Відмінності між версіями «Зозулинець чоловічий»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
м
суміш розкладок за допомогою AWB
м (суміш розкладок за допомогою AWB)
 
== Ботанічний опис ==
Рослина з нерозгалуженим стеблом i зеленими соковитими листками з паралельним жилкуванням. КвiткиКвітки зозулинців неправильнiнеправильні, зiбранiзібрані у правильний колос чи гроно на верхiвцiверхівці стебла. Листочки оцвiтиниоцвітини розчепipeнiрозчепірені або зiбранiзібрані в шолом, мають рiзнурізну довжину i рiзнийрізний колiрколір, губа при основі із шпоркою, цiлiснацілісна або трироздiльнатрироздільна, гола або опушена. Тичинок одна. ПлiдПлід — коробочка, що розтрiскуєтьсярозтріскується трьома швами. HaciнняНасіння дуже дрiбнедрібне. ЗозулинцевiЗозулинцеві мають двiдві пiдземнiпідземні бульби. На час цвiтiнняцвітіння одна з них несе i годує вiдрослевідросле стебло, через що виснажена i зморшкувата (травнева бульба), а друга, вiдвід якої розвивається стебло у наступний вегетативний перiодперіод, повна i соковита (дочiрнядочірня бульба). 3 лiкувальноюлікувальною метою використовують саме дочiрнiдочірні бульби.
 
== Ареал поширення та чисельність ==
Причини зміни чисельності: Освоєння територій, меліорація, вирубка лісів, перетворення сінокосів на пасовища, заготівля квітів і бульб.
 
Місця зростання: Лісові галявини, чагарники, гірські схили на помірно зволожених ділянках. У Карпатах спорадично росте в лучних угрупованнях союзу Arrhenatherion та асоціації Festucetum rubrae кл. Molinio-Arrhenatheretea та кл. Nardo-Callunetea, в угрупованнях порядку FagetaliаFagetalia sylvaticae. У Гірському Криму — у дубових і соснових лісах на освітлених місцях (кл. Erico-Pinetea), на лісових галявинах в угрупованнях кл. TrifolioGeranietea, серед чагарників в угрупованнях кл. Rhamno-Prunetea, на луках та кам'янистих осипах. Мезофіт, кальцефіл.
 
Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина, 15- 30(50) см заввишки. Бульби яйцеподібні або овальні. Листки скупчені біля основи стебла, широколанцетні, ясно-зелені з фіолетовими плямами. Суцвіття колосоподібне, нещільне, багатоквіткове. Квітки пурпурові, рожеві, яснофіолетові. Губа видовжено-яйцеподібна, звужена при основі, глибоко-трилопатева, середня частина довша за бічні, ширша, з виїмкою або зубчаста. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення невідомий.

Навігаційне меню