Відмінності між версіями «Nehalem (мікроархітектура)»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
м
clean up, replaced: - →  — (9), removed stub tag за допомогою AWB
(уточнення, стиль, правопис)
м (clean up, replaced: - →  — (9), removed stub tag за допомогою AWB)
 
[[Файл:Intel Nehalem arch.svg|thumb|Мікроархітектура чотирьохядерної реалізації]]
'''Nehalem''' - — кодова назва мікроархітектури процесора Intel, наступник [[Intel Core (мікроархітектура)|мікроархітектури Core]]. Nehalem процесори використовують 45-нм техпроцес. Система з двома процесорами Nehalem була представлена на Форумі Intel для розробників у 2007 році. Перший процесор, випущений з архітектурою Nehalem в листопаді 2008 року, був десктоп-процесор [[Core i7]].
 
Nehalem докорінно відрізняється від Netburst, зберігаючи при цьому деякі з незначних особливостей останнього. Мікропроцесори на основі Nehalem використовують більш високі тактові частоти і є більш енергоефективними, ніж [[Penryn]] мікропроцесори. Знову вводиться [[Hyper-threading]], поряд зі зниженням обсягу кеш-пам'яті L2, а також збільшенням кеш-пам'яті L3, що є загальним для всіх ядер. Наступною після Nehalem стала мікроархітектура [[Sandy Bridge]], анонсована у січні 2011 року.
==Нововведення==
 
Процесори Nehalem містять не менш 731 млн транзисторів, що на 10% менше, ніж у процесорів Yorkfield. Але площа кристала значно збільшилася в порівнянні з попередником - — з 214 до 263 мм².
 
Архітектура Nehalem побудована на базі Core, але містить такі кардинальні зміни, як:
 
==Історія==
Згідно зі стратегією «тік-так», якій компанія намагається слідувати останнім часом, щороку оновлюється чи архітектура процесорів, або використовуваний техпроцес. Першими процесорами «ери» архітектури Nehalem були Bloomfield. Bloomfield - — сімейство, що складається з [[десктоп]]них ([[Core i7]]) і серверних ([[Xeon]]) процесорів. Так, серверні Xeon були повністю сумісні з десктопними материнськими платами і функціонально відрізнялися від Core i7 тільки наявністю підтримки [[ECC-пам'ять|ECC-пам'яті]]. Всі ці процесори встановлювалися в роз'єми [[LGA 1366|Socket 1366]] і використовували чипсети з кодовою назвою Tylersburg. Для десктопних процесорів доступний один чипсет - — X58, дорогий і гарячий. Були й спеціальні серверні чипсети. Одночасно було випущено сімейство серверних процесорів, що підтримують роботу в двопроцесорних системах - — Gainestown. Принциповою відмінністю цих процесорів була наявність двох шин [[QuickPath Interconnect|QPI]]. Одна з'єднувала його з чипсетом, а друга - — з іншим процесором.
 
Потім у Intel було «позачергове» оновлення. Справа в тому, що Bloomfield були дорогими процесорами, і увійти навіть до mainstream-сегменту з ними було дуже скрутно. Одним з нововведень Bloomfield відносно більш старих процесорів Intel стала інтеграція в процесор контролера пам'яті. У нових процесорах було вирішено спростити цей контролер (з трьохканального до двоканального) і перемістити в кристал контролер [[PCI Express]] 2.0. Таким чином позбулися північного мосту і шини QPI, що істотно знизило вартість систем на базі нових процесорів за рахунок невеликих втрат у швидкості. Нове сімейство десктопних і серверних процесорів називалося [[Lynnfield]]. Зрозуміло, настільки серйозні зміни зажадали розробки нового процесорного роз'єму і нового чипсета; відповідно, з'явився роз'єм [[LGA 1156|Socket 1156]] і чипсет P55. Двопроцесорні сервери поки при цьому залишилися долею Gainestown.
Також інновації, вироблені при створенні Lynnfield, нарешті дозволили перенести архітектуру Nehalem в мобільний сегмент. Вийшло сімейство мобільних процесорів під назвою Clarksfield. Вони теж називаються Core i7 і від десктопних моделей їх можна відрізнити за суфіксом M в кінці.
 
Intel вирішила продавати всі процесори архітектури Nehalem під брендом «Core i''№''», розділяючи таким чином моделі по продуктивності і позиціонуванню. Відповідно, Core i3 -&nbsp;— low-end, Core i5 -&nbsp;— mainstream, Core i7 -&nbsp;— performance. Плюс, для самих бюджетних моделей все ще буде використовуватися бренд Pentium. Таким чином, під одним і тим же брендом може ховатися як процесор Bloomfield, так і Lynnfield, або навіть мобільний Clarksfield<ref>[http://www.ferra.ru/ru/system/94482/ Clarkdale, Core i3, Core i5, H55, Intel GMA HD и другие...]{{ref-ru}}</ref>.
 
== Примітки ==
 
[[Категорія:Архітектура комп'ютера]]
{{Доробити}}

Навігаційне меню