Канабіноїди: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 8: Рядок 8:
=== Діапазон ===
=== Діапазон ===


Ендоканабіноїдов є гідрофобними молекулами. Вони не можуть пересуватися без сторонньої допомоги на великі відстані у водному середовищі, навколишнього клітини, з яких вони звільнені, і, отже, діяти локально на прилеглих клітини-мішені. Тому вони мають набагато більш обмежені сфери впливу, ніж наприклад гормони, які можуть впливати на клітини по всьому організму.
Ендоканабіноїди є гідрофобними молекулами. Вони не можуть пересуватися без стороньої допомоги на великі відстані у водному середовищі, навколишньої клітини, з яких вони звільнені, і, отже, діяти локально на прилеглі клітини-мішені. Тому вони мають набагато більш обмежені сфери впливу, ніж наприклад гормони, які можуть впливати на клітини по всьому організму.


== Види ==
== Види ==

Версія за 17:01, 26 березня 2013

Канабіноїди - група терпенфенольних сполук, похідних 2-заміщеного 5-амілрезорцина. У природі зустрічаються в рослинах родині конопляних (Cannabaceae), є діючими речовинами гашишу і марихуани. Рослинні канабіноїди є С-21 сполуками, що мають споріднену структуру. Відповідальним за психотропний ефект марихуани є дельта-9-тетрагідроканабінол, здатний вибірково зв'язуватися з певними структурами відділів головного мозку, званих канабіноїдних рецепторів. Рослинні канабіноїди також називають фітоканабіноїдами. В даний час канабиноїдами прийнято називати також синтетичні речовини, що мають споріднену рослинним канабіноїдам структуру і володіють аналогічною фармакологічною дією - такі речовини називаються класичними канабіноїдами. Також до канабіноїдів відносять синтетичні речовини, що мають відмінну від рослинних структуру (аміноалкіліндоли, ейкозаноїди, 1,5-діарілпіразоли, хіноліни, арілсульфонаміди та ін), але володіють тими ж фармакологічними властивостями - такі речовини називають некласичними канабіноїдами. Існують також речовини, які виробляються в організмі людини і є лігандами канабіноїдних рецепторів, до них відносяться анандамід і споріднені йому сполуки, які є похідними поліненасичених жирних кислот. Дані сполуки необхідні для нормального функціонування головного мозку і відповідають за ряд життєво важливих функцій. У зв'язку з тим, що дані сполуки мають ендогенне походження, їх назвали ендогенними канабиноїдами або ендоканабіноїдами.

Функція

Ендоканабіноїди відіграють важливу роль в організмі живих істот, вони служать в якості сигнальних молекул (ліпідних сигналізаторів) між нейронами, які вивільняються з однієї клітини і активують рецептор канабіноїдів присутній на прилеглих клітинах. Хоча в цій ролі міжклітинних сигналізаторів вони схожі на відомі трансмітери моноаміни, такі як ацетилхолін і дофамін, ендоканнабіноідов відрізняються в багатьох відносинах від них, наприклад, вони використовують ретроградну сигналізацію. Крім того, ендоканнабіноідов є ліпофільними молекули, які не розчиняються у воді. Вони не зберігаються в бульбашках, і існують в якості невід'ємної компоненти мембранного бішару, який входить до складу клітини. Імовірно, вони синтезуються «на вимогу», а не зберігаються для подальшого використання. Механізми і ферменти лежать в основі біосинтезу ендоканнабіноідов залишаються невідомими і продовжують залишатися областю активних досліджень. Ендоканнабіноідов 2-AG був виявлений у складі коров'ячого і людського материнського молока.

Діапазон

Ендоканабіноїди є гідрофобними молекулами. Вони не можуть пересуватися без стороньої допомоги на великі відстані у водному середовищі, навколишньої клітини, з яких вони звільнені, і, отже, діяти локально на прилеглі клітини-мішені. Тому вони мають набагато більш обмежені сфери впливу, ніж наприклад гормони, які можуть впливати на клітини по всьому організму.

Види

Фітоканнабіноіди

Суцвіття і листя конопель містять понад 60 різних канабіноїдів. У рослині каннабіноїди присутні, як правило, у вигляді їх кислотних аналогів, що містять карбокси-групу в положенні 2 фенольної частини молекули. Попередником всіх рослинних канабіноїдів є каннабігероловая кислота, яка під впливом трьох незалежних ферментів класу ціклаза перетворюється в каннабіхроменовую, каннабідіоловую і дельта-9-тетрагідроканнабіноловую кислоти. Дані кислоти в результаті декарбоксилювання дають вільні каннабіноїди - каннабіхромен, каннабідіол і дельта-9-тетрагідроканнабінол відповідно. Каннабіхроменовая, каннабідіоловая і дельта-9-тетрагідроканнабіноловая кислоти є основними каннабиноидами, оскільки їх синтез в рослині обумовлений генетично. Решта каннабіноїди є продуктами біотрансформації (деградації) основних канабіноїдів. Таким чином, у міру розвитку рослини, в ньому переважають каннабідіол (КБД), тетрагідроканнабінол (ТГК), а у міру старіння і відмирання рослини, а також у препаратах, приготовлених з рослинного матеріалу (гашиш, марихуана та ін), по мірі їх зберігання тетрагідроканнабінол перетворюється в каннабинола (КБН). Всі каннабіноїди - жиророзчинні речовини. При попаданні в організм вони накопичуються в тканинах, багатих ліпідами (мозку, легенях, внутрішніх статевих органах) і поступово вивільняються в систему кровообігу. П'янкий ефект препаратів конопель (марихуани, гашишу і т. д.) є результат комплексної дії всіх канабіноїдів, хоча лише деякі з них мають психотропною дією в чистому вигляді; до них відносяться в першу чергу дельта-9-і дельта-8-тетрагідроканнабінол, володіють основним психотропною дією. Такі каннабіноїди, як каннабідіол, каннабіхромен і каннабинола самі психотропною дією не володіють, але здатні вносити деякі доповнення в ефект психотропів канабіноїдів. Також володіють психотропів ефектом дельта-9-тетрагідроканнабіварін і бутиловий аналог дельта-9-тетрагідроканнабінолу, які знайдені в деяких зразках марихуани. Рослинні каннабіноїди в залежності від структури поділяють на кілька типів. Розрізняють такі типи фітоканнабіноідов: Тип каннабігерола КБГ Тип каннабіхромена КБХ Тип каннабідіол КБД Тип тетрагідроканнабінолу ТГК Тип каннабіельзоіна КБЕ Тип ізо-тетрагідроканнабінолу ізо-ТГК Тип каннабіціклола КБЦ Тип каннабітріола КБТ Тип каннабінодіола КБНД Тип каннабинола КБН

Ендоканнабіноїди

Ендоканнабіноідов - ендогенні нейромедіатори, які зв'язуються з канабіноїдних рецепторів. Всі відомі в даний час ендоканнабіноідов, на відміну від природних каннабіноїдів, є ациклічні соедіенніямі - ейкозаноїдами, похідними арахідонової кислоти, найбільш важливими з яких є анандамід (етаноламід арахідонової кислоти) 2-арахідоноілгліцерін (2-AG).

Синтетичні каннабіноїди

Синтетичні каннабіноїди - речовини, що є агоністами канабіноїдних рецепторів CB1 і CB2.

Джерела

  • Лазурьевский Г. В., Николаева Л. А. Каннабиноиды. Кишинев, Штиинца, 1972
  • Turner C. E., M. A. Elsohly and E. G. Boeren, 1980. Constituents of Cannabis sativa L. XVII. A review of the natural constituents. Journal of Natural Products 43 (2): 169—234.
  • Elsohly M.A., S. Desmond, 2005. Chemical constituents of marijuana: the complex mixture of natural cannabinoids. Life sciences 78(5):539-48.