Зміни

Перейти до навігації Перейти до пошуку
3782 байти додано ,  4 роки тому
нема опису редагування
[[Файл:Roman.Scotland.north.84.jpg|міні|праворуч|200пкс|Племена піктів]]
'''Венікони''' — плем'я [[пікти|піктів]], що мешкало від [[Ферт-оф-Тай]] та [[Ферт-оф-Форт]]. Кордонами були сучасні шотландські області [[Тайсайд]], [[Файф]], Центральний регіон. Межували на півночі з [[тексалі]], на заході — [[дамнони|дамнонами]], на півдні — [[отадіни|отадінами]]. Етимологічно розшифровують назву веніконів як «діти собак». Можливо їх тотемом був пес. Обо пес був відзнакою головного бога цього племені.
 
== Історія ==
Головним поселенням була Орреа (сучасне м. Карпоу, на схід від [[Данді]]). Стосовно кланової системи цього племені немає знань. Ймовірно була схожа на клани каледоніїв та отадінів. Відомостей про веніконів замало. Втім перші письмові згадки пов'язані із римським вторгненням до Британії.
 
У 82 році венікони були підкорені проконсулом [[Гней Юлій Агрікола|Гнеєм Юлієм Агріколою]]. Разом зі своїми сусідами дамнонами, каледоніями та тексалі билисяу вирішальній битві в Граупійських горах у 83 або 84 році, де союз піктів зазнав ніщивної поразки. після цього опинилися під владою Риму. Проте залежність була нетривалою — до 85 року. Римляни перейменували головне поселення на Цивітас Венікорум.
 
В подальші роки виступали в союзі із сусідами проти римлян. Втім важка поразка в Граупійських горах призвела до тривалого занепаду племені. У 140-х роках із зведенням валу Антоніна залежність від Риму відновилася. Лише у 180 році вони виступили з меатами та каледоніями проти римлян, прорвавши вал Антоніна.
 
У 197 році венікони були учасниками війниз римлянами біля валу Адріана. Римські війська були відволічені Клодієм Альбіном для боротьби проти Септимія Севера. Після перемоги останній у 208 році розпочав війну проти піктів. Венітони діяли спільно зі своїми піктськими союзниками, проте у 211 році зазнали тяжкої поразки. Але протистояння між імператорами [[Каракалла|Каракаллою]] та Ґетою сприяло укладанню миру, за яким венікони та їх союзники зберегли незалежність.
 
Протягом сторіччя венікони не просліжуються в документах. У 305 році імператор [[Констанцій I Хлор]] успішно воював проти піктів, зокрема веніконів. останні зазнали поразки й на тривалий час перестали турбувати кордони Римської імперії. Остання згадка про веніконів датують 367 роком, коли це плем'я в союзі з іншими піктами вдерлася до римської Британії.
 
== Джерела ==
* A.L.F. Rivet and C. Smith, The Place-Names of Roman Britain (1979), pp. 372-3,491.
* http://www.roman-britain.org/tribes/venicones.htm
 
[[Категорія:Пікти]]
66 563

редагування

Навігаційне меню