Відмінності між версіями «Кіркова речовина надниркової залози»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
нема опису редагування
 
== Гістологія ==
Клітини кіркової речовини характеризуютья вираженою ендоплазматичною сіткою, [[Комплекс Ґольджі|комплексом Гольджі]]; [[Мітохондрія|мітохондрії]] мають тубулярні кристи. Кіркова речовина поділяється гістологічно на 3 морфофункціональні зони (шари): клубочкову, пучкову, сітчасту. Між цими шарами визначаються малодиференційовані клітини, що приймають участь в регенерації клітин кіркової речовини.
 
=== Клубочкова зона кіркової речовини ===
Клубочкова зона – поверхневий шар кіркової речовини надниркової залози. Клубочкова зона cкладається з дрібних полігональнх клітин, що формують клубочки. В клубочковій зоні синтезується [[альдостерон]], що регулює вміст натрію в організмі завдяки підвищенню реабсорбції натрію в дистальному канальці [[Нефрон|нефрону]].
 
=== Пучкова зона кіркової речовини ===
Пучкова зона – cередній шар кіркової речовини, що формують великі клітини, розміщені паралельними рядами. Клітини пучкової зони мають кубічну або призматичну форму та світлу або темну цитоплазму. В цій зоні відбувається синтез переважно [[Глюкокортикоїди|глюкокортикостероїдів]] (наприклад [[11-деоксикостерон]], [[кортикостерон]], [[кортизол]] в організмі людини), що приймають участь в регуляції обмінних процесів (обмін вуглеводів, білків, енергетичний обмін). Також синтезуються андрогени – [[дегідроепінадростерон]] та [[андростендіол]].
 
=== Сітчаста зона кіркової речовини ===
 
Сітчаста зона – найглибший шар кіркової речовини полігональної або округлої форми, що формують розгалужені пучки. В цій зоні відбувається синтез таких стероїдних гормонів як [[дегідроепінадростерон]] та андростендіол (попередник [[Тестостерон|тестостерону]]), [[дегидроэпиандростерон-сульфат]].
 
== Регуляція ==

Навігаційне меню