Відмінності між версіями «Історичний словник (мовознавство)»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
м
вилучення невидимого м’якого переносу, removed: ­ (23) за допомогою AWB
м (вилучення невидимого м’якого переносу, removed: ­ (23) за допомогою AWB)
'''Історичний словник''' — [[словник]], у якому подається з поясненням та документацією [[лек­сикалексика]] давніх писем, пам'яток.
 
== Історичні словники української мови ==
=== Словник Є. Тимченка ===
 
В українському мово­знавствімовознавстві першою спробою створення історичного словника був короткий словник (бл. 13 000 слів), укладений [[Тимченко Євген Костянтинович|Євгеном Тимченком]] на базі 34 джерел і 60-тисячної картотеки ще на поч. 20 ст.<ref>рукопис зберігається в Інституті української мови НАН України; 2003 видано у 2 книгах під наз. «Матеріали до словника писем­ноїписемної та книжної української мови XV—XVIII ст.»</ref>.
 
У [[1919]] створена Комісія для складання історич­ногоісторичного словника української мови (при [[УАН]]) на чо­лічолі з Тимченком, яка мала скласти реєстр словника на підставі всього мовного матері­алуматеріалу пам'яток української мови від найдавніших ча­сівчасів до 19 ст. Позаяк завдання виявилося надто широким, комісія ухвалила видати зібраний матеріал у 4-5 томах.
 
У [[1930]] і [[1932]] вийшли друком 2 частини 1 -го тому «[[Історичний словник українського язика|Історич­ногоІсторичного словника українського язика]]» (понад 10 000 слів від ''«А»'' до ''«жяловати»''). Словник побудо­ванопобудовано на багатому матеріалі, в ньому викорис­тановикористано близько 400 пам'яток. Однак добір їх здійсне­ноздійснено некритично: мало використано рукописних джерел, а також пам'яток 14—15 ст., поза ува­гоюувагою залишилося чимало цінних джерел, роз­межуваннярозмежування українських і [[Білоруська мова|білоруських]] пам'яток проведено за територіальним, а не за мовним принципом.
 
=== Словник староук­раїнськоїстароукраїнської мови XIV—XV ст. ===
 
У [[1977]]—[[1978]] вийшов друком «[[Словник староук­раїнськоїстароукраїнської мови XIV—XV ст.]]» (т. 1-2; премія ім. І.&nbsp;Я.&nbsp;Франка, [[1981]]) за редакцією [[Гумецька Лукія Лукіянівна|Лукії Гумецької]]. Слов­никСловник створено на базі 939 пам'яток виключно ді­ловогоділового стилю. Він побудований за принципом [[тезаурус]]а. У ньому представлена вся [[апелятив]]на та [[Ономастика|ономастична]] лексика. Застосовано ряд нововведень: у заголовне слово винесені всі фонетичні і графічні варіанти; запроваджена циф­ровацифрова статистика при кожному реєстровому сло­віслові, його значеннях, відтінках, фонетичних і дублетних граматичних формах; послідовно враховані мовні факти з різних територій поширення української мови; поданий повний перелік усіх граматичних форм та ін.
 
=== Словник української мови XVI&nbsp;— першої по­ловиниполовини XVII ст. ===
 
З [[1975]] група мовознавців Інституту сусп. наук АН УРСР (від 1993&nbsp;— Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича HAH України) у Львові готує «[[Словник української мови XVI — першої по­ловиниполовини XVII ст.]]» [1983 опубл. пробний зошит, а в 1994—2010 вийшло 15 випусків (А—Л)].
 
== Примітки ==
* ''Д.&nbsp;Г.&nbsp;Гринчишин.'' Історичний словник // {{УМ-2000}}
* Гумецька Л.&nbsp;Л.&nbsp;Принципи створення істор. словника укр. мови. K., 1958;
* Гринчишин Д.&nbsp;Г.&nbsp;Осн. принципи ство­реннястворення істор. словника укр. мови XVI&nbsp;— першої пол. XVII ст. // Питання східнослов'ян. лексикографії XI—XVII ст. K., 1979;
* Словник укр. мови XVI&nbsp;— першої пол. XVII ст. Проб­нийПробний зошит. К., 1983.
* [http://kosyva.livejournal.com/3585.html Словник української мови 16—першої пол. 17 ст.]
 
19 388

редагувань

Навігаційне меню