Відмінності між версіями «Рескупорід V»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
правопис
(правопис)
У 251 році германські племена захопили й вплюндрували Танаїс, що значно погіршила оборону півночі Боспору й водночас ускладнило фінансовий стан держави.
 
Невдачі з боку військ Рескупоріда V викликало внутрішній розгардіяжрозгардіяш, викликаний невдаволенням знаті нездарною політикою царя. Задля зміцнення свого становища він у 252 або 253 році зробив старшого сина [[Фарсанз]]а своїм співволодарем.
 
Зрештою вимушенвимушений був укласти мирний договір з готами, герулами і боранами, яким фактично переходив під зверхність останніх. У 256 році було укладено мир з варварами, за якими останні змогли використовувати боспорський флот на напади на балканські та малоазійські області Римської імперії.
 
У 258 році Рескупорід зробив свого другого сина [[Сингес]]а новим співволодарем. Останній фактично відсторонив батька від влади. Але незабаром, 261 року, Рескупорід V повернувся до часткового керування задля стримування германців. Втім після поразки 267 року від герулів, які зазнали невдачі під час походу проти Риму внаслідок дій боспорців, Рескупорід V знову вимушенвимушений був відійти від фактичної влади.
 
У 272 році вчетверте порватє свій статус й править з синами Сингесом і [[Тейран I|Тейраном I]] (й можливо [[Савромат IV|Савроматом IV]]) до самої смерті у 276 році. В цей час готи зазнали відчутної поразки від військ римського імператора [[Авреліан]]а. Проте залишення римлянами провінції Дакія зрештою погіршилося становище Боспору. Втім останні роки Рескупорід V був лише номінальним царем.
 
== Джерела ==
* Буданова В. П.  Готы в эпохуВеликогоэпоху Великого переселения народов. — М., 1990.
* Айбабин А. И. О дате вторжения германцев в Крым // Сто лет черняховской культуре, Киев, 1999, c. 242—251
* Ellis Hovell Minns, Scythians and Greeks: A Survey of Ancient History and Archaeology on the North Coast of the Euxine from the Danube to the Caucasus, 2011 (ISBN 9781108024877), p. 609.

Навігаційне меню