоративним, символічним, статутним (у певних соціальних групах).

Назва

Тату — термін, запозичений з полінезійської мови, на діалекті Таїті слово «татау» позначає «малюнок». У англійську мову це слово ввів видатний англійський мандрівник Джеймс Кук. Він вжив його в звіті про навколосвітню подорож, опубліковану в 1773 році. До цього татуювання в Європі не виділялася окремою назвою. Використовувані до того терміни ідентифікували її з іншою технікою безпосередньої прикраси і позначення людського тіла або були запозиченнями з жаргону різних суспільних груп.

Історія

Татуювання та пірсинг більшості людей здається чимось ультрасучасним і молодіжним. Насправді історія татуювання, як малюнку на шкірі починається приблизно в епоху Льодовикового періоду.

Татуюванням в Стародавній час займалися різні світлошкірі племена. Татуювання могли відображати належність до певної особливої групи, наприклад воїнів, або положення в сім'ї, як у японських народностей. Серед європейців і слов'ян татуювання було дуже поширена як метод прикраси свого тіла. Але через вплив християнства татуювання надовго стала «ізгоєм» (приблизно до ХІІІ ст.)

Перелік найцікавіших позначень татуювань, які у минулому застосовувалися на території Західної Європи: «signum» і «stigma» — ці слова відомі з літератури Стародавнього Риму, слово «stygmat» зустрічається в Біблії, виданій Лютером в 1534 році, «grafism» — у Дж. Казанови. «hieroglif» — так писав в «Весіллі Фігаро» П. О. Бомарше. Слова «знак», «відбиток» зустрічаються в романі знедолені «Люди» В.Гюго. Окрім цих термінів аж до кінця XVIII століття на території Західної Європи досить широко уживалося назви: «вирізаний малюнок» і французький термін «piquage», автором якого був маркіз Л. де Монкальм (1712–1759), особисто знайомий із звичаями тодішніх індіанців Канади. А загалом на європейському континенті татуйованих найчастіше позначали словом «розфарбований» або «відмічений пунктиром». Голландці називали процес татуювання «prikschildern» або «stechmalen», що в перекладі означає «малювання наколюванням». Англійці вживали слова «punctures» і «punctation», іспанці — «pintados».

Після використання терміну «татуювання» Куком, він не відразу був прийнятий, як основний по відношенню до одного і того ж способу прикраси тіла, у різних народів земної кулі. Спочатку слово «татуювання» пов'язувалося з процедурою, що виконується на Таїті.

У нинішньому сенсі термін «татуювання» поступово розповсюджувався в більшості європейських держав, пристосовуючись до різних мов і заповнюючи нішу в лексиці точним позначенням предмету, про який йде мова. Само ж поняття «татуювання», яке охоплювало вже всі різновиди даного явища у всьому світі, вперше потрапило до «Словника медицини», підготовленого бельгійцем П. Ністеном в 1856 році. Потім Е. Літтре ввів його в «Великий словник французької мови».

Див. також

Шаблон:Link GA