Черкащина. Універсальна енциклопедія: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
InternetArchiveBot (обговорення | внесок)
Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta15)
Рядок 50: Рядок 50:
[[Національна спілка краєзнавців України]] висунула цю працю на здобуття [[Державна премія України в галузі науки і техніки|Державної премії України в галузі науки і техніки,]] але книга не пройшла конкурсного відбору.<ref>{{Cite web |url=http://www.kdpu-nt.gov.ua/work/un%D1%96versalna-entsikloped%D1%96ya-%C2%ABcherkashchina%C2%BB-kvpk-%C2%ABekspres-pol%D1%96graf%C2%BB-2010-1100-s%D1%96l |title=Архівована копія |accessdate=16 січень 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20161230211117/http://kdpu-nt.gov.ua/work/un%D1%96versalna-entsikloped%D1%96ya-%C2%ABcherkashchina%C2%BB-kvpk-%C2%ABekspres-pol%D1%96graf%C2%BB-2010-1100-s%D1%96l |archivedate=30 грудень 2016 |deadurl=yes }}</ref>.
[[Національна спілка краєзнавців України]] висунула цю працю на здобуття [[Державна премія України в галузі науки і техніки|Державної премії України в галузі науки і техніки,]] але книга не пройшла конкурсного відбору.<ref>{{Cite web |url=http://www.kdpu-nt.gov.ua/work/un%D1%96versalna-entsikloped%D1%96ya-%C2%ABcherkashchina%C2%BB-kvpk-%C2%ABekspres-pol%D1%96graf%C2%BB-2010-1100-s%D1%96l |title=Архівована копія |accessdate=16 січень 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20161230211117/http://kdpu-nt.gov.ua/work/un%D1%96versalna-entsikloped%D1%96ya-%C2%ABcherkashchina%C2%BB-kvpk-%C2%ABekspres-pol%D1%96graf%C2%BB-2010-1100-s%D1%96l |archivedate=30 грудень 2016 |deadurl=yes }}</ref>.


<br />
== Звинувачення у плагіаті ==
Видання й упорядник згодом були піддані критиці через підробку рецензій, перекручування фактів і плагіат. [[31 березня]] [[2011]] року газета «[[Слово Просвіти]]» опублікувала статтю [[Дзюба Іван Михайлович|Івана Дзюби]] «''Віктор Жадько: Одинак, який тягне плуга історії''»<ref>[http://slovoprosvity.org/2011/03/31/віктор-жадько-одинак-який-тягне-плуга/ Іван Дзюба. Віктор Жадько: Одинак, який тягне плуга історії] // Слово Просвіти.&nbsp;— 2011 .&nbsp;— 31 березня</ref>. У листі до редакції від [[18 травня]] [[2011]] року Іван Дзюба заперечив своє авторство, вказавши, що «''що такої статті ніколи не писав''»<ref name="oni">[http://slovoprosvity.org/2011/05/26/отака-некрасива-історія…/ Отака некрасива історія...] // Слово Просвіти.&nbsp;— 2011 .&nbsp;— 26 травня</ref>. [[26 травня]] [[2011]] цього листа та відповідь головного редактора було опубліковано. Редакція перепрошувала «''за публікацію недостовірного матеріалу''» та наводила текст листа-звернення за підписами '''Вадима Мицика''', заслуженого працівника культури України, директора Тальнівського районного музею історії хліборобства, '''Володимира Хоменка''', краєзнавця, історика, члена НСЖУ, '''Олега Шатайла''', старшого наукового співробітника [[Тальнівський музей історії|Тальнівського районного музею історії хліборобства]], члена Національної спілки краєзнавців України, щодо роботи В.&nbsp;Жадька:
{{Цитата|''(…) енциклопедія не стала самодостатньою працею. Так, вона дає довідки про історію, людей Черкащини, але це зразок сканованої творчості, компіляції і, що найнеприємніше,&nbsp;— плагіату, помилок, спотворень і перекручень. В. Жадьку ніхто не давав права передруковувати слово в слово у своїй книжці чиїсь довідки, статті, відкидаючи авторів, навіть не згадуючи їх. Джерело він називає, а авторів&nbsp;— ні. На титулі книжки 26 кеглем виведено прізвище автора&nbsp;— Віктор Жадько. Маємо справу із справжнісіньким плагіатом, але зі своєрідним підходом''<ref name="oni"></ref>}}
Рецензія на енциклопедію «Чужеє оддавав в печать» була опублікована у газеті «[[Літературна Україна]]» (№&nbsp;15(5394) від 14 квітня 2011&nbsp;р., с. 12<ref>[http://litukraina.kiev.ua/kviten.html Літературна Україна: архів за квітень 2011 р.] {{Перевірено|16|1|2012}}</ref><ref>[http://www.trypillia.com/index.php?option=com_content&view=article&id=105:cherkaschyna-universal-encyclopedia-as-an-example-of-plagiary-and-replication-of-old-errors&catid=58:new-publications&Itemid=70 Вадим Мицик, Володимир Хоменко, Олег Шатайло. Енциклопедія як зразок плагіату і тиражування старих помилок]</ref>). Там також вказувалося на низку помилок автора-упорядника, які зауважив ще '''Мар'ян Сущенко''' у своїй рецензії на енциклопедію від 10 березня 2011 року<ref>[http://litukraina.kiev.ua/10cher.html Мар'ян Сущенко. Черкащина Віктора Жадька] // Літературна Україна.&nbsp;— 2011 .&nbsp;— 10 березня.&nbsp;— С. 15</ref>.


== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 06:51, 8 лютого 2020

«Черкащина. Універсальна енциклопедія»
Обкладинка
Автор В. О. Жадько
Країна Україна Україна
Мова українська
Тема географія, історія, культура, персоналії, Черкаська область
Жанр енциклопедія
Місце Київ
Видавництво ВПК «Експрес-Поліграф»
Видано 2010
Сторінок 1004
Тираж 1 000

«Черкащина. Універсальна енциклопедія» — перша універсальна енциклопедія українською мовою, яка висвітлює економічне, соціальне і духовне життя Черкаської області, її міст і сіл, річок і історичних пам'яток. Автор-упорядник книги — член Спілки письменників України Віктор Жадько. Енциклопедія налічує 1104 сторінки, в ній подано 3525 статей (крім історії кожного села та міста) і 3500 світлин про кожний населений пункт; 187 малюнків (із них — 50 авторства Т. Шевченка). Серед 124 кольорових тематичних вкладок — «Богдан Хмельницький», «Портретна Шевченкіана», «Ватажки», «Козаки», «Природа кожного району» тощо.

Цитовані джерела вказано після кожної статті та в кінці видання. Видання розраховано на фахівців та широке коло читачів.

Вихідні дані

«Черкащина. Універсальна енциклопедія». Документально-публіцистичне наукове фотоілюстративне історичне видання / Автор-упорядник Віктор Жадько. — К.: ВПК «Експрес-Поліграф», 2010. — 1104 с.; іл.

Енциклопедія дає цілісний образ Черкащини в подіях, інституціях, установах, поняттях тощо й охоплює період від XV до початку XXI століття.

Енциклопедія містить історико-документальні довідки про події, відомих людей, історію населених пунктів, пам'ятки культури, заклади освіти, культури та мистецтв і багато іншого. Автор-упорядник: В. О. Жадько — лауреат черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича[1]

У книзі, зокрема, містяться нові матеріали про Богдана Хмельницького, Тараса Шевченка і їх оточення, козаків і гайдамаків, гетьманів, про отаманів Холодного Яру, героїчних земляків часів Громадянської і Другої світової воєн. У книзі є відомості про відомих осіб упродовж всього історичного часу: від перших відомостей про заснування і розвиток краю до сьогодні. Значна увага в енциклопедії відводиться природним ресурсам, природокористуванню, охороні довкілля.

Черкащина представлена в книзі через її села й міста, річки та історичні пам'ятки. Досі чимало впорядкованого ним матеріалу не друкувалося, і це робить видання унікальним.

Упорядник

Віктор Олексійович Жадько — професор; заслужений працівник освіти України, академік АН ВО України; завідувач кафедрою журналістики Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, доктор філософських наук, Член Національних Спілок - журналістів, письменників і краєзнавців.

Віктор Жадько підготував це видання внаслідок десятилітнього збирання матеріалів на основі та з використанням архівного, наукового, художньо-документального, історичного та публіцистичного фактажу, авторство матеріалів в енциклопедії засвідчено після кожної статті; упорядник відвідав 800 сіл області, де збирав матеріал та фотографував історичні пам'ятки. Окрім того в енциклопедії вміщено 157 малюнків різних аматорів пензля, з них -50, Т.Шевченка.

Висунення на Державну премію

Національна спілка краєзнавців України висунула цю працю на здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки, але книга не пройшла конкурсного відбору.[2].


Примітки

  1. nsku.org.ua Черкащина: Універсальна енциклопедія
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 грудень 2016. Процитовано 16 січень 2012.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)