Потенціометр: відмінності між версіями

Перейти до навігації Перейти до пошуку
1533 байти вилучено ,  2 роки тому
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Перенесено до: Потенціометр (значення))
[[Файл:Potentiometer symbol Europe.svg|thumb|Європейське позначення потенціометра в [[Схема електрична принципова|схемах]]]]
 
'''Потенціо́метр''' ({{lang-en|potentiometer}}) змінний [[резистор]] із трьома виводами, один із яких рухомий, що використовується, як [[дільник напруги]].
#: Здебільшого потенціометр це довгий [[провідник]] із повзунком посередині. [[Електричний струм]] проходить між кінцевими контактами, а потрібна споживачеві [[напруга]] знімається з повзунка, положення якого можна механічно змінювати.
 
Змінний резистор, у якому використовуються лише два виводи, називається [[реостат]]ом.
# Прилад для вимірювання [[електрорушійна сила|електрорушійної сили]] або зміни [[напруга|напруги]] (іноді — [[струм]]у), або величин, функціонально пов'язаних з ними. Потенціометр у сукупності з відповідними перетворювачами може вимірювати [[електричний струм]] і [[потужність]], [[температура|температуру]], [[тиск]] тощо. Потенціометр автоматичний (КСП) з [[термопара|термопарою]] широко використовується у системах контролю температури на теплотехнічних об'єктах підприємств.
# [[Резистор]] із трьома виводами, один із яких рухомий, що використовується, як [[дільник напруги]].
#: Здебільшого потенціометр це довгий [[провідник]] із повзунком посередині. [[Електричний струм]] проходить між кінцевими контактами, а потрібна споживачеві [[напруга]] знімається з повзунка, положення якого можна механічно змінювати.
#: Потенціометр можна також використовувати як змінний резистор, використовуючи тільки два виводи — один із кінцевих і повзунок.
# Прилад для вимірювання величини [[Окисно-відновний потенціал|окисно-відновного потенціалу]] вод. Застосовуються [[йонометр]] И-102, [[pH-метр]]и — мілі[[вольтметр]]и П-4 та П-6, потенціометр ППМ 03 1М та ін.
 
<center><gallery>
Зображення:Faders.jpg|Лінійні потенціометри
Зображення:Potentiometer.jpg|Типовий потенціометр
Зображення:pot1.jpg|Потужний тороїдальний реостат
</gallery></center>
== Конструкція ==
[[Файл:Potentiometer cutaway drawing.png|міні|Креслення потенціометра, показуючи деталі: (A) вал, (B) стаціонарний карбоновий елемент, (C) фосфорно -бронзовий контакт, (D) вал, приєднаний до контакту, (E, G) клеми, приєднані до стаціонарного елементу, (F) клема, підключена до контакту. Механічне блокування валу(Н) .]]
Потенціометри складаються з резистивного елемента, ковзного контакту, який рухається уздовж елемента, роблячи хороший електричний контакт з однією його частиною, електричних клем на кожному кінці елемента, механізму, який переміщує контакт з одного кінця на інший, і корпус, який містить елемент і контакт.
Дивіться малюнок. Багато недорогих потенціометрів побудовані з резистивним елементом (В), сформованим у дугу кола, як правило, трохи менше повного витка, і контакту (С),що ковзає на цьому елементі при обертанні. Резистивний елемент може бути плоским або кутовим. Кожен кінець резистивного елемента з'єднаний з клемою (E, G) на корпусі. Контакт підключений до третьої клеми (F), як правило, між двома іншими. На панельних потенціометрах контакт зазвичай є центральною клемою з трьох. Для однооборотних потенціометрів цей контакт зазвичай крутиться лише одним обертом навколо контакту.
 
Інший тип - лінійний потенціометр, який має контакт, що ковзаековзає по лінійному елементу, а не обертається.Перевагою потенціометра повзуна є те, що положення повзунка дає візуальну вказівку на його встановлення.
 
Струнний потенціометр - це багатооборотний потенціометр, керований прикріпленою котушкою дроту, що повертається проти пружини, що дозволяє йому перетворювати лінійне положення у змінний опір.
Потенціометр може застосовуватись як:
 
* прийомник;
* датчик;
* Підлаштовнийпідлаштовний пристрій;
* дільник напруги.
 
<center><gallery>
Потенціометр використовують і в обчислювальній техніці.
Зображення:Faders.jpg|Лінійні потенціометри
Зображення:Potentiometer.jpg|Типовий потенціометр
Зображення:pot1.jpg|Потужний тороїдальний реостат
</gallery></center>
 
== Дивіться також ==
 
* [[Потенціометрія]]
* [[Реостат]]
* [[Підлаштовний резистор]]
* [[Потенціометричний давач]]
 
== Джерела ==
{{reflist}}
 
== Література ==
19 989

редагувань

Навігаційне меню