Відмінності між версіями «Абу аль Касім аль-Захраві»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
продовжив написання
(продовжив написання)
(продовжив написання)
{{пишу|[[Користувач:Шкурба Андрій Вікторович|АВШ]] ([[Обговорення користувача:Шкурба Андрій Вікторович|обговорення]]) 1720:1025, 302 квітнятравня 2020 (UTC)}}
{{Науковець}}
'''Абуль-Касім Халаф ібн аль-Аббас аль-Захраві аль-Ансарі''' (також [[латина|латинізоване]] '''Альбукасіс''' або '''Абулькасіс''', {{lang-ar|أبو القاسم خلف بن العباس الزهراوي}};‎близько [[936]], Мадіна аль-Захра — [[1013]], там же) — арабський лікар і науковець з [[Аль-Андалус|Андалусії]]. Був придворним лікарем [[Кордовський халіфат|халіфа Кордови]] [[Аль-Хакам II|Аль-Хакама II]].
Аль-Захраві першим з лікарів запропонував використовувати [[кетгут]] — нитку з тканин кишечника тварин для накладення внутрішніх швів. Тоді було відомо, що це єдиний матеріал, розсмоктуються організмом. До впровадження кетгуту аль-Захраві найбагатших і найвпливовіших пацієнтів на Сході та Заході оперували двічі, повторно — щоб зняти накладені шви.
 
Щипці для витягування голови дитини під час пологів він застосував першим в світі, знизивши смертність немовлят і молодих матерів. Аль-Захраві описав те, що згодом стало відомо як «положення Вальчера» в акушерстві.
 
Тонзилектомія — операція з видалення піднебінних мигдалин разом з сполучної тканинної капсулою відома понад 3000 років. Однак язикодержач, гачки і ножиці для такого оперативного втручання розробив саме Аль-Захраві. І вони практично в незмінному вигляді дійшли до наших днів.
Хоча аль-Захраві ніколи не робив хірургічну процедуру [[Трахеотомія|трахеотомії]], він вилікував рабиню, яка перерізала власне горло при спробі самогубства. Аль-Захраві зашив рану, і дівчина одужала, тим самим довівши, що розріз у гортані може зажити і операція по її штучному розсіченню можлива.
 
Відомо, що він проводив хірургічне лікування травм голови, переломів черепа, травм хребта, гідроцефалії, субдуральних випотів та головного болю. Він описав прийом, який згодом став відомим як «метод Кохера» для лікування вивихнутого плеча. Перший клінічний опис оперативного лікування гідроцефалії дав він, описавши видалення поверхневої внутрішньочерепної рідини у дітей з гідроцефалією.
[[Файл:Al-zahrawi great surgeon 03.jpg|міні|праворуч|200пкс|Обкладинка опублікованого в 1541 році одного з численних латинських перекладів одного з томів медичної енциклопедії Аль-Захраві «Ат-Тасріф»]]
Аль-Захраві створив медичну енциклопедію «Ат-Тасріф» у 30 томах, яка стала на п'ять наступних століть підручником не тільки для арабських, але й європейських лікарів. У своїй книзі він висвітлив широкий спектр медичних тем, включаючи хірургію, медицину, ортопедію, офтальмологію, фармакологію, харчування, стоматологію, пологи та патологію. Перший том енциклопедії стосується загальних принципів медицини, другий — патології, тоді як значна частина решти обговорює теми, що стосуються фармакології та лікарських засобів. Останній томт є найвідомішим — про операції. Аль-Захраві заявив, що вирішив обговорити хірургію в останньому томі, оскільки хірургія є найвищою формою медицини, і не слід її практикувати, поки не ознайомитися з усіма іншими галузями медицини. Енциклопедія містила дані, накопичені протягом кар'єри, яка охоплювала майже 50 років викладання та практики. У ньому він також писав про важливість позитивних стосунків лікар-пацієнт і ніжно писав про своїх учнів, яких він називав «моїми дітьми».

Навігаційне меню