Відмінності між версіями «Фізика твердого тіла»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
нема опису редагування
'''Фі́зика твердо́го ті́ла''' - — розділ [[Фізика конденсованих середовищ|фізики конденсованих середовищ]], що охоплює експериментальне та теоретичне вивчення структури, фізичних властивостей та кінетичних явищ в кристалічних та аморфних середовищах, вивчення впливу зовнішніх полів, [[Іонізуюче випромінювання|іонізуючої радіації]], потоків частинок на мікро- і макропроцеси при різних умовах ([[температура]], [[тиск]] тощо). Дослідження використовують методи або містять результати, що можуть бути використані для матеріалів різних типів.
 
Фізика твердого тіла  — розділ фізики, який вивчає фізичні властивості і структуру твердого тіла, розробляє теоретичні уявлення, які пояснюють ці властивості. Охоплює експериментальне та теоретичне вивчення структури, фізичних властивостей та кінетичних явищ в кристалічних та аморфних середовищах, вивчення впливу зовнішніх полів, іонізуючої радіації, потоків частинок на мікро- і макропроцеси за різних умов (температура, тиск тощо). Дослідження використовують методи або містять результати, що можуть бути використані для матеріалів різних типів.
Фізика твердого тіла зводиться, по суті, до встановлення зв'язку між властивостями індивідуальних атомів і молекул і властивостями, які виявляються при об'єднанні атомів або молекул в гігантські асоціації у вигляді регулярно-впорядкованих систем  — кристалів. Ці властивості можна пояснити, спираючись на фізичні моделі твердих тіл. Предметом Ф.т.т. є, насамперед, властивості речовин у твердому стані, їх зв'язок з мікроскопічним будовою і складом, евристичне прогнозування і пошук нових матеріалів та фізичних ефектів у них. Ф.т.т.  — наукова база для фізичного матеріалознавства.
 
== Напрямки досліджень ==
 
Областями досліджень є експериментальні та теоретичні дослідження у таких напрямках:
 
* Вивчення міжатомної взаємодії, принципів та законів, за якими формується структура твердих тіл та [[рідкі кристали|рідких кристалів]] та [[кріокристали|кріокристалів]]. Симетрійні аспекти фізики твердого тіла.
* [[Дефекти у кристалах|Дефекти кристалічної будови]], еволюція дефектної структури під впливом зовнішніх факторів, взаємодія дефектів, вплив дефектної структури на фізико-механічні та кінетичні властивості твердих тіл.
* Експериментальні та теоретичні методи аналізу дефектної структури, [[математичне моделювання]], розрахунки параметрів структури та фізико-механічних властивостей твердих тіл.
* Домішки та їхні агрегати, їхня динаміка і перебудова, сегрегаційні явища, [[дифузія|дифузійні явища]] у твердих тілах та на їхній поверхні.
* Екстремальні властивості та структурні стани, [[Нанокристал|нанокристали]], [[Квазікристал|квазікристали]], [[аморфізація]].
* Фізичні основи міцності та пластичності твердих тіл.
|рік=2006
|видавництво=Техніка
|знаходження=Київ}}
 
== Посилання ==
* [http://www.twirpx.com/file/267260/ Вакуленко М.  О.  Тлумачний словник із фізики : {6644 статті} / М.  О.  Вакуленко, О.  В.  Вакуленко. — К. : Видавничо-поліграфічний центр "«Київський університет"», 2008. — 767 с.]
 
== Література ==
* Фізика твердого тіла : Навч. посіб. для студ. фіз. спец. вищ. навч. закл. / І.  М.  Болеста; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - — Л., 2003. - — 479 c. - — Бібліогр.: 23 назв.
 
{{Молекулярна фізика}}

Навігаційне меню