Відмінності між версіями «Балицький Всеволод Аполлонович»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
нема опису редагування
[[Файл:Балицький Всеволод Аполлонович.jpg|thumb]]
'''Все́волод Аполло́нович Ба́лицький''' ([[27 листопада]] [[1892]], [[Верхньодніпровськ]] [[Катеринославська губернія|Катеринославської губернії]], нині [[Дніпропетровська область|Дніпропетровської області]] — [[27 листопада]] [[1937]], [[Москва]]) — один із керівників органів державної безпеки [[ВЧК]]-[[ОДПУ]]-[[НКВС]], комісар державної безпеки 1-го рангу (26 листопада 1935), один з орґанізаторів [[Голодомор]]у.
Кат українського народу, засуджений сталінським режимом до страти за вчинення злочинів, в сучасній Україні не реабілітований.
 
У 1920–1921 роках заступник голови Центрального управління надзвичайних комісій. З квітня 1921 до березня 1922 року заступник голови і командувач військами ВУЧК. З липня 1922 заступник голови. 18 жовтня 1922 політбюро ЦК КП(б)У прийняло постанову про з'їзд [[Українська комуністична партія|УКП]], голові ДПУ УСРР В. Балицькому надавалася директива заарештувати всіх учасників з'їзду та вислати їх до Москви та зробити на засіданні політбюро доповідь про діяльність УКП та заходи по її ліквідації. 2 серпня 1923 ВЦВК звільнив з посади НКВС В. Манцева, нагородивши його орденом Трудового червоного прапору, тимчасово виконуючим обов'язки НКВС призначено В. Балицького. [http://www.history.org.ua/?hrono] З вересня 1923 по червень 1931 — голова ГПУ України і одночасно повпред ГПУ-ОГПУ СССР в Україні, а в березні 1924 — листопаді 1930 нарком внутрішніх справ Української РСР. З його ім'ям пов'язані арешти і висилки «націоналістичної» інтелігенції і т. д. Від вересня 1930 року член ЦКК ВКП(б).
 
24 листопада 1932 Політбюро ЦК ВКП(б) призначило заступника голови ОДПУ СРСР В. Балицького уповноваженим ОДПУ на Україні, зважаючи на «державну важливість щонайшвидшого поліпшення роботи органів ОДПУ на Україні», підпорядкувавши йому весь апарат ДПУ України та зобов’язавшизобов'язавши надсилати кожної декади звіт до ЦК ВКП(б).
 
Від 31 липня <!-- стояло 31 червня --> 1931 до 10 липня 1934 року заступник голови ОГПУ при СНК СРСР. 1932 року Балицький очолив комісію з введення паспортів, приводом стала «необхідність вичистити великі міста від зайвих і антигромадських елементів». У результаті з'явилася ухвала РНК від 28 квітня 1933 року, якою заборонено видавати паспорти селянам. Це повністю закрило їм можливість піти з села. Вироблені під керівництвом Балицького правила діяли до 1974 року.
* ''Шаповал Ю. І.'' Балицький Всеволод Аполлонович // {{ЕСУ/2}}&nbsp;— С. 163.
* [http://www.history.org.ua/?hrono Інститут історії України]
 
== Див. також ==
{{othernames|Балицький}}

Навігаційне меню