Відмінності між версіями «Макбет (король Шотландії)»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
шаблон, уточнення
(шаблон, уточнення)
| вікісховище = Macbeth
}}
'''Макбет''' (''Mac Bethad mac Findláich'', [[Шотландська гельська мова|шотл.-ґельськ.]] ''MacBheatha mac Fhionnlaigh'', [[1005]]  — [[15 серпня]] [[1057]])  — Мак Бехад мак Фіндлах - — [[король]] [[Шотландія|Шотландії]] з [[14 серпня]] [[1040]] до [[15 серпня]] [[1057]]. Відомий за однойменною трагедією [[Вільям Шекспір|Вільяма Шекспіра]] «[[Макбет (п'єса)|Макбет]]».
 
== Походження та історична епоха ==
В XI столітті у Шотландії не було правових норм успадкування престолу, королів обирали серед групи претендентів на основі системи тан ({{lang-en|Tanistry}}). Це спричиняло до відкритої боротьби претендентів, та навіть до вбивств.
 
Макбет був сином Фіндлеха мак Руайдрі, правителя Муреї (''Findláech mac Ruaidrí'', також ''Findláech of Moray''), який у суперечці за престол обрав невигідну сторону. Одружившись з Дабдою (''Dabhda''), донькою Малкольма II та сестрою Бетоки (мати пізнішого короля Дункана I), він зблизився з родом Атолл (Ахолл) (''Atholl'') і відцурався власного роду  — дому Мурей (''Moray''). За це його вбив близько [[1020]] року один із племінників - — Ґілле Комґейн (''Gille Comgain'') або МалКольм (''Máel Coluim mac Máil Brigti'').
 
Малкольм перейняв владу, а помер [[1029]] за невизначених обставин. Його наступником став Ґілле Комґейн, котрий помер [[1032]] (або [[1031]]).
 
== Мормер та вождь клану ==
Про причетність Макбета до цих смертей нічого не відомо. Макбет одружився з удовою Ґілле Комґейна  — Ґруох (''Gruoch ingen Boite meic Cináeda''), він усиновив її сина Лулаха (шотл. - — ''Lulach'') від попереднього шлюбу. Лулах пізніше був королем Шотландії (з 15 серпня 1057 по 17 березня 1058). З 1032 року по 1057 рік він був мормером (правителем) Мореї. У 1039 - 10401039—1040 роках король Шотландії Дункан І невдало воював з Англією. Це викликало незадоволення вождів шотландських кланів. Макбет претендував на трон шотландських королів, на який, на його думку, він мав більше прав. Дункан І пішов походом на Морею і загинув ву битві під Бохнагованом (шотл. - — Bothnagowan).
 
== Король Шотландії ==
Після смерті Дункана І Доброго Макбет стаєстав королем Шотландії. У 1045 році проти Макбета повстав аббат[[абат]] Крінан (батько Дункана), що був одночасно вождем клану Атолл, але був вбитийубитий у битві біля Дункельда. Після цього влада Макбета стала незаперечною (нащадки Дункана втекли). У 1046 році відбив напад Сіварда, ярла Нортумбрії, що намагався посадити на трон Малкольма, сина Дункана I.
 
У 1050 році Макбет здійснив паломництво до Риму, де прославився щедрими пожертвами. У 1052 році в Англії відбувся антинорманський переворот — нормани, що були при дворі короля Едуарда Сповідника, були вигнані іта знайшли притулок при дворі короля Макбета. Це було використано Сівардом як привід для підтримки свого родича Малкольма — сина Дункана.
 
У 1054 році військівійська Сіварда почали війну і розбили Макбета. Через три роки Макбет бувзагинув вбитий ву битві під Лумфаном (15 серпня) біля Абердіна. За переказом він загинувбув убитий у герці з шотландським аристократом Макдуфом. Поховано в усипальні шотландських коронівкоролів на острові Айона. Трон успадкував його прийомний син Лулах, який ввійшов в історію як Лулах Дурень.
 
== Образ короля Макбета в мистецтві ==
[[Файл:Fuseli - Macbeth and the Witches.jpg|thumb|Джон Фузелі, «Макбет та відьми»]]
Образ короля Макбета ліг в основу однієї з найвідоміших драм [[Вільям Шекспір|Вільяма Шекспіра]]. Однак цей твір ґрунтовано не на історичних фактах, а на хроніках англійського письменника 16XVI століття Рафаеля Голіншеда (''Raphael Holinshed''). Драма зображає перетворення Макбета, підлеглого короля Дункана, на вбивцю короля та його божевілля.
 
Поема Шекспіра стала основою іншого відомого твору — [[Макбет (опера)|однойменної опери]] [[Джузеппе Верді]], першої з шекспірівських опер композитора.
| width="25%" | Наступник<br/>[[Лулах]]
|}
{{бібліоінформація}}
[[Категорія:Королі Шотландії]]
[[Категорія:Персоналії за алфавітом]]

Навігаційне меню