Відмінності між версіями «Філіпп II (герцог Бургундії)»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
уточнення
м (→‎Посилання: категоризація)
(уточнення)
 
== Біографія ==
 
=== Молоді роки ===
Походив з династії [[Валуа]]. Четвертий син [[Іоанн II Добрий|Іоанна II]], короля Франції, та Бони Люксембурзької. На відміну від інших синів спочатку не отримав домену. Тому деякий час Філіппа називали «Безземельним». Навчався у Сільвества дела Сервеля, у якого студіював латину та граматику. У 1350 році його батько стаєстав королем. ВпроваджуєВпровадив [[Орден Зірки]], кавалером якого у 1352 році стаєстав Філіпп. У 1356 році відзначився у [[Битва при Пуатьє|битві при Пуатьє]] з англійцями. За виявлену хоробрість отримав прізвисько «Сміливий». Втім разом з батьком потрапляєпотрапив у полон. Спочатку перебував у [[Бордо]], згодом Філіпа було доставлено до [[Лондону]].
 
Здобув волю лише після перемир'я у Бретіньї у 1360 році. Тоді ж отримав перший свій титул — герцога [[Турень|Туренського]]. У 1361 році помираєпомер [[Філіп I Руврський|Філіп I]], герцог Бургундії. Його спадкоємцем стаєстав король Франції. Згодом у 1363 році він робитьзробив свого сина Філіппа Туренського спочатку королівським намісником Бургундії, а 6 вересня того ж року — герцогом. Іоанн II передав його в [[апанаж]]. Втім Філіпп вимушений був відмовитися від герцогства Туренського.
 
=== Володар Бургундії ===
З самого початку Філіппу II Бургундському довелося приборкувати місцевих баронів, а також боротися з численними бандами розбійників. Йому вдалося придушити заколот графів на чолі із Жаном Нефштательським. і незабаром встановити міцний мир у герцогстві.
[[Файл:Karte Haus Burgund 1.png|міні|ліворуч|200пкс|Володіння Філіппа II]]
Водночас вступив у протистояння з Едумундом Плантагенетом, графом Кембриджем, за руку Маргарити III Фландрської. ВУ цій справі Філіппу II допоміг його брат король [[Карл V Мудрий|Карл V]] та [[папа римський]] [[Урбан V]]. Зрештою у 1369 році відбулося весілля. Як посаг Філіп Бургундський отримав графства [[Фландрія (графство)|Фландрія]], [[Артуа]], Ретель, Невер, пфальцграфство Бургундія. Спочатку Філіпп II підтримував гарні стосунки з фламандськими та брабантськими містами. Втім у 1380 році він втрутився у суперечку на боці тестя Людовіка II Мальського. Це спричинило конфлікт Бургундії із впливовими містами [[Гент]], [[Брюгге]], [[Іпр]]. Лише за допомогою короля [[Карл VI Божевільний|Карла VI]] у 1382 році Філіпп здобуваєздобув перемогу над бунтівними містами на чолі ізз Філіппом ван Артевельде. Втім незабаром за допомоги англійців фламандці знову повстаютьповстали. Виснажливу боротьбу з Фландрією Філіпп II зумів завершити лише у 1385 році, уклавши мир у [[Турне]]. Згідно з договором Філіп II надавав прощення бунтівникам, визнавав їх привілеї, навзаєм фламандські міста визнали Філіппа за свого володаря.
 
У 1386—1388 роках намагався боротися проти англійців таі фламандців у Нідерландах, втім зазнав поразки.
 
Зрештою, зміцнивши своє становище у графствах дружини, Філіпп II починає проводити активну зовнішню політику, сподіваючись підвищити статус Бургундії в Європі. УкладаютьсяУкладені союзи з Австрійським, Баварським, Люксембурзьким, [[Савойя|Савойським]] герцогствами. У 1390 році у графів [[Арманьяк]] купуєкупив [[графство]] Шароле за 60 тисяч золотих.
 
=== Боротьба у Франції ===
Водночас посилюєтьсяпосилився вплив Філіппа II усередині Франції. У 1380 році помираєпомер король [[Карл V Мудрий|Карл V]]. Разом з іншими братами Філіпп Бургундський стаєстав опікуном свого небожа [[Карл VI Божевільний|Карла VI]]. Незабаром до 1382 року Філіпп II зумів зосередити усю владу у своїх руках. З цього моменту до 1388 року він був фактичним володарем Франції. На посаді регента[[регент]]а він зміг придушити повстання у містах північно—західної Франції, викликане великими податками.
 
У 1388 році Філіпп Бургундській складаєсклав свої повноваження регента. Втім у 1392 році з королем Карлом VI трапився психічний розлад. Тоді Філіпп Бургундський за допомогою свого брата Жана Беррійського знову отримуєотримав посаду регента. Проте йому довелося боротися за посаду [[регент]]а з [[Людовик Орлеанський|Людовиком Орлеанським]].
 
У 1398 році Філіпп II Бургундський спробував подолати [[Західна схизма|велику схизму]] у католицькій церкві, проте марно.

Навігаційне меню