Збіжність (вимірювання): відмінності між версіями

Перейти до навігації Перейти до пошуку
Немає опису редагування
'''Збіжність''' (англ. repeatability) – [[прецизійність]] в умовах збіжності.
 
Умови збіжності – умови, за яких незалежні результати вимірювань однієї і тієї ж величини одержують за однією і тією ж методикою, в одній і тій же лабораторії, одним і тим же оператором, з використанням одного і того ж обладнання, в межах короткого проміжку часу за одних і тих же значень впливних величин.
 
Одержані в одних і тих же умовах результати можуть відрізнятися через дію випадкових ефектів, іншими словами, спостережувана мінливість результатів за умов збіжності обумовлена [[Випадкова похибка|випадковою похибкою]] вимірювання.
 
Кількісною характеристикою збіжності виступає [[стандартне відхилення]] збіжності – стандартне відхилення результатів вимірювань, одержаних в умовах збіжності.
 
В практиці вимірювань широко використовується границя збіжності – значення, яке з ймовірністю 0,95 не перевищує абсолютної різниці між крайніми результатами (найбільшим та найменшим), одержаними в умовах збіжності. Границя збіжності виступає критерієм для виявлення [[Промах|промахів]] – якщо різниця між крайніми результатами перевищує границю збіжності, то найімовірніше один із результатів (або і обидва) є промахами.
 
В практиці вимірювань широко використовується границя збіжності – значення, яке з ймовірністю 0,95 не перевищує абсолютної різниці між крайніми результатами (найбільшим та найменшим), одержаними в умовах збіжності. Границя збіжності виступає критерієм для виявлення промахів – якщо різниця між крайніми результатами перевищує границю збіжності, то найімовірніше один із результатів (або і обидва) є промахами.
Замість терміну «збіжність» іноді використовують термін «повторюваність».
 

Навігаційне меню