Черненко Платон Петрович (Чорний Ворон): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Відміна редагування № 2024606 користувача Best (обговорення)
м Відкинути всі редагування до зробленого Best
Рядок 1: Рядок 1:



'''Черне́нко Плато́н Петро́вич''' (псевдонім ''Чорний Ворон''),, (?, Криворіжжя – ? ). — військовий діяч часів [[УНР]], повстанський отаман.
'''Черне́нко Плато́н Петро́вич''' (псевдонім ''Чорний Ворон''),, (?, Криворіжжя – ? ). — військовий діяч часів [[УНР]], повстанський отаман.
Рядок 7: Рядок 8:
Платон Петрович Черненко - отаман Чорний Ворон, народився на Криворіжжі.
Платон Петрович Черненко - отаман Чорний Ворон, народився на Криворіжжі.


''Не плутати з отаманами: Чорним Вороном ([[Микола Скляр]]), Чорним Вороном (Віктором Чекірдою), Чорним Вороном (Іваном Яковичем Чорноусом)''.
''Не плутати з отаманами: Чорним Вороном ([[Микола Скляр]]), Чорним Вороном (Віктором Чекірдою), Чорним Вороном ([[Чорноус Іван Якович|Іваном Яковичем Чорноусом]])''.


Фельдшер загону та Комендант штабу [[Іванов Ілля|отамана Іванова]] (до 1921).
Фельдшер загону та Комендант штабу [[Іванов Ілля|отамана Іванова]] (до 1921).

Версія за 14:55, 20 листопада 2008


Черне́нко Плато́н Петро́вич (псевдонім Чорний Ворон),, (?, Криворіжжя – ? ). — військовий діяч часів УНР, повстанський отаман.


Біографічні відомості

Платон Петрович Черненко - отаман Чорний Ворон, народився на Криворіжжі.

Не плутати з отаманами: Чорним Вороном (Микола Скляр), Чорним Вороном (Віктором Чекірдою), Чорним Вороном (Іваном Яковичем Чорноусом).

Фельдшер загону та Комендант штабу отамана Іванова (до 1921).

У травні – червні 1920 року полк Іванова приєднався до Олександрійської (Степової) дивізії Костя Блакитного. До пізньої осені 1920 р. - разом із загоном Іванов перебував у лавах Степової дивізії. Потім загін приєднався до війська республіки Холодного Яру.

Як комендант штабу, багато зробив для збільшення кількістного складу військового підрозділу. Його ряди весь час зростали. Цьому сприяли й репресії совєтської влади, яка, боролася не стільки з повстанцями, скільки зі всім українським в цілому.

Загін діяв спільно з отаманом Лютим (Ялисеєм Черевиком), пізнише з отаманом Андрієм Гнибідою (Чорновусом) та полковником Костянтином Здобудь-Волею.

У Криворізькому повіті повстанці не тільки наскакували на продзагони, роззброювали міліціонерів, затримували ЧКістів, а й проводили агітаційну роботу. Посилали у навколишні села своїх представників із закликами не здавати продовольчого податку і зі зброєю захищати свої права.

В кінці 1920 - напочатку 1921 років ЧК розроблює та починає реалізовувати ряд спецоперацій щодо підриву українського визвольного руху та ліквідації його лідерів. Чекісти вистежили і вбили Іллю Іванова.

Після вбивства отамана, на початку 1922 року, керівництво загону перебрав на себе Платон Черненко (назвавшись - отаман Чорний Ворон).

1922 року під його командою було 200 вершників, що мали на озброєнні 5 кулеметів. За три-чотири дні міг посадити на коні ще 200 чоловік. Діяв у Новоустинівській, Новобузькій волостях та у всьому Криворізькому повіті.

До його загону приєднується Костянтин Здобудь-Воля і вони спільно ведуть підготовку до нового повстання. З цією метою Здобудь-Воля вирушає по півдню України для налагодження зв'язків з іншими отаманами. Зв'язуючою ланкою та координатором цих контактів є Чорний Ворон, що висилає своїх кур'єрів до повстанських отаманів.

В цей же час ЧК розробило та приступило до реалізації спецоперації з остаточної ліквідації українського повстанського руху Холодного Яру та Чорного Лісу, та фізичного знищення повстанських отаманів.

17 серпня 1922 року до Товстої могили, що неподалік с. Варварівки, прибули на Раду отаманів Чорний Ворон (Черненко), Василь Шкляр, Лютий (Ялисей Черевик), Степан Бондаренко, Іван Філоненко, Сергій Клепач, Йосип Коваль, Корній Манько, Олександр Воїнов-Ґонта, Яремчук, Стулій та Кость Здобудь-Воля. Там, за допомогою зрадників, їм було представлено засланих чекістами нових «представників Уряду УНР», Петра Трофименко (що став командувачем, придуманної чекістами «Чорноморської повстанської групи» під псевдонімом «генштабу полковник Гамалія») та «сотника Завірюху» (начальника штабу групи чекістів Терещенка). Нажаль, більшість отаманів висловилися за підпорядкування «штабу Гамалії».

Подальша доля отамана Черненка невідома. За деякими даними - йому вдалося зникнути з поля зору ЧК і легалізуватися.

Джерела