Зміни

Перейти до навігації Перейти до пошуку
нема опису редагування
У цій статті наведений список найдовших річок на Землі, що включає в себе річкові системи, довжина яких перевищує 1000 км. Річки, згадані в річковій системі, в даній таблиці вже не згадуються окремо (наприклад, Об — Іртиш).
 
== Визначення довжини рікирічки ==
Визначити довжину [[Річка|річки]] не завжди легко. Довжина залежить від встановлення джерела, визначення гирла і точного вимірювання довжини рікирічки між джерелом і гирлом. Тому довжина багатьох річок визначається дуже приблизно. Розбіжності, часто, бувають досить значними. Так, наприклад, дослідники довго не могли з'ясувати, яка найдовша річка у світі — [[Амазонка]] чи [[Ніл]].
 
Джерело річки буває важко визначити то́му, що річка, зазвичай, має багато приток. Серед багатьох джерел найвіддаленіше від гирла звичайно розглядається як джерело рікирічки, тим самим дозволяючи вказати максимальну довжину. На практиці, притока, джерело якої найвіддаленіше від гирла основної рікирічки, не завжди отримує ту ж саму назву. Наприклад, далі всього від гирла річкової системи [[Міссісіпі (річка)|Міссісіпі]] знаходиться джерело рікирічки [[Міссурі (річка)|Міссурі]], але зовсім інше русло ідентифікується як річка Міссісіпі. Часто «Міссісіпі з Міссурі» міститься у списках як окрема річка. Ще одна причина труднощів визначення джерела полягає в тому, що часто річки формуються сезонними потоками, болотами, або озерами що пересихають. У цій статті, під словом «довжина» мається на увазі найбільша довжина всієї річкової системи.
 
Гирло річки важко визначити тоді, коли вона має великий лиман, який поступово розширюється і поступово переходить у море або океан. Приклади — Амазонка і [[річка Святого Лаврентія]]. Деякі річки не мають гирла, замість цього вони випаровуються, і точка, де річка зникає, залежить від сезону.
 
Довжину річки між джерелом і гирлом теж може бути важко визначити через брак точних карт. У цих випадках, виміряна довжина рікирічки залежатиме від масштабу карти, на якій ґрунтується вимірювання, загалом, чарез [[фрактал]]ьну структуру русла рікирічки: чим більший масштаб, тим довшою буде річка. В ідеалі вимірювання довжини повинно ґрунтуватись на картах достатньо дрібного масштабу, щоб показати ширину рікирічки. Навіть коли точні карти доступні, вимірювання довжини не завжди точне. Річка може мати кілька рукавів. При тому важливо, чи центр або край рікирічки береться як контрольна точка. Не ясно, як визначити довжину через озеро або водосховище, крім того довжина може мати сезонні зміни.
 
Внаслідок усього цього важко, якщо не неможливо, отримати точне значення довжини рікирічки. У списку, поданому нижче, можливі значення з інших джерел взято у дужки.
 
== Список ==
 
== Посилання ==
* [http://www.factmonster.com/ipka/A0001779.html Principal Rivers of the World] — Найважливіші рікирічки Землі {{Ref-en}}
* [http://earthtrends.wri.org/maps_spatial/watersheds/index.php EarthTrends Watersheds of the World] — Дані по басейнах рікрічок {{Ref-en}}
 
[[Категорія:Списки річок]]

Навігаційне меню