Теніс: відмінності між версіями

Перейти до навігації Перейти до пошуку
107 байтів додано ,  3 роки тому
м
правопис
Немає опису редагування
м (правопис)
Офіційно вважається<ref>http://www.adpf.asso.fr/adpf-publi/folio/sport/sport23a.html Ministère des Affaires étrangères {{ref-fr}}</ref>, що теніс з'явився в [[14 століття|XIV]] столітті на території сучасної [[Франція|Франції]]. Французька знать захоплювалася так званою «грою долонею» («же де пом»), яка справила великий вплив на розвиток сучасного тенісу. Першими гравцями-аматорами стали священнослужителі, і не тільки молоді [[семінарист]]и, але й [[священик]]и більш високих звань: [[архієпископ]]и і [[кардинал]]и. Гра проводилася в стінах [[монастир]]ів, переважно на кам'яній підлозі. Згодом для зручності гри на [[рука|руку]], що б'є по [[м'яч]]у, почали надягати [[рукавичка|рукавичку]], а м'яч відбивати дерев'яними предметами, які згодом трансформувалися у так звані ракетки. Ці дерев'яні предмети були мало схожі на сучасну ракетку.
 
Минуло ще більш ніж чотири століття, поки на ракетці з'явилися [[струна|струни]]. Гра стала набирати ще більшої популярності, й слідом за священнослужителями в неї почали грати заможні французи. Грою в м'яч була захоплена величезна кількість людей. А в [[1480]] році король Франції [[Луї XI]] видав указ, який суворо регламентував процес виготовлення тенісних м'ячів. Умови наказу були такі: м'яч повинен бути набитий гарною [[шкіра|шкірою]] та [[вовна|вовною]] і не містити [[пісок]], [[крейда|крейду]], [[вапно]], тирсу, [[мох]], [[зола|золу]] чи землю. Слідом за чоловіками в [[15 століття|XV]]&nbsp;— [[16 століття|XVI]] століттях грою в м'яч захопилися і жінки. В [[1427]] році у [[Париж]]і молода жінка на ім'я Марго<ref>http://www.glamur.com.ua/sex/big_tennis_sport {{ref-ru}}</ref> грала настільки блискуче, що з її швидкістю подачі м'яча могли зрівнятися лише найкращі з чоловіків-гравців.
 
Гра розвивалася так стрімко, що вже до кінця [[16 століття|XVI століття]] в Парижі було обладнано більше 250 спеціальних кортів, а кількість гравців перевищила сім тисяч. Залежно від уміння вести гру, поступово відбувся розподіл граючихгравців на три категорії: новачок, партнер і майстер. Найбільші привілеї мали майстри. Їм давалося право на [[будівництво]] і володіння кортами для гри. Один з майстрів розробив у [[1542]] році перші правила гри в теніс, але опубліковані вони були лише через 50 років. Гра здобула визнання й у англійців, які назвали її «справжній теніс» ({{lang-en|real tennis}}).
 
Офіційно прийнято вважати, що слово «теніс» виникло від старофранцузького слова «Tenèts!», яке промовляв гравець під час подачі м'яча. Згодом це слово запозичили англійці й пристосували його під свою мову,&nbsp;— так виникло слово «Tennis», яке й поширилося.
Подача м'яча в гру здійснювалася слугами,&nbsp;— {{lang-fr|servani}}, отже, введення м'яча в гру називалося обслуговуванням&nbsp;— ''serviz''. Минали роки, століття і мінялися правила гри в м'яч. У наш час подача дуже важливий технічний елемент тенісу, і є засобом виграшу очка та тиском на суперника. Незважаючи на зміни в тенісі, на всіх міжнародних іграх подача називається ''service''.
 
В [[17 століття|XVII]]—[[19 століття|XIX]] століттях, у часи [[Французька революція|Французької революції]] та [[Наполеонівські війни|Наполеонівських війн]] людям було не до занять тенісом, як у Франції, так і в інших європейських країнах. В Англії, теніс занепав після того, як він втратив заступництво короля. Але остаточно гра не була забута. І вже в [[1859]] році починається новий етап у розвитку тенісу, коли вперше був проведений матч англійських університетських команд у Хейманкерті. Почалося відродження тенісу: стали створювати нові тенісні клуби. А в спортивних клубах для гри в [[крикет]], [[крокет]] і [[гольф]] стали відкриватися тенісні секції. Вийти на світову арену тенісу заважало те, що в кожній країні правила гри були свої. Це унеможливлювало проведенням міжнародних матчів. У середині XIX століття сталися величезні зміни в проведенні ігор, тому що в теніс почали грати на відкритих кортах, хоча до цього гра проходила виключно у приміщеннях.
 
[[Файл:Lawn-tennis-Prang-1887.jpeg|thumb|200px|Лаун-теніс в США (1887)]]
Причина того, що гра так довго проводилася в закритих приміщеннях, полягала в покритті майданчиків і матеріалі м'яча. Оскільки м'ячі були матер'яні, туго стягнуті струнами, а зверху покриті [[фланель|фланеллю]], то вони могли відскакувати тільки від твердої кам'яної підлоги, а грати на землі або траві було неможливо. І тільки з появою гумових м'ячів відбулися докорінні зміни в тенісі. В Англії в [[1874]] році завдяки майорові В. Вінгфілду виник так званий лаун-теніс (''теніс на траві''). У такий спосіб він узаконив теніс і його правила після того, як були запатентовані сітка, стовпчики, м'ячі, правила гри&nbsp;— теніс став видом спорту. Офіційні правила гри були введені в 1875 році лондонським «Мерілебоун Крікет Клабом». Ці правила з деякими відмінностями і доповненнями діють дотепер. Лаун-теніс, а сьогодні просто теніс, швидко розповсюдився по всій [[Європа|Європі]] та іншим континентам. У нього грають мільйони людей різного віку.
 
=== Перші чемпіони ===
Починаючи з 20-х років [[ХХ століття]], професійні тенісні гравці заробляли гроші, виступаючи в показових матчах перед публікою, що платила за право дивитися гру. Протягом 40 років професійний та аматорський теніс були строго розділені&nbsp;— як тільки гравець ставав «професіоналом», він не мав більше права виступати в аматорських турнірах. Але, в [[1967]] [[LTA]] вирішила покласти кінець поділу тенісу і зрівняла в правах аматорів і професіоналів на своїх турнірах. В [[1968]] [[Міжнародна федерація тенісу]], переборовши небажання, затвердила рівні права тенісистів. Це поклало початок [[Відкрита ера|Відкритій ері]] в сучасному тенісі, коли всі гравці мали право виступати в будь-яких турнірах, а найкращі тенісисти забезпечували своє життя виступом на змаганнях.
 
В [[1954]] році [[Джеймс Ван Ален]] заснував [[Міжнародна зала тенісної слави|Міжнародну залу тенісної слави]]&nbsp;— музей, розташований у [[Ньюпорт]]і, штат [[Род-Айленд]], [[США]], на місці проведення першого Відкритого чемпіонату США з тенісу (1881). У музеї зібрана велика кількість [[експонат]]ів, що відображають історію розвитку тенісу, а також галерея портретів великих тенісистів і людей, які зробили великий внесок у розвиток спорту. В [[1986]] році залу слави було офіційно визнано Міжнародною федерацією тенісу.
 
=== Теніс та Олімпійські ігри ===
До програми [[Олімпійські ігри|Олімпійських ігор]] теніс був включений у [[1896]] році. З [[1896]] року проводилися першості серед чоловіків, а з [[1900]]&nbsp;— і серед жінок. Однак у подальшому теніс, як вид спорту, який став професійним, був виключений міжнародним Олімпійським комітетом з програми олімпійських змагань починаючи з [[1928]] року. Лише в [[1968]] році в [[Мехіко]] під час проведення [[XIX олімпіада|XIX олімпіади]] відбувся показовий тенісний турнір. В [[1977]] році МОК на 79-ій сесії, що проходила в [[Прага|Празі]], визнав [[Міжнародна федерація тенісу|Міжнародну федерацію тенісу]] як керуючу видом спорту, який відповідає критеріям Олімпійської хартії. Але визнання тенісу, не призвело до автоматичного включення до програми змагань Олімпіад. І лише на змаганнях [[Літні Олімпійські ігри 1988|XXIV Олімпіади]] в 1988 році, після 64-оїрічної перерви, теніс знову визнано олімпійським видом спорту.
 
== Правила гри ==
Право вибору одного з боків корту, або черговість подачі в першому [[гейм]]і, визначає [[жереб]] перед початком розминки. Гравець або пара, яка виграла жереб можуть обрати:
* подавати чи приймати в першому геймі матчу, тоді суперник повинен обрати на якому боці корту буде починати грати в першому геймі; або
* бік кортакорту, тоді суперник повинен обрати подачу або прийом у першому геймі; або
* передати право вибору супернику.
 
В тенісі є ''одиночні'' та ''парні'' ігри. Парна гра проводиться на розширеному майданчику. Парна гра, в якій в одній парі грають чоловік та жінка, називається ''[[мікст (спорт)|мікстом]]''.
 
На любительському рівні або ж на тренуваннях практикують також гру утрьох&nbsp;— почергово один проти двох. Одиночний спортсмен змагається за звичайними правилами для одиночних ігор, двоє його суперників&nbsp;— за правилами для парних ігор. Якщо ґеймгейм виграє одиночний тенісист, йому зараховують два очки, якщо виграє пара тенісистів, то кожен із неї здобуває одне очко. Після кожного ґеймугейму одиночний тенісист міняється місцем з тим із пари, що грав справа. Рахунок ведуть так само, як і у звичайній грі. Із трьох учасників виграє сет той, що набере принаймні шість очок, маючи не менш як двоочковий відрив від кожного з двох суперників.
 
== Техніка і тактика гри ==
=== Сітка ===
[[Файл:Tennis shake hands after match.jpg|міні|праворуч|150пкс|Тенісистки вітаються біля сітки]]
Сітка у великому тенісі використовується для поділу корту навпіл. Виготовляється з кручених просмолених [[капрон]]ових ниток. Ширина сітки 1,07 метра, довжина залежить від того, призначена вона для одиночного чи парного корта. У першому випадку довжина сітки повинна бути 10,05 метра, в другому&nbsp;— 12,80 метра. Один поздовжній край сітки, верхній, для більшої чіткості прошивається білою [[тасматасьма|тасмоютасьмою]], шириною від 0,05 до 0,065 метра. В тасмутасьму просмикується металевий трос, з петлями на кінцях, для кріплення сітки на стікахстійках.
 
=== Ракетка ===
{{main|Ракетка}}
[[Файл:Babolatpuredriveplus.jpg|thumb|right|Тенісна ракетка]]
Ракетка складається з ручки і поверхні, що б'є. Поверхня, що б'є, складається з натягнутих струн. Струни натягуються на обід овальної або каплевидноїкраплевидної форми головки ракетки. Раніше ракетки зазвичай виготовляли з дерева, а для струн використовували жили або кишки домашніх тварин. В наш час{{коли}} як матеріали для ракеток використовують синтетичні матеріали, такі як вуглецеве волокно і сплави легких металів. Для виготовлення струн звичайно використовують [[нейлон]] або інші синтетичні матеріали, хоча струни з коров'ячих кишок все ще використовуються для натяжки тенісних ракеток для професіоналів. Ручки ракеток зазвичай обмотані спеціальною тканиною, що допомагає гравцям їх утримувати та поглинає піт.
 
=== М'яч ===
[[Тенісний м'яч]]&nbsp;— порожниста [[гума|ґумовагумова]] [[куля]], обтягнена білою або жовтою ворсистою [[тканина|тканиною]], [[вага|вагою]] 56,7—58,5 г, [[діаметр]]ом 6,35—6,67&nbsp;см. Він повинен бути пружним, стрибучим та мати велику [[зносостійкість]]. Строк служби залежить від покриття корта. Довгий час для гри використовували шкіряні м'ячі, в середині XIX століття їх замінили м'ячі з білої ґуми, які пізніше стали обтягувати [[фланель|фланеллю]]. До середини 70-х років XX століття тенісисти грали тільки білими м'ячами. З [[1972]] на змаганнях стали використовувати і жовті, які на фоні сітки та форми спортсменів помітніші для гравців та глядачів.
[[Файл:Tennis ball 01.jpg|thumb|ліворуч|150px|Тенісний м'яч]]
У [[2002]] до офіційних тенісних правил внесено уточнення, згідно з яким організатори змагань можуть поряд зі стандартними м'ячами використовувати на свій розсуд і м'ячі двох нових різновидів: високошвидкісні (тип 1 за класифікацією ITF) та повільні (тип 3). Усі три типи м'ячів мають однакову вагу. Жорсткіші м'ячі типу 1 призначені для гри на «повільних» кортах, вони мають швидший та нижчий [[кут]] відскоку, що дозволяє прискорити темп гри. М'ячі типу 3 призначені для гри на «швидких» кортах, вони на 6&nbsp;% більші в діаметрі, ніж м'ячі типу 2 (стандартного), що дозволяє під час польоту м'яча гасити швидкість. Саме цей фактор дає більше часу на прийом м'яча і дозволяє виграти очки за рахунок майстерно виконаного удару. Крім того, це дозволяє глядачам простежити за польотом м'яча, що інколи на «швидких» кортах є проблемою. «Старі» м'ячі (тип 2) призначені для гри на «середніх» кортах.
* '''Брейк'''&nbsp;— виграш подачі супротивника.
* '''Брейкпойнт'''&nbsp;— розіграш, у якому один із супротивників може здобути брейк.
* '''ҐеймпойнтГеймпойнт'''&nbsp;— розіграш, у якому один із супротивників може виграти гейм на своїй подачі.
* '''Волей''' або '''удар зльоту'''&nbsp;— удар по м'ячу перш, ніж той встиг опуститися на корт.
* '''Дропшот''' або '''укорочений удар'''&nbsp;— несподіване підрізання м'яча таким чином, щоб він ледь-ледь перелетів через сітку й опустився на корт майже без відскоку.
 
=== Найдовший тенісний матч ===
Американець Джон Ізнер і француз Ніколя Маю зустрілися в першому колі Вімблдону [[22 червня]] [[2010]] року. За рахунку 2:2 матч припинено через темряву і поновлено наступного дня. Коли у п'ятому сеті рахунок став 59:59, гру знову відклали через темряву. У четвер [[24 червня]] Ізнер нарешті виграв. Загальний підсумок&nbsp;— 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Матч тривав загалом 11 годин і 5 хвилин. На честь такої історичної події обох спортсменів і головного суддю матчу&nbsp;— громадянина [[Швеція|Швеції]] МогамедаМохамеда Лах'яні нагородили призами.
 
=== Найдовший сет ===
Як за часом, так і за кількістю ґеймівгеймів, перше місце посідає вирішальний сет у грі [[Джон Ізнер]]&nbsp;— [[Ніколя Маю]] на Вімблдонському турнірі 2010 року: 8 годин і 11 хвилин, 138 ґеймівгеймів.
 
=== Найбільше ейсів у матчі ===

Навігаційне меню